اولین کاشی موندگار مشهد که در ۸ شهریور امسال بر سردر خونه هنرمند دوتار نواز ایرونی نصب شده بود، شکسته شد.

۲۷ اردیبهشت امسال و همزمان با شروع هفته میراث فرهنگی، طرح نصب کاشی موندگار اجرایی شد تا با نشون دادن یه راه فرهنگی به گردشگران، خونه اهالی فرهنگ و هنر رو در شهرهای جور واجور کشور نشون بده.

بعد از گذشت پنج ماه از نصب اولین کاشی موندگار مشهد که بر سردر خونه «عثمان محمدپرست» در خراسان نصب شده بود، این کاشی شکسته و به نظر می رسد فرهنگ این کار بین مردم جا نیفتاده و نیاز به قوانینی واسه حفاظت از این اقدام فرهنگی احساس می شه.

عثمان محمدپرست

«رضا سلیمان نوری» رییس هیئت مدیره انجمن پیشرفت گردشگری چهارباغ در خراسان گفت:

این کاشی هشتم شهریور در مراسمی با حضور بعضی مدیران شهری نصب شده بود، پس وجهه ای قانونی هم داشت، در این شرایط به نظر می رسد با در نظر گرفتن نوع ضربه ای که به کاشی وارد شده، دلیل اون باید بررسی شه.

اون به ضرورت حفاظت از این کاشی ها اشاره کرد و گفت:

با در نظر گرفتن بروز این اتفاق، باید به این فکر کنیم که به چه دلیل کاشی به گونه ای تعبیه شده که از اون هیچ حفاظتی نشه؟

ایشون اضافه کرد هرچند میراث فرهنگی خراسان اعلام کرده که به سرعت اون رو بازسازی و سر جای خود نصب می کنه، از طرف دیگه این لوح در شهرستان خاف و سردر دومین منزل «عثمان محمدپرست» نصب می شه.

 رییس هیئت مدیره انجمن پیشرفت گردشگری چهارباغ ادامه داد که شکسته شدن کاشی موندگار در مشهد یه هشداره که باید راه حل و مسائل حفاظتی واسه اون مطرح شه. طرح به کار گیری شده واسه کاشی موندگار یه طرح صنایع دستیه، اما معتقدیم باید اون رو قوی تر اجرایی کرد.

ایشون بیان می کنه: وقتی که صنایع دستی رو صادر می کنیم اون ها رو بسته بندی می کنیم، این کاشی هم یه جنبه تبلیغاتی داره، پس باید پوششی حفاظتی داشته باشه که هیچ آسیبی به اون وارد نشه.

به نظر می رسد طرح کاشی موندگار که به وسیله «پوریا سوری» در زمان حضورش در روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی اجرایی شد حالا به نظر می رسد که نیاز به قانون، توجه یا قانونی واسه حفاظت از این کاشی ها داره.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *