/p>

 • افرادی که بالای ۴۰ سال دارن.
 • افرادی که شغل اونا ایجاب می کنه چندین ساعت در حالت نشسته یا وایس تاده قرار بگیرن. دراین حالت، خون در پاها جمع شده و سرعت گردش خون هم در رگا کم می شه.
 • افرادی که جنب و جوش بدنی کمی دارن و ترجیح میدن یک جا بشینن.
 • افرادی که به دلیل پیروی از رژیم غذایی غیرمغذی، ورزش نکردن، آسیب دیدن از ناحیه دست وپا، نبود تعادل هورمونای بدن و درمعرض استرس شدید بودن گردش خون ضعیفی دارن و دچار نا آرومی شدیدی شدن.
 • زنان باردار یا زنانی که تازگیا وضع حمل کردن.
 • نوجوانانی که زمان بلوغ رو تجربه کرده، زنانی که قرص ضدبارداری مصرف می کنن و زنانی که به زمان یائسگی خود نزدیک می شن.
 • افرادی که بین اعضای خونواده خود سابقه واریس دارن.
 • افرادی که پوست روشن دارن و در خطر تابش شدید آفتاب قرار گرفتن و پوست شون آسیب دیده.

در افراد گرفتار به واریس، پیشرفت مریضی تنها مسئله ای نیس که باید با اونو به رو شن. عوارضی مثل خستگی، درد عضلانی و سنگینی دست وپا هم اونا رو آزار می ده.

کارشناسان پوست میگن باوجوداینکه سازوکار ایجاد واریس شناخته شده، ولی هنوز نمیشه بروز این مریضی رو فقط به یک دلیل محدود کرد. دلیل کلی ی این مریضی تولید خونای راکدیه که درون رگا رو پر کرده و به اونا فشار میاره. یک نهاد مریضیای قلبی و عروقی در گزارشی آورده که رگای واریسی تحت فشار جاذبه گشاد می شن. کم کم این رگا بزرگتر می شن، پیچ وتاب می خورن، برروی پوست برآمدگیایی ایجاد می کنن و دردناک می شن.

در بدن یک فرد سالم، خون به کمک شبکه ای از سرخرگا و مویرگا از قلب به اندامای بدن میره. بعد به شکل یک طرفه ازطریق سیاهرگا به قلب برمیگرده. حرکت ماهیچها به سیاهرگ فشار میاره و اینطوری، خون به قلب پمپ می شه. از این نکته درمی یابیم که یکی از فواید ورزش منظم، تقویت جریان خونه.

سیاهرگا در ساختمان خود دریچهای یک طرفه ای دارن. وظیفه ی این دریچها یک طرفه کردن حرکت خون به طرف قلبه و اجازه نمی دن خون به عقب و پایین پا برگردد. در رگای واریسی، مقدار کمی خون به عقب برمیگرده و ایجاد نا آرومی می کنه. ضعیف کار کردن دریچهای سیاهرگی، قدرت گردش خون رو پایین میاره. البته هنوز مشخص نیس که به چه دلیل دریچه ی سیاهرگای بعضی افراد نسبت به افراد دیگر ضعیف تر عمل می کنه. با جمع شدن خون در رگای واریسی، دیواره ی رگا سخت می شه و توانایی ارتجاعی خود رو از دست میدن. اینطوری رگا دیگر نمی تونن عمل پمپ کردن خون به قلب رو خوب سابق بکنن.

ازآنجایی که واریس در رگایی شکل میگیره که دریچه شون مشکل داره، بیشتر رگای عمقی و پر چاله رو درگیر می کنه. سیاهرگ سافن که بهش سیاهرگ بلند هم میگن، سیاهرگ بزرگیه که زیر پوست پا قرار گرفته. این سیاهرگ نسبت به رگای دیگر بیشتر واریس میگیره. به تجمع خون در سیاهرگا مشکل وریدی گفته می شه. این مشکل رگ رو گشاد می کنه و به دنبال اون خونی که در کنار دیواره های رگ جریان داره، بی حرکت می مونه و دیواره ی رگ رو سخت می کنه.

تجمع خون در رگ به دلایل زیر رخ می ده:

 • تغییرات هورمونی در زمان بارداری یا یائسگی: ازآنجایی که زنان نسبت به مردها بیشتر در خطر تغییرات هورمونی قرار می گیرن، احتمال دچار شدن به واریس در اونا بیشتره. طبق این نظریه، هورمونای زنانه رگا رو سست می کنن و احتمال نشت کردن خون به بیرون از رگ رو افزایش میدن. اگه زنی در زمان بارداری یا بلوغ باشه، از قرصای ضدبارداری استفاده کنه یا وارد دوره یائسگی شه، احتمال اتفاق نشتی از رگای اون بیشتر می شه. بدن زنان باردار طبق رشد کودک خون بیشتری تولید می کنه؛ ازاین رو اونا به دلیل تقابل این حجم زیاد خون با نیروی جاذبه و فشار، در پاها یا دور معده شون با استعداد دچار شدن به واریس هستن.
 • ناهنجاری در ساختمان رگا از بدو تولد.
 • نا آرومی رگا یا وجود لخته ی خون در اونا.
 • آسیب دیدن رگا، مریضی قلبی یا مانعی در رگ که جلوی گردش طبیعی خون رو بگیره.
 • افزایش وزن بدن: زمانی که وزن فردی ازحد عادی بالاتر برود، گردش خون اونم یواش تر می شه. پای اینجور شخصی بیشتر ملتهب می شه و رگا تحت فشار بیشتری قرار می گیرن.

به چه دلیل باید نگران رگای واریسی باشیم؟

رگای واریسی در بیشتر موارد بدون علائم آزاردهنده هستن و مردم اونا رو به چشم یک مشکل زیبایی می بینن. مقدار خونی که در رگای واریسی تجمع پیدا میکنه، کمه و بیشتر حجم خون به قلب بر می شه، ولی با این اوصاف، داشتن واریس واسه شما یه جور هشداره که بدونین گردش خون شما مشکل داره.

در بعضی موارد، رگای واریسی پاره می شن و مشکلاتی مثل زخمای روباز پوستی و ورم رو به وجود میارن. زمانی که واریس با درد همراه باشه، فرد در ساق و پاها دچار درد عضلانی و ورم می شه. این علائم دردناک خواب راحت رو از فرد سلب می کنه و کار، ورزش و پیاده روی عادی رو واسه اون مشکل می کنه.

بعضی افراد و به ویژه خانومای باردار علائمی مثل احساس سنگینی و پر بودن در پاها، بی قراری، خستگی، گرفتگی عضلات، زخمای پوستی و خارش رو تجربه می کنن. در رگای واریسی ممکنه لخته ی خون شکل بگیره و در این حالت شخص فورا باید تحت درمون قرار بگیره.

نتیجه گیری

واریس، شایع ترین مریضی عروقی انسانه که حدود ۲۰-۱۰% جمعیت رو گرفتار می کنه.

زنان دست کم دو برابر مردها به واریس گرفتار می شن، ولی سن و نژاد مریض بر میزان دچار شدن اثر نمی ذاره.

علاجای طبیعی واریس عبارتند از: ورزش، جلوگیری از اضافه وزن، استفاده از روغنای اسانس واسه تنظیم هورمونای بدن، استفاده از رژیم غذایی ضدالتهاب و گیاهان دارویی مثل قره قاط و شاه بلوط هندی.

مواد غذایی ای که به دلیل داشتن خاصیت ضدالتهابی واسه درمون واریس بسیار مفید هستن، عبارتند از: غذاهای غنی از فیبر، غذاهای شامل آنتی اکسیدان، ادرارآورهای طبیعی، غذاهای غنی از منیزیم، خوراکیای ادویه دار، ماهیای دریایی و سرکه سیب.

رگای عنکبوتی هم مثل رگای واریسی در پا، پشت ران، ماهیچه ی بین ران و ساق و از مچ به پایین ظاهر می شن. این رگا از رگای واریسی کوچیک تر هستن، درد ندارن و بدون علامت هستن. دلیل فرقای اشاره شده به سطحی تر بودن اونا نسبت به رگای واریسی برمیگرده.