هاتون رو با شونِه ی ضدشپش شونِه بزنین تا تخمای شپش جدا شن؛ روغن زیتون به سست شدن شپشای چسبیده به موها کمک می کنه.

آلبانو کروچه از روش «شونِه زدن – مالیدن روغن زیتون» واسه از بین بردن شپشای سر مشتریانش استفاده می کنه و در این کار بسیار موفقه. جوآن طرفِر، یکی از نویسندگان کتاب «شپش سر تا شپش مُرده» یک برنامه جنگ ی پنج مرحله ای رو معرفی می کنه که شامل استفاده از روغن زیتون در روزهای خاص درزمان یک دوره بیست و یک روزهه.

لوسیون پِرمترین ۱٪

پرمترین، ماده تشکیل دهنده ی فعال در اجناس بدون نسخه مثل Nix، نسخه مصنوعی پیرِترین هاست. پِرمترین در حمله به شپشای زنده تا حد زیادی مثل پیرِترینا عمل می کنه؛ گرچه گزارشایی مبنی بر مقاوم شدن شپشا نسبت به این دارو ارائه شده. احتمال بروز واکنشای آلرژیک هم هست.

موهای شامپوشده و مرطوب تون رو به این لوسیون آغشته کنین (از نرم کننده استفاده نکنین). ده دقیقه صبر کنین و بعد موها رو آبکشی و شونِه کنین. در صورت مشاهده ی شپشای زنده، این درمان رو هفت روز بعد دوباره تکرار کنین.

سشوار

در مطالعه ای مشخص شد که جریان هوای گرم در از بین بردن تخمای شپش بسیار مؤثره اما در کشتن شپشای زنده اثر زیادی نداره. سشوار کلاهی قدیمی تقریبا ۸۹٪ از تخمای شپش رو از بین برد اما فقط ۱۰٪ از شپشا رو کُشت. درحالی که سشواری که از گرما مستقیم استفاده می کرد، تقریبا ۹۸٪ از تخمای شپش و ۵۵٪ از شپشا رو از بین برد. پس واسه افزایش شانس تون در ریشه کن کردن شپشا، موهای تازه شسته شده تون رو سشوار بزنین.

اما هیچوقت پس از مالیدن یک داروی شیمیایی ضدشپش روی موهاتون از باد گرم سشوار استفاده نکنین چون بعضی از اونا ممکنه شامل مواد قابل اشتعال باشن.

اسپینوزاد

این لوسیون نسخه ای (با نام تجاری ناتروبا) شامل اسپینوزاده. اسپینوزاد، یک ماده حشره کُش طبیعیه که از باکتریای موجود در خاک به دست میاد. این دارو در ژانویه ی ۲۰۱۱ واسه بیماران بالای چار سال تأیید شد. در دو آزمایش بالینی، ۸۴,۶٪ و ۸۶,۷٪ از بیماران، چارده روز پس از درمان خالی از شپش بودن؛ درحالی که این رقم واسه پرمترین ۴۴,۹٪ و ۴۲,۹٪ بود.

کف سر و موهاتون رو از ریشه تا انتها با این مایع بپوشونین. اجازه بدین ده دقیقه روی سرتون بمونه، بعد موها رو بشورید و شونِه بزنین تا تخمای شپش جدا شن. مشکلات جانبی شایع اون عبارتند از سوزش پوست و چشم.

غوطه ور ساختن موها در آب

واسه خفه کردن شپشا می تونین از روش فرو بردن موها در آب وان حموم استفاده کنین گرچه ممکنه اثر زیادی نداشته باشه. گزارشای مختلف نشون می ده که شپشا می تونن تا ساعتا پس از فرورفتن در آب زنده بمونن. مرکز کنترل و پیشگیری از مریضی آمریکا (CDC) می گه حتی آب کلرزده ی استخر هم نمیتونه شپشا رو از بین ببره.

آیوِرمکتین

لوسیون آیوِرمکتین ۰,۵٪ با نام تجاری اسکالیس که در فوریه ۲۰۱۲ تأیید شد، از باکتریای موجود در خاک به دست میاد. این لوسیون شپشا و تخمای اونا رو فلج و نابود می کنه و واسه کودکان بالای شش ماه مناسبه. در آزمایشات بالینی تقریبا سه چهارم بیماران، دو هفته پس از درمان با این محصول (بدون شونِه زدن موها با شونِه ی ضدشپش) خالی از شپش بودن. کمتر از یک درصد اونا مشکلات جانبی مثل سوزش پوست و چشم رو تجربه کردن. این لوسیون رو به پوست سر و موهای خشک بمالید و بعد از ده دقیقه آبکشی کنین.

ژل حالت دهنده ی مو یا وازلین

تحقیقات زیادی وجود نداره که ثابت کنه استفاده از ژل حالت دهنده ی مو یا وازلین، شپشای سر رو از بین می بره؛ با این حال خیلی از افراد فکر می کنن که این روش واقعا مؤثره. به نظر می رسه این ماده چسبناک با بسته کردن سوراخای تنفسی شپشا اونا رو خفه می کنه.

مطالعه ای در این مورد نشون داد که وازلین بهتر از بقیه داروهای خونگی عمل می کنه. با این حال انجمن ملی پدیکلوزیس اخطار می ده که وازلین جدا از اینکه اینکه ممکنه مؤثر نباشه، به سختی از روی موها پاک می شه. پاک کردن ژل حالت دهنده از روی مو آسون تره.

روش استفاده: مو و پوست سرتون رو با وازلین/ ژل حالت دهنده بپوشونین، بعد کلاه حموم بذارین و اجازه بدین این ماده در تموم طول شب روی سرتون بمونه. صبح روز بعد موهاتون رو بشورید و با شونِه ی ضدشپش شونِه بزنین تا شپشا و تخمای اون جدا شن. این درمان رو یک هفته بعد دوباره تکرار کنین.

لوسیون بنزیل الکل ۵٪

این لوسیون نسخه ای، در سال ۲۰۰۹ با نام تجاری Ulesfia وارد بازار شد. این لوسیون با بی حس کردن دستگاه تنفسی شپش باعث خفگی اون می شه (یعنی تخمای شپش رو از بین نمی برد).

باید کمه کم دو بار از این لوسیون استفاده کنین. در دو آزمایش بالینی، ۷۵٪ و ۷۶,۲٪ از شرکت کنندگان چارده روز پس از دومین درمان خالی از شپش بودن. این لوسیون واسه بیماران بالای شش ماه تجویز می شه و ممکنه پوست و چشم رو تحریک کنه.

پوست سر و موی خشک تون رو به این لوسیون آغشته کنین، ده دقیقه صبر کنین و بعد موها رو با آب بشورید. می تونین از شامپو هم استفاده کنین. استفاده از یک شونِه ی ضدشپش به جدا کردن تخما و شپشای مرده از مو کمک می کنن.

روش «شرینک رَپ» یا لفاف پیچی کاهشی

این تکنیک برخلاف اسمش شامل هیچ نوع بسته بندی پلاستیکی نیس، بلکه یعنی استفاده از یک محصول غیرسمی (پاک کننده ی ملایم پوست با نام تجاری ستافیل) روی موی خشک، شونِه کردن موها با شونِه ی ضدشپش و سشوار زدن. این روند سه بار در فاصله ها یک هفته ای تکرار می شه.

مطالعه سال ۲۰۰۴ در «طب کودکان» در مورد این روش توضیح داد و بعضی از پزشکان اونو پیشنهاد می کنن.

در دو آزمایش به طور متوسط ۹۶٪ از بیماران در آخر درمان بهبود یافتند و ۹۴٪ از اونا پس از شش ماه پیگیری خالی از شپش بودن.

مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی شپشا رو نابود نمی کنه اما به پاک کردن مواد چسبناکی که مادرها واسه خفه کردن شپشا به موهای کودکان می مالند، کمک می کنه. موادی مثل روغن سالاد، مایونز، ژل حالت دهنده ی مو یا وازلین.

بیشتر مایعای ظرفشویی می تونن خیلی راحت در چربیا نفوذ کنن پس کثیفیای چرب به جامانده از مواد بالا رو هم از روی مو پاک می کنن. بعضی از مایعای ظرفشویی هم به جدا سازی ی ماده چسب مانندی که باعث چسبیدن تخم شپش به ساقه ی مو می شه، کمک می کنن.

نظافت منزل

چند سال قبل زمانی که کودکان آلبانو کروچه به شپش سر دچار شدن، اون فکر کرد که خونه اش آلوده شده و تا اونجا که می تونست خونه اش رو تمیز و ضدعفونی کرد. اون می گه: «اما حالا می دونم که شپش با تمیزی محیط رابطه زیادی نداره و بیشتر به تمیزی سر مربوط می شه». دلیلش اینه که شپشا تنها یک یا دو روز می تونن در جایی به غیر از پوست سر زنده بمونن و نمی تونن بپرند یا پرواز کنن. ضمنا تخمای اونا به مو می چسبد پس لازم نیس کل خونه رو ضدعفونی کنین.

واسه جلوگیری از عفونت دوباره، وسایلی رو که اخیرا با سر اعضای آلوده به شپش در تماس بودن، تمیز کنین. ملافها، کلاها، روسریا و حولها رو در آب داغ بشورید و در یک محیط گرم خشک کنین. شونه ها و برسا رو در درون آب صابون بسیار داغ قرار بدین تا ضدعفونی شن. کف اتاق، بالشا، مبلا و صندلیای ماشین رو جاروبرقی بکشین. وسایل غیرقابل شست و شو رو به مدت یک تا دو هفته در کیسه های سربسته قرار بدین و سر اونا رو محکم ببندید.

پیشگیری

شپشا نه تنها به سرهای کثیف، بلکه به سرها و موهای تمیز هم حمله می کنن، پس شست وشوی تکراری موها هیچ تضمینی واسه پیشگیری از این آلودگی نیس.

بهترین پیشنهاد، جلوگیری از تماس موها و سرهای افراد با یکدیگره تا شپشا خیلی راحت از یکی به یکی دیگر منتقل نشن. موهای بلند رو دم اسبی ببندید یا ببافید.

بقیه نکات: از شونِه، برس، سنجاق سر، کلاه، روسری یا بالش مشترک استفاده نکنین. آلبانو کروچه پیشنهاد می کنه واسه پیشگیری از دچار شدن به شپش، چند قطره روغن درخت چای به اجناس موی تون اضافه کنین.

دستگاه نابودکننده ی شپش

این دستگاه مثل یک جاروبرقی با یک نازل برس ماننده که هوای گرم رو به طرف ریشه ی موها و پوست سر می دمد و شپشا و تخمای اونا رو خشک می کنه. در مطالعه سال ۲۰۰۶ ، این دستگاه حدود ۹۸٪ از تخمای شپش و ۸۰٪ از شپشای زنده رو از بین برد.

درمان با این دستگاه فقط در مراکز تأییدشده و معتبر انجام می شه و تقریبا بی خطر و سریعه. یک درمان معمولی فقط نیم ساعت طول می کشه.

لوسیون مالاتیون ۰,۵٪

این داروی حشره کُش نسخه ای با نام تجاری اُوید، شپشای زنده و تخما رو از بین می بره اما قابل اشتعاله و می تونه باعث سوزش و سوختگیای درجه دو شه. به گفته CDC این دارو واسه کودکان زیر شش سال مناسب نیس.

اونو به موهای خشک بمالید و بذارین هشت الی دوازده ساعت روی سرتون بمونه تا در خطر هوا خشک شه. هیچوقت از سشوار استفاده نکنین و مو یا لوسیون رو در خطر منابع گرما قرار ندین. قبل از شونِه زدن موها، سرتون رو در یک سینک – نه زیر دوش یا در وان- بشورید. در صورت مشاهده ی شپشای زنده، درمان رو پس از هفت تا نه روز دوباره تکرار کنین.

شامپوی لیندن ۱٪

این نوروتوکسین (سَم عصبی) شپشا و تخمای اونا رو از بین می بره اما احتمال میره که سرطان زا باشه. استفاده ی بیش ازحد یا سوءمصرف لیندن (با نام تجاری Kwell و تیونکس) ممکنه به مشکلات جانبی جدی مثل تشنج و مرگ منجر شه. بنا به اخطار سازمان غذا و داروی آمریکا این شامپو حتی هنگامی که طبق دستور مصرف شه هم ممکنه در بعضی افراد باعث بروز تشنج شه.

پس این شامپو واسه کودکان، سالمندان یا افراد کمتر از ۵۰ کیلوگرم پیشنهاد نمی شه. این دارو فقط واسه کسائی تجویز می شه که از بقیه درمانا نتیجه نگرفته ان یا نمی تونن روشای دیگر رو تحمل کنن. از این شامپو فقط طبق دستور دکتر تون استفاده کنین.