شاید شمام در گذشته دندان درد رو تجربه کرده باشین و یا همین حالا که در حال خوندن این مطلب هستین از دندان درد رنج می برین. تحمل دندان درد بسیار سخت و طاقت فرساست. دندان درد زمانی اتفاق میفته که قسمت مرکزی و بسیار حساس دندان به نام مغزِدندان (پالپ) دچار نا آرومی شه. پوسیدگی دندان، ضربه به دندان و عفونت لثه از علل بروز این التهابات هستن. با مطالعه این مطلب با درمان دندان درد آشنا میشید و درمی یابید چه زمانی باید به دندان دکتر مراجعه کنین.

 

آرامش سریع دردها (روشای آسون)

۱. استفاده از کمپرس سرد

یک کیسه نگهداری غذا رو با یخ پر کنین. روی اونو با یک پارچه ی نازک یا دستمال توالت بپوشونین و به طور مستقیم روی دندان خود یا روی ناحیه ای از گونه که در قسمت خارجی دندان قرار داره، بذارین. سرمای کمپرس سرد موجب آرامش درد می شه. استفاده از بسته یخ هم می تونه همین اثر رو داشته باشه. فقط فراموش نکنین که روی اونو با یک دستمال بپوشونین.

 • در صورت نا آرومی مغز دندان، گرما به آرامش درد کمک می کنه. اگه با استفاده از کمپرس سرد دردتون زیاد شد، از کمپرس گرم به جای اون استفاده کنین.
 • یخ رو به طور مستقیم روی دندان قرار ندین. چون این کار درد رو زیاد می کنه؛ به ویژه در صورت بروز دندان درد به دلیل التهابات، دندان به دماهای خیلی سرد یا گرم حساس می شه.

۲. مصرف مُسکنا

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل آسپرین و ایبوپروفن می تونن به طور مؤثر و سریع موجب آرامش بیشتر دردهای دندان شن. ممکنه دندان درد توانایی غذاخوردن، صحبت کردن و خوابیدن رو با مشکل همراه کنه. درد دندان می تونه تمرکزتان رو واسه درمان اون از بین ببره. پس آرامش دندان درد به لطف داروهای مُسکن بدون ِ نسخه راه حلی مناسبه.

 • اگه درد دندا تون به حدی شدیده که موجب گوش درد، سردرد یا گلودرد می شه، حتما باید به دندان دکتر مراجعه کنین.
 • داروهای مُسکن رو طبق مقدار پیشنهاد شده که روی اونا درج شده یا پیشنهاد ی دکتر استفاده کنین.
 • استامینوفن هم یک مُسکن بدون نسخه مناسب واسه درمان دندان درده.

۳. بی حسی نقطه دلخواه

استفاده از ژلای بی حسی دندان بدون نسخه هم می تونه واسه چند ساعت دردتون رو آرامش بده. این ژلا رو باید به طور مستقیم روی دندان بمالید که معمولا واسه چند ساعت اثر اونا باقی می مونه. بزاق دهن می تونه موجب کاهش اثر ژل و انتقال اون به گلو و زبون تون بشه. پس دقت داشته باشین که ژل رو قورت ندین.

۴. تمیزکردن کامل دهن

دندان درد بعضی وقتا در اثر به دام افتادن تکهای کوچیک غذا در لای دندانا و زیاد دردهای به دلیل پوسیدگی دندان و ورم لثه اتفاق میفته. در این موارد تمیز کردن دندان می تونه در کاهش درد و حل مشکل تون مؤثر باشه.

 • استفاده از نخ دندان: به کمک نخ دندان لای دندانا رو تمیز کنین تا اگه تکه ای از غذا لای دندان هاتون باقی مونده، خارج شه.
 • مسواک زدن نقطه ای که درد می کنه: اگه دردتون به دلیل ورم لثه باشه، این راهی مؤثر واسه کاهش و درمان دندان درده. به مدت چند دقیقه دندان هاتون رو مسواک بزنین و روی نقطه ای که درد داره، تمرکز ویژه ای داشته باشین. تاجایی به مسواک زدن ادامه بدین تا در محل موردنظرتان دیگر احساس حساسیت نکنین.
 • شست وشوی دهن: به کمک محلولا یا دهن شویها دهن خود رو بشورید. می تونین مراحل تمیزکردن دهن تون رو با استفاده از یک دهن شویه به اتمام برسونین تا تکهای باقی مونده ی غذا خارج شه. می تونین چند قطره بره موم (ماده ای مثل موم و از تولیدات زنبور عسل) رو در نصف لیوان آب بریزین و از اون واسه شست وشوی دهن استفاده کنین.
 • تمیز کردن دائمی دهن و انجام مراحل بالا: این کارا رو دو بار در روز انجام بدین. زمانی که درد دندان فروکش کرد هم از انجام اونا غافل نشید.

۵. شست وشو به کمک نمک دریا

دندان دردی که در اثر ضربه به دندان یا عفونت کم ایجاد شه، معمولا خودبه خود برطرف می شه. واسه سرعت دادن این روند می تونین از آب گرم و یک قاشق نمک دریایی استفاده کنین. زمانی که نمک در آب حل شد، اونو در دهن خود غرغره کنین. آب نمک باید با نقاطی از دندان که درد داره، تماس داشته باشه. این عمل رو چندین بار در روز تکرار کنین تا زمانی که دندان دردتون از بین برود.

درمانای پزشکی

۱. مراجعه به دکتر

اگه دندان درد در اثر یک عفونت بزرگ یا پوسیدگی دندان بروز کنه، خودبه خود بهبود نخواد پیدا. اگه همراه با دندان درد علائم زیر رو هم مشاهده کردین، به دکتر یا دندان دکتر مراجعه کنین:

 • تب ولرز: تب و لرز نشون می ده که عفونت تون جدیه و علائم شدیدتر هم می شن.
 • تخلیه ی ترشحات: این موضوع هم به دلیلِ عفونتای شدیده و در صورت درمان نشدن، وضعیت تون بدتر می شه.
 • دردی شدید: دردی که شدیدتر شده و حتی با مصرف داروها هم بهبود نیابد. این موضوع می تونه به خاطر پوسیدگی دندان باشه که پس از مصرف هر وعده غذایی بدتر می شه.
 • درد به دلیل دندان عقل: اگه دندان عقل در جای نامناسب از دهن که تراکم دندانا زیاده، در بیاد فرد مجبور به کشیدن اون می شن.
 • مشکل در بلع و تنفس: این مشکل می تونه به دلیل دُمَل (آبسه) باشه.

۲. پُرکردن دندان

اگه پوسیدگی دندان تون به عصب دندان برسه و موجب بروز درد شه، دندانپزشک واسه جلوگیری از تحریک بیشتر پالپ دندان، دندان تون رو پُر می کنه.

۳. عصب کشی دندان (روت کانال تراپی)

اگه دندان تون در اثر عفونت پالپ دچار آبسه شه، عصب کشی انجام خواهد گرفت. به این منظور دندان دکتر داخل دندان رو تمیز می کنه تا هرگونه عفونتی ازبین برود. ازجایی که این روند ممکنه بسیار دردآور باشه، معمولا از بی حسی موضعی استفاده می شه. این اقدام به ویژه زمانی که دندان دکتر بخواد با عمل جراحی ترشحات آبسه ی داخل لثه رو خارج کنه، اهمیت بیشتری پیدا میکنه.

۴. کشیدن دندان

بعضی وقتا دیگر دندان توانایی بازسازی نداره و بهترین اقدام کشیدن اینه. در کودکانی که دندان شیری دارن، معمولا دندان کشیده می شه. چون درنهایت دندان خودش میفته.

 • واسه بزرگسالانی که دندان شون رو کشیده ان، معمولا از بریج (پل) دندان یا ایمپلنت دندان واسه پُرکردن جای دندان کشیده شده استفاده می شه.
 • درمورد دندان عقل تقریبا همیشه کشیدن دندان انجام میگیره، چون موقعیت دندان به گونه ایه که نمیشه عصب کشی رو خوب انجام داد. در بعضی موارد که مریض می ترسد یا موقعیت دندان عقل بسیار بده، برروی مریض بیهوشی عمومی انجام میگیره. بازیابی مریض در این مواقع معمولا یک هفته یا بیشتر طول می کشه.

استفاده از روشای جانشین

۱. استفاده از روغن گل میخک

این روش خونگی می تونه واسه درمان دندان درد مؤثر باشه یا کمه کم دندان درد رو به طور موقت آرامش بده. چند قطره روغن میخک رو چند بار در روز روی محل درد بریزین تا درد ازبین برود. می تونین روغن گل میخک رو از بیشتر داروخونها یا عطاریا تهیه کنین.

۲. تمیزکردن دندان با هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید با تمیزکردن دندان به کاهش درد کمک می کنه. پس از انجام این کار، دهن خود رو خوب با آب بشورید. از قورت دادن پراکسید پرهیز کنین.

 • اول سر گوش پاک کن رو به هیدروژن پراکسید آغشته کرده تا اشباع شه؛
 • بعد اونو روی دندان خود بمالید؛
 • این کار رو تکرار کنین.

۳. درمان سریع دندان درد با طب فشاری

با شست دست تون پشت دست دیگرتون جایی که انگشت شست و انگشت اشاره به هم می رسن رو به مدت ۲ دقیقه فشار بدین. این کار موجب آزادسازی «اندورفین» می شه که یک هورمون مغزیه که در ایجاد احساس خوب نقش داره.

۴. غرغره کردن روغن نارگیل

۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل رو به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در دهن خود غرغره کنین. بعضی بر این باورند که این کار از میزان باکتریای موجود در دهن کم می کنه. وقتی که روغن رو غرغره کنین، پلاکای به دلیل باکتریا از بین می رن. پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روغن رو به دور بریزین. روغن رو قورت ندین. چون با این کار باکتریا رو قورت میدید. بهتره روغن رو در لوله ی فاضلاب نریزید. چون این کار ممکنه موجب مسدودشدن لوله شه.

نکات

 • زمانی که می خواید دندان هاتون رو تمیز کنین، بهتره قبل از مسواک زدن از دهن شویه استفاده کنین؛ نه بعد از اون. این کار می تونه از بروز دندان درد جلوگیری کنه.
 • یک کپسول مایع ادویل رو سوراخ کنین، مقداری از اونو روی یک پنبه بریزین و در سوراخ دندان تون بذارین. این کار می تونه موجب آرامش فوری شه. البته طعم اون تعریفی نداره، ولی به هرحال بهتر از تحمل درده.
 • واسه پیشگیری از دندان درد هر روز از نخ دندان استفاده کنین. بعد از یک دهن شویه ی کلرهگزیدین واسه شستشوی دهن استفاده کنین.
 • استفاده از زنجبیل اگه نتونه موجب درمان دندان درد شه، کمه کم می تونه درد رو آرامش بده. مصرف یک فنجون چای زنجبیل هر چند ساعت یک بار می تونه مفید باشه.
 • به دندان دکتر مراجعه کنین، حتی اگه دوست ندارین. چون این کار بهترین اقدام واسه درمان دندان درده.
 • از کمپرس سرد واسه آرامش درد دندان استفاده کنین. اگه دردتون با کمپرس سرد بهبود نیافت، از کمپرس گرم استفاده کنین.
 • دندان هاتون رو بیشتر از قبل مسواک بزنین تا دهن و دندان سالمی داشته باشین و از دندان درد جلوگیری کنین.
 • زمانی که دندان درد دارین، از خوردن غذاهای سخت (مثل مغزها، سیب و…) پرهیز کنین.
 • استفاده از عصاره ۱۰۰٪ خالص وانیل هم می تونه به درمان دندان درد کمک کنه. به این منظور مقداری از اونو روی دندان و قسمتای مجاور لثه تون بمالید.
 • لیسترین یا بقیه دهن شویها رو به مدت ۱۹ دقیقه غرغره کنین. بعد یک تکه پارچه رو در محلی که درد می کنه، بذارین. البته این روش موجب درمان دندان درد نمی شه، ولی واسه آرامش درد روشی مفیده.