درمان ناباروری

اولین قدم مهم در بررسی ناباروری مصاحبه کامل با زوج است که در این مصاحبه هر دو زن و شوهر باید حضور داشته باشند. در این مصاحبه اطلاعاتی از قبیل: تاریخچه دقیق طبی، جراحی و مشکلات دستگاه تناسلی و کسب اطلاعاتی در خصوص عادات جنسی از زوجین توسط متخصص گرفته می‌شود. اطلاعاتی در خصوص مسائل روانشناختی و احساسی زوجین نیز کسب می‌گردد. بعد از انجام مصاحبه مرد و زن معاینه فیزیکی می‌شوند که این پروسه بین 2 تا 6 ماه کامل می‌شود.

 

2-4-1 انواع درمان ناباروری

2-4-1-1 تلقیح مصنوعی

یکی از قدیم‌ترین روش‌های درمان نازایی که هنوز کاربرد دارد تلقیح مصنوعی است، این روش اولین بار در سال 1790 در فردی که دچار هیپوسپادیاس شدید بود بکار رفت. به این شکل که مایع منی مرد در یک سرنگ گرم جمع‌آوری شده و بداخل واژن همسرش تزریق می‌گردد.

2-4-1-2 روشIUI

در این روش از اسپرم شسته شده استفاده می‌گردد. تئوری IUI این است که تعداد اسپرم‌هایی که در مجاورت تخمک قرار می‌گیرد را افزایش می‌دهد. زمان انجام IUI مشابه روش‌های دیگر تلقیح مصنوعی می‌باشد، یعنی یک روز بعد از LH Surge.

2-4-1-3 تحریک تخمک‌گذاری

درمان تحریک‌گذاری در کنار پیشرفت علوم‌پایه در مورد محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و تخمدان ابداع شد. درمان خانم‌هایی که فقط اختلال در تخمک‌گذاری دارند بسیار ساده و درضمن موفقیت‌آمیز است.

2-4-1-4 گنادوتروپین‌های انسانی

در سال 1958 عصاره هیپوفیز توسط جمزل برای تحریک تخمک‌گذاری بکار رفت. HMG از ادرار خانم‌های یائسه جدا و خالص گردید و برای تحریک تخمک‌گذاری بکار رفت. گنادوتروپین‌ها به هیپوتالاموس و هیپوفیز کاری ندارند و مستقیما تخمدان را تحریک می‌کنند.

2-4-1-5 هومون آزادکننده گنادوتروپین(GnRH)

این هورمون از هیپوتالاموس ترشح می‌شود و هیپوفیز را تحریک می‌کند و منجر به آزاد شدن گنادوتریپین‌ها از هیپوفیز می‌گردد. برای این کار پمپ‌های کوچکی وجود دارد که هر 60تا90 دقیقه یکبار ضربات یک دقیقه‌ای ایجاد می‌کنند.

2-4-1-6 درمان کمک باروری(ART)

در درمان کمک‌باروری گامت‌های زن و مرد درکنار یکدیگر قرار می‌گیرند و بهترین روش‌های آن، IVF و ET است.

 

  1.  ICSI برای اولین بار در سال 1988 توسط لن زندورف و همکارانش بر روی اووسیت انسان انجام شد و در سال 1992 برای اولین بار بر روی انسان انجام گردید(اشرف معینی،1386). 
  2. ET  اولین بار در سال 1890 انجام شد که جنین یک خرگوش را از رحم یک خرگوش به رحم خرگوش دیگر منتقل کردند.
  3. IVF در انسان توسط روک و منکین در بیمارستان بوستون در سال 1944 انجام شد و در سال 1978 لوئیز بروان اولین نتیجه موفق IVF و ET متولد گردید، این کار توسط استپتوو ادوارد انجام شد.

مزایا و معایب IVF

در سال 2003، میزان حاملگی در هر سیکل IVF با تخمک تازه 34/. و میزان تولد زنده واقعی به‌ازای هر سیکل 28/. بوده است. سن خانمی که تحت IVF قرار می‌گیرد، اثر قابل توجهی بر پیامد آن دارد. میزان تولد زنده، در هر سال 2-6% کاهش می‌یابد به‌طوریکه میزان تولد زنده در هر سیکل در سن 43 در حدود 5% است.

از طرف دیگر، IVF با تخمک‌دهنده از خانم جوان خیلی موفقیت‌آمیز است و میزان حاملگی فرد گیرنده به افزایش سن، کاهش چندانی ندارد. انتقال همزمان چند رویان به رحم فرد منجر به افزایش میزان حاملگی و چند قلویی می‌شود و چند قلویی به نوبه خود با افزایش میزان نوزاد نارس و عوارض ریوی و نورولوژی همراه است.

در ابتدا از IVF برای نازایی به علت مسدود بودن لوله‌های خانم، جهت ایجاد ارتباط بین گامت‌های زن و مرد استفاده می‌شد اما بعدها برای علل نازایی مردانه نیز استفاده شد.

در مورد انتخاب بیماران مناسب جهت IVF سن عامل مهمی تلقی می‌گردد. میزان تولد زنده با IVF در خانم‌های بالای 39 سال بسیار کم است. در این گروه میزان بالایی از سقط خود‌به‌خود دیده می‌شود، به‌علاوه پاسخ نامناسب به تحریک تخمک‌گذاری در این گروه سنی بالاتر است. میزان موفقیت IVF به تعداد جنین‌هایی که به حفره رحم منتقل می‌شوند بستگی دارد. زمانیکه تنها یک جنین منتقل شود میزان موفقیت 10 تا 15 درصد است. وقتی 2 جنین منتقل شود این موفقیت به 33% می‌رسد و درصورتی که تعداد جنین‌ها بیش از 2 باشد، میزان موفقیت بیشتر نمی‌شود.

در زمینه IVF روش دیگری که بکار می‌رود(GIFT) است. در این روش تا مرحله خارج نمودن اووسیت‌ها مشابه IVF است اما لقاح در آزمایشگاه انجام نمی‌گیرد بلکه اووسیت‌ها و اسپرم‌ها فورا به داخل رحم بازگردانده می‌شوند و لقاح در همان‌جا صورت می‌گیرد. در مواردی که آزمایشگاه جنین‌شناسی وجود ندارد و یا مسائل مذهبی و اخلاقی که مانع پذیرش IVF می‌شود، این روش مناسب است، چراکه لقاح در داخل بدن خانم انجام می‌شود(پژوهشکده رویان).

 

Artificial Insemination Technique

Interauterine Insemination

Assisted Reproduction Technology

In vitro Fertilization

Embryo Transfer

Lan Zendrof

Gamete Intrafallopian Transfer