ا ویروسایی که دلیل بروز زگیل تون بودن، کمک می کنن. این گیاهان از پیشرفت زگیل جلوگیری می کنن. اونا دستگاه ایمنی رو تقویت و به بدن در جنگ با عوامل مریضی زا کمک می کنن. این روش درمانی بهتر از داروهاییه که به طور خاص به یک عامل مریضی زا جمله می برن. چون عوامل مریضی زا کم کم دچار جهش شده و درمان شون سخت تر می شه.

بعضی از بهترین مکملا واسه درمان زگیل

 • عصاره برگ زیتون (۵۰۰ میلی گرم دو بار در روز) یک داروی طبیعی ضدویروسی و ضدمیکروبیه.
 • عصاره سیر (یک قطره دو بار در روز) خاصیت ضدویروسی داره.
 • مکمل سرخارگل (۳۰۰ میلی گرم دو بار در روز) می تونه به تقویت دستگاه ایمنی و جنگ با ویروسا کمک کنه.
 • سلنیم (۲۰۰ میکروگرم در روز). کمبود سلنیم می تونه به افزایش ویروسا کمک کنه.

غذاها و نوشیدنیای تقویت کننده ی دستگاه ایمنی

هر چیزی که دستگاه ایمنی بدن تون رو تقویت کنه، به آزادی از شر زگیلا هم کمک می کنن. چون زگیلا نتیجه آلودگی ویروسی هستن. کمبود بعضی مواد مغذی مثل کمبود زینک می تونه احتمال ایجاد زگیل رو افزایش بده.

اینجا به بعضی از غذاهایی که در درمان زگیل تاثیردارن، اشاره می کنیم.

 • غذاهای پر از ویتامین C: غذاهای پر از ویتامین C مثل مرکبات، فلفل دلمه ای و توت فرنگی رو به رژیم غذایی تون اضافه کنین تا دستگاه ایمنی تون رو تقویت کنین.
 • غذاهای پر از زینک: وجود زینک هم واسه کارکرد مناسب دستگاه ایمنی ضروریه. گوشت گاوی که با علف تغذیه کرده باشه، نخود و تخمه ی کدو بهترین منابع دریافت زینک هستن.
 • غذاهای پروبیوتیک: غذاهای پروبیوتیک به فرآوردهای شامل باکتریای مفید گفته می شه که به بدن تون در جنگ با عفونتا کمک می کنن. مثل ی این اجناس میشه به ماستای غنی شده با پروبیوتیکا و ماست یونانی تهیه شده از شیر گاو، گوسفند و بز اشاره کرد.
 • سبزیجات برگ سبز: این سبزیجات با دارا بودن ویتامین A و مواد معدنی به تقویت دستگاه ایمنی کمک می کنن.
 • غذاهای پر از سلنیم: سلنیم یک آنتی اکسیدان لازم واسه دستگاه ایمنیه. گوشت و جگر گاوی که از علف تغذیه کرده باشه مرغ و بوقلمون منابع خوبی واسه تأمین سلنیم هستن.
 • پنیر نپخته: پنیرهای تهیه شده از شیر نپخته بز، گوسفند و شیر بدون بتاکازئیین گاو پر از پروبیوتیکایی مثل ترموفیلوس، بیفیدوباکتر، بولگاریکوس و اسیدوفیلوسا هستن. اگه می خواید از خواص پروبیوتیک پنیر بهره ببرین، باید از پنیرهای نپخته و پاستوریزه نشده استفاده کنین.

در بین نوشیدنیا بهتره از نوشیدنیای پر از پروبیوتیکا استفاده کنین. به این منظور یکی از بهترین نوشیدنیا واسه تقویت دستگاه ایمنی تون یعنی:

 • کفیر تهیه شده از شیر بز یا کفیر نارگیل: هر دوی این موارد پر از پروبیوتیکا هستن. ولی میزان اون در کفیر شیر بز بیشتره. این محصول حاصل تخمیر شیر بز یا آب نارگیل به کمک دانه های کفیره. غذاهای پروبیوتیک به کارکرد گوارشی و روده ی فرد هم کمک می کنن. اگه به این موارد دسترسی نداشتید، کفیر تهیه شده از شیر گاو هم بخش بزرگ خواص این اجناس رو داراس. شما خودتون هم می تونین در خونه کفیر درست کنین.

تغییراتی در سبک زندگی واسه پیشگیری از بروز زگیل

خوشبختانه راه های مختلفی واسه کاهش احتمال بروز زگیل وجود دارن. زگیل در اثر ویروس HPV ایجاد می شه و جایای گرم و مرطوب به گسترش زگیل کمک می کنن. استفاده ی تکراری از جایایی مثل استخر و حمومای عمومی می تونه موجب انتقال زگیل شه. واسه همین باید در اتاق دوش یا معابر موجود در استخرها یه جور پاپوش بپوشید.

از رابطه فیزیکی با کسائی که زگیل دارن، پرهیز کنین. اگه خودتون دچار زگیل شدین، از خارش دادن یا کندن اون پرهیز کنین. چون این کار باعث گسترش یا عفونت زگیل می شه. اگه نیاز باشه می تونین زگیل رو به کمک بانداژ بپوشونین. تا حد امکان از قرار گرفتن زگیل در محیطای مرطوب پرهیز کنین.

تا جای ممکن همیشه دستان تون رو خشک نگه دارین. چون کنترل زگیل در محیطای مرطوب دشوارتره. از اصلاح، شونِه کردن و لیف زدن نقاطی که زگیل هست، پرهیز کنین. چون این کار می تونه خیلی راحت باعث گسترش زگیلا شه. پس از لمس کردن زگیل حتما باید دستان تون رو بشورید.

واسه پیشگیری از ابتلای بقیه افراد خونه بهتره لباس و حوله هاتون رو دور از دسترس بقیه نگه دارین تا به اشتباه از اونا استفاده نشه. از پوشیدن لباسا و جورابایی که روز قبل پنهون اید پرهیز کنین.

استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی می تونه از دچار شدن به زگیل تناسلی پیشگیری کنه.

هنگامی که زگیل دارین، باید از چه کارایی پرهیز کنین؟

 • هیچوقت خودتون اقدام به برداشتن زگیل نکنین. مهم نیس که زگیل تون از چه نوعیه، خودتون اونو نبرین. شاید فکر کنین چون فقط یک زگیل دارین، احتمال گسترش اون کمه. ولی اگه مراقب نباشید، زگیلا خیلی راحت می تونن گسترش یابند. اگه خودتون بخواهید نقش دکتر رو بازی کنین، احتمال اینکه زگیل هاتون زیاد شن یا زخم و عفونت بسازن، زیاده. برداشتن زگیلا به وسیله خودتون راه آزادی از شر اونا نیس.
 • زگیلا رو نخارانید یا اونا رو دستکاری نکنین. این کارا ممکنه باعث خون ریزی، عفونت و گسترش زگیلا شه.
 • اگه با استفاده از درمانای موضعی مثل روغنای لازم واکنشای پوستی یا اثرات منفی روی زگیل مشاهده کردین، مصرف اونا رو متوقف کنین.
 • در صورتی که باردار هستین، مریضی خاصی دارین یا واسه درمان زگیل کودکان پیش از انتخاب هر روش درمان حتما اول با دکتر مشورت کنین.

منبع : draxe.com