سلامت ایران: در این مطلب تلاش شده به جزییات اثرهای فیزیکی رابطه زناشویی پرداخته شه. رابطه زناشویی، دارای آثار فیزیولوژیکی مثل افزایش ضربان قلب و فشارخونه که نباید اونا رو با اثرهای فیزیکی رابطه زناشویی اشتباه گرفت.

دکتر محمدرضا صفری نژاد، جراح و متخصص مریضیای کلیه و مجاری ادرار و استاد دانشگاه:

بسیاری می گن که داشتن رابطه به مقدار زیاد واسه سلامت خوب نیس و دلیلی هم واسه این باور خود ندارن. در کمال تعجب بعضی مردان فکر می کنن مایع منی از نخاع ترشح می شه و بسیاری هم بر این باور هستن که دفع زیادتر از اندازه مایع منی، باعث اتلاف مقادیر زیادی کالری و موادمغذی می شه که این باور اصلا غلطه.

60 درصد حجم مایع منی ترشحات پروستات و 40 درصد اون ترشحات کیسه های منوی هستن. این ترشحات بدون هرگونه ماده به درد بخور مهم واسه بدن هستن. واقعا یکی از راه های درمانی «عفونت پروستات» یا «پروستاتیت» در مردان، افزایش تعداد روابط زناشوییه که در اون به طور تکراری ترشحات پروستات تخلیه و باعث دفع باکتریا می شه پس مایع منی نه در نخاع تولید می شه و نه در بیضها. نقش بیضه اضافه کردن اسپرم به مایع منیه.

فقط حدود یه درصد حجم مایع منی شامل اسپرما می شه پس مردانی که بدون اسپرم هستن (تعداد اسپرم صفر یا آزواسپرمی) متوجه این مشکل خود نمی شن، مگه اینکه آزمایش تجزیه مایع منی بدن که در اون مشخص می شه مایع منی بدون اسپرمه. منی تولید شده در کیسه های منوی ذخیره می شه. حجم کیسه های منی حدود 5 میلی لیتره، اگه کیسه های منی پس از پرشدن به وسیله رابطه زناشویی خالی نشن، به روشای دیگه مثلا احتلام شبونه خالی می شن و اگه خالی نشن مایع منی و اسپرما جذب می شن. واقعا رابطه زناشویی دارای اثرهای مفیدی هم روی بدنه. 10 اثر به درد بخور رابطه زناشویی بر بدن عبارتند از:

1) در آدمایی که دارای رابطه زناشویی هستن، سیستم ایمنی بدن قوی تر از افراد بدون رابطه زناشوییه. سیستم ایمنی بدن مانند یه سد در مقابل عفونتا و سلولای سرطانی عمل می کنه. در دانشگاه پنسیلوانیا تو یه بررسی مشخص شده سطح آنتی بادیا در آدمایی که در هفته 2-1 بار رابطه زناشویی برقرار می کنن، بالاتره. آنتی بادیا، مسئول دفاع از بدن در مقابل عفونتا و سلولای سرطانی هستن. داشتن رابطه زناشویی منظم و موثر، باعث کم شدن اندازه دچار شدن به مریضیای ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا می شه.

2) داشتن رابطه زناشویی باعث تقویت میل زناشویی می شه. اگه فردی به مدت طولانی رابطه زناشویی نداشته باشه، کم کم میل زناشویی در اون کاهش پیدا می کنه.

3) داشتن رابطه زناشویی کنترل مثانه در زنان رو بهتر کنه. واسه اینکه خانوما دارای کنترل ادرار خوبی باشن، نیاز به داشتن یه کف لگن قوی هستن. حدود 30 درصد خانوما از درجاتی از بی اختیاری ادراری رنج می برن. داشتن یه رابطه زناشویی خوب، باعث استواری عضلات کف لگن و بهبود کنترل ادرار در زنان می شه.

4) رابطه زناشویی مرتب و منظم، باعث کاهش فشارخون می شه. در بررسیای علمی مشخص شده در آدمایی که دارای روابط زناشویی منظم و مرتب هستن، فشارخون سیستولیک پایین تره که نباید اونو با افزایش فشارخون در بین رابطه زناشویی اشتباه گرفت.

5) رابطه زناشویی یه ورزش حساب می شه. در رابطه زناشویی در هر دقیقه به صورت میانگین 5 کالری انرژی مصرف می شه که هم باعث کاهش وزن می شه و هم اینکه کنترل وزن رو بهتر کنه. یکی از آثار به درد بخور ورزش، تقویت عضلات قلبه. پیاده روی وقتی ورزش حساب می شه که به اندازه ای تند باشه که باعث افزایش ضربان قلب شه. در رابطه زناشویی علاوه بر مصرف کالری، تعداد ضربان قلب تا150 بار در دقیقه هم افزایش پیدا می کنه. اگه یه رابطه زناشویی 20 دقیقه طول بکشه به صورت میانگین 100 کالری مصرف می شه.

6) رابطه زناشویی، خطر سکته یا حمله قلبی رو کم می کنه. آدمایی که روابط زناشویی منظم و موثری دارن، تعادل هورمونای استروژن و تستوسترون در اونا بهتره. تو یه بررسی مردانی که دارای دست کم 2 بار رابطه زناشویی در هفته بودن، اندازه مرگ ومیر به وجود اومده به وسیله مریضیای قلبی در اونا 50 درصد کمتر از مردانیه که رابطه زناشویی مرتب و منظمی نداشتن.

7) رابطه زناشویی باعث کاهش درد می شه. تو یه بررسی در دانشگاه نیوجرسی مشخص شده بین ایجاد رابطه هورمونی ترشح می شه که باعث بالابردن آستانه درد می شه و احساس هر نوع دردی در بدن رو کم می کنه. رابطه زناشویی باعث کاهش درد می شه که منتهی به ارگاسم یا همون ارضای زناشویی شه.

8) رابطه زناشویی خطر دچار شدن به سرطان پروستات رو در مردان کم می کنه. یکی از معتبرترین مجله های علمی در دنیا به نام «جاما» مقاله ای منتشر کرده که در اون مشخص شده، در مردانی که رابطه زناشویی منظمی داشتن، اندازه سرطان پروستات در اونا کمتر از مردانیه که رابطه زناشویی مرتب و منظمی نداشتن.

9) رابطه زناشویی باعث بهتر شدن خواب می شه. این موضوع مشخصه که پس از داشتن یه رابطه زناشویی منتهی به ارگاسم، خوابیدن راحت تر می شه. پس از ارضای زناشویی، ترشح هورمونی به نام پرولاکتین، منتهی به احساس آرامش و خواب آلودگی می شه.

10) رابطه زناشویی باعث کاهش استرس و اضطراب می شه. با تحریک زناشویی، هورمونی در مغز ترشح می شه که باعث کاهش اضطراب و استرس فرد می شه. رابطه زناشویی باعث افزایش اعتمادبه نفس می شه. بین رابطه زناشویی، هورمونی به اسم آندورفین ترشح می شه که باعث بهتر شدن خلق می شه. آدمایی که دارای خلق دپرس ای هستن، با داشتن روابط زناشویی منظم و موثر خلقشون خوب میشه.

رابطه زناشویی مطلوب؛ چند بار در هفته؟

بعضی این سوال رو می پرسن که هر روز میشه رابطه زناشویی داشت؟ رابطه زناشویی روزانه باعث آسیب بدن می شه؟ داشتن رابطه زناشویی روزانه تا وقتی که دو طرف از اون حال می کنن، هیچ اشکالی نداره. تعداد روابط زناشویی در هفته چقدر باید باشه؟ تعریف خاص و عدد خاصی واسه این منظور وجود نداره. تعداد دفعات ایجاد رابطه به نیاز دو طرف بستگی داره. ممکنه نیاز یه زوج یه بار در هفته باشه و در مقابل زوج دیگه با 5 بار ایجاد رابطه در هفته، نیازهاشون برطرف شه. اینکه یه تعداد از افراد واسه حفظ سلامت خود از داشتن رابطه زناشویی سالم دوری می کنن اصلا باور درستی نیس و مبنای علمی نداره.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *