برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

عقل نرسیده و درک درستی از زندگی اجتماعی ندارد لذا هدف تربیت و بازگشت طفل به جامعه است. پس هدف مجازات نیست ، بلکه پرکردن کاستی ها و کمبودهای زندگی اوست ، لذا با توجه به دین کامل اسلام بر علمای مسلمانان است که با توجه به پویایی فقه اسلام به بررسی و تجدید نظر بسیاری از مسائل از جمله سن بلوغ و مسؤولیت کیفری در باره اطفال بپردازند و از طرف دیگر از مسئولان قضایی کشور انتظار می رود برای جلوگیری از آثار زیانبار زندان به مجازاتهای غیر سالب آزادی توسل جویند زیرا آثار و پیامدهای زندان با هدف و غرض اصلی از اعمال مجازات زندان کاملاً متفاوت است.و اطفال بزهکار را که همانگونه که اشاره شد خود به نوعی قربانی خانواده و اجتماع هستند و شاید بتوان آنها را بزهکار اتفاقی نامید به نوعی به بزهکار به عادت و حرفه ای مبدل می شوند که چنین نتیجه ای خلاف نظر قانون و قانون گذار خواهد بود .
ج- سالمندان بزه دیده:
افزایش امید به زندگی در نیمه دوم قرن بیستم در نتیجه پیشرفت های پزشکی و بهداشتی باعث تغییر در بافت جمعیتی جهان و فزونی تعداد سالمندان شده است. این دگرگونی نیز منجر به ایجاد استرس در تمامی نهاد های اجتماعی از جمله اقتصاد، برنامه های رفاهی، رهبری سیاسی، دانشگاه ها (پیش بینی رشته کهنسال شناسی) و بسیاری از نهاد های مرتبط دیگر به ویژه نظام عدالت کیفری شده است؛ چراکه وضعیت آسیب پذیر سالمندان، آنان را در زمره بزه دیدگان بالقوه قرار داده که امکان بزه دیدگی بیشتری در برابر جرائم دارند.
افزایش شمار مطلق و نسبی سالمندان در همه جوامع، مسائل مثبت و منفی جدیدی را مطرح ساخته است. یکی از مشکلات، افزایش میزان بزه دیدگی، آزار ، خشونت و غفلت نسبت به آنهاست.و از طرفی دیگر سالمندان به دلیل ویژگی های جسمی و روانی که دارند، پیرو این حوادث متحمل خسارات سنگین تر ی از افراد دیگرمی شوند و روند ترمیم خسارات آنها کندتر و گاه متوقف است. سالمندان هنگامی که در فرایند عدالت کیفری در مقابل پلیس، دادگاه و … می ایستند، ضعیف تر عمل می کنند. با اینکه مطالعات مربوطه به سالمندآزاری از اواخر دهه 1970 میلادی در جهان شروع شده است ، اما در ایران تحقیقات کمتری پیرامون مسائل حقوقی و جرم شناختی سالمندان و همچنین بزه دیدگی و آزار آنها انجام شده است سالمند آزاری و بزه دیدگی سالمندان دارای گونه های مختلفی هستند. مهمترین گونه های آن عبارتند از: قتل، ضرب و جرح، جرائم مرتبط با موادمخدر، توهین و فحاشی، آدم ربایی، توقیف غیر قانونی، شکنجه، سرقت، کیف قاپی، جیب بری، سوءاستفاده مالی و کلاهبرداری، آزارهای روانی و جنایات بین المللی. مهمترین عوامل خطر در بزه دیدگی سالمندان عبارتند از: بیماری های جسمی و روانی، ترس ازجرم، تنهایی و انزوای اجتماعی، خشونت خانوادگی، پیری ستیزی، فقر و وضعیت نامناسب مسکن، خصوصیات ویژه مرتکبان، نبود سیاست جنایی افتراقی در پرتو – حقوق کیفری سالمندان- و کاستیهای قوانین مربوط به سالمندان . آثار بزه دیدگی سالمندان شامل زیانهای مالی(اقتصادی) ، آسیبهای بدنی ، آسیبهای روانی و آسیبهای معنوی (عاطفی و حیثیتی) می باشند . رویکرد قوانین ایران (جزایی ، تامین اجتماعی و …) نسبت به سالمندان باید تغییر پیدا کندو در قسمتهایی ترمیم شود ، زیرا حمایت های بایسته ای از سالمندان به عمل نیاورده و گاهی خود باعث بزه دیدگی یا آزار آنها می شوند . سالمند آزاری وبزه دیدگی سالمندان باید موضوعی برای خدمات رفاه اجتماعی و پزشکی در کنار عدالت جزایی باشد . گسترش مراکز نگهداری موقت و دائم از سالمندان ، فقر زدایی از آنها ، برنامه ریزی مناسب برای پر کردن اوقات فراغت ، گسترش شبکه های اجتماعی و خدمات بهداشتی ویژه سالمندان و آموزش همه اقشار جامعه (خانواده ها ، دانشجویان به صورت گذراندن واحدهای درسی ، پزشکان ، مددکاران اجتماعی ، پرستاران و …) در مورد نیازها و مسائل سالمندان و … باید جزء نخستین برنامه های دولت قرار گیرد زیرا تاثیر بسیاری در پیشگیری از بزه دیدگی سالمندان و بهبود وضعیت آنها دارد .
بد رفتاری با سالمندان یکی از تازه ترین گونه های خشونت خانگی در حوزه مطالعات بزه دیده شناسانه است. موضوع سالمندان بزه دیده تاپیش از دهه1980 میلادی جایگاه شایسته ای در مطالعات بزه دیده شناسان نداشت. کودک آزاری و همسر آزاری در میان گونه های خاص بزه دیدگی بیش از هر موضوع دیگری در دهه های 1960 و 1970 میلادی کانون توجه بودند. با آغاز دهه 1980، شماری از متخصصان و دانشمندان – بویژه جامعه شناسان، روان شناسان، روان پزشکان و جرم شناسان – به مطالعه پدیده سالمند آزاری و علل بزه دیدگی سالمندان و راههای پیشگیری از آن پرداختند. به دنبال این تلاشها، برخی از نهادها و سازمانهای منطقه ای و بین المللی – بویژه شورای اروپا و سازمان ملل متحد- با برگزاری چند کنفرانس و صدور توصیه نامه هایی به این موضوع پرداختند.
از دیدگاه بزه دیده شناسی، این باور وجود دارد که سالمندان بویژه در مورد خشونتهایی که تجربه می کنند، نقش و حتی تقصیری ندارند. بزه دیدگی سالمندان بیشتر به جرمهایی مانند ضرب و جرح یا آزارهای عاطفی و روانی- شامل تهدید، تحقیر، طرد و آزارهای جنسی- مربوط است.البته برپایه برخی گزارشها، میزان بزه دیدگی سالمندان در جرمهای مالی- مانند کلاهبرداری و خیانت در امانت – نیز بالاست. از آنجا که سالمندان ممکن است به دنبال گرد آوری پس اندازهای بیشتری برای زندگیشان باشند، نسبت به این جرمها نیز آسیب پذیرترند. به
دیگر سخن، سالمندان از یک سو، چون به طور عمده حسابهای پس انداز در خور توجهی دارند و از سوی دیگر، از آنجا که ترس از پاره ای پدیده های اقتصادی، مانند تورم، توان خرید آنان را کم می کند، بیشتر در آستانه ناامنی و بزه دیدگی قرار دارند. نکته مهمی که از پژوهشهای انجام شده درباره بزه دیدگی سالمندان می توان بدست آورد، این است که میان بزه دیدگی واقعی و ترس از بزه دیدگی از نظر روانی تفاوت چندانی وجود ندارد، هراس فراوان از جرم خود به تنهایی نشان دهنده یک بزه دیدگی ساختاری بالاتر ( یعنی بزه دیدگی از رهگذر جامعه، فرهنگ، دولت،نظام عدالت جنایی و مانند آن) است. اگر شهروندان، به طور کلی و سالمندان، به طور خاص، از حق آرامش فکری( یعنی نداشتن نگرانی و ترس غیر ضروری) بهره مند باشند و اگر جامعه را بتوان به گونه ای ساخت که تعامل هماهنگ میان شهروندان و شیوه های کنترل روانی، به بخشی از تجربه های آزمودنی طبیعی تبدیل شود، در آن صورت فرد در فرایند جامعه پذیری قرار می گیرد. و درغیر اینصورت ، آسیب پذیری و خطر بزه دیدگی یا ترس از آن در فرد افزایش پیدا می کند. پژوهش های جرم شناسانه نشان می دهد که بیشتر سالمند آزاری ها پنهان می ماند. سالمند آزاری اغلب نه به منزله ی یک جرم بلکه یک مسئله ی خانوادگی نگریسته می شود. پس از کشف سالمند آزاری به طور معمول بزه دیده و مرتکب آنرا انکار می کنند.

سالمند آزاری به عنوان یک آسیب اجتماعی در طول چند دهه اخیر بسیار شایع شده است.تأثیراتی که این پدیده بر سالمند می گذارد ، می تواند بسیار ناگوار باشد .
* به نظر می رسد بیشترین مقوله ای که در مورد سالمندان عمومیت دارد خشونت روانی است . خشونت روانی شامل بی احترامی لفظی مداوم ، اذیت و آزار ، تهدید ، محرومیت فیزیکی ، مالی و منابع شخصی می باشد . تهدید های متداول مانند دوست نداشتن سالمند ، مورد پسند نبودن ، دشنام دادن ، تمسخر و استهزاء سالمند در جمع ، ممنوعیت برقراری ارتباط با دیگران ، بی توجهی نسبت به نیاز های جسمانی ، اجتماعی و روانی سالمند ، همه خشونت روانی است که سلامت روانی سالمند را به مخاطره می اندازد و موجب بروز احساساتی چون : بی میلی به زندگی ، سرزنش خود نداشتن اعتماد به نفس و نگرش مثبت ، احساس نا امیدی و درماندگی ، ترس از مردم ، اضطراب ، احساس گناه ، احساس حقارت ، احساس عدم شایستگی و خود ارزشمندی و در نهایت کناره گیری سالمند از زندگی اجتماعی می شود . چون تن و روان آدمی وابسته به هم بوده و سلامت یکی در گرو سلامت و شادابی دیگری است لذا در بیشتر موارد نیز این ناراحتی های روانی منجر به بروز بیماری های جسمانی در سالمندان شده و سلامت آنان را به مخاطره می اندازد.
از جمله عواملی که باعث می گردد نسبت به سالمندان خشونت واقع شود مسائل ومشکلات دوران سالمندی است به این صورت که کهولت به علت فرسایش طبیعی اندام ها باعث بروز پیدایش ضعف در قوای جسمانی و دماغی می گردد که بعضا موجب از کار افتادگی و خانه نشینی فرد سالمند می گردد . فرد سالمندی که از انجام دادن کارهای روزمره وطبیعی که از هرفرد انتظار می رود مثل رفتن به توالت ، استحمام و مراقبت از خود و … ناتوان است باید ازوی مراقبت کرد واین مراقبت برای فرد مراقبت کننده ممکن است مشکل و فشارآور ( استرس زا ) باشد ودر نتیجه باعث آزار سالمند می گردد.
د- اقلیت های بزه دیده:
یکی دیگر از گونه های خاص بزه دیدگان اقلیت های بزه دیده اند.اقلیت ها گروهی از مردم جامعه اند که بزه دیدگی آنان از حیث ماهیت جرم و نوع بزه دیدگی اهمیت می یابد. این مساله در برخی از نظام های حقوقی ملی به مفهوم سازی جدیدی با عنوان «جرم های برخاسته از نفرت و تعصب» نیز انجامیده است .بنابر اعلامیه جهانی حقوق بشر، 10 دسامبر 1948مطابق ماده دوم این اعلامیه «هر فردی بدون هیچ گونه تمایز، مخصوصا از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقیده سیاسی یا هر عقیده دیگر و هم چنین ملیت، وضع اجتماعی، ثروت، تولد یا هرموقعیت دیگر، از تمام حقوق و کلیه آزادی های اعلام شده در این اعلامیه برخوردار است». هر چند برخی کشورها پیشنهاد دادند در این اعلامیه به حقوق اقلیت ها تصریح شود ولی به دلیل حساسیت و پیچیدگی موضوع اقلیت ها و مخالفت برخی از کشورها مانند شیلی، ایالات متحده آمریکا و استرالیا، این پیشنهاد رد شد. مجمع عمومی نیز طی قطعنامه ای هم زمان با صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر، رسیدگی به موضوع اقلیت ها را به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل واگذار کرد . پس از منشور ملل متحد، اعلامیه جهانی حقوق بشر از مهم ترین اسناد حقوق بشری محسوب می گردد، اما وجود اصل برابری و عدم تبعیض در این اعلامیه را نمی توان نشانه بذل توجه کافی به حقوق اقلیت ها دانست.
*با توجه به بررسی اسناد بین المللی به خوبی این واقعیت را نمایان می سازد که اقلیتهایی که تا چند دهه پیش حتی وجودشان نه تنها مورد علاقه دولتها نبود بلکه سعی در سرکوب آنها در مواردی می نمودند و دولتها تا قبل از جنگ جهانی اول مسائل مربوط به آنها را یک امر سیاسی تلقی کرده و آنرا در حیطه صلاحیتهای ملی خود می دانستند, امروزه بعنوان یکی از موضوعات روز حقوق بین الملل در آمده اند. اینان کسانی بودند که حتی حق برابری با اکثریت نداشتند و از حقوق ضروری انسان، مثل احترام به مالکیت و حتی حق حیات نیز در مواردی برخوردار نبوده اند و امروزه صحبت از واگذاری حقوق خاص اقلیتی علاوه بر حقوق برابری به آنها می شود. کمتر کسی می تواند ظلم ها و ستم هایی که بر بومیان آمریکایی هنگام ورود مهاجرین به این کشور روا داشته شده است را فراموش کند ولی اینک صحبت از این می شود که چگونه محیط زیست این بومیان را طوری برنامه ریزی کنیم که برای سلامتی آنان ضرر نداشته باشد و وضعیت طبیعی آن حفظ شود. تمام اینها مدیون تلاشهای حقوقدانان بین المللی همچون پرفسورکاپوتورتی و زحمات موسسات حقوق بشری مثل کمیته حقوق بشر و کمیته منع تبعیض بوده است. نهایتاً اجلاس دوربان 2001 نیز نتوانست خود را از اقلیتها دور نماید و با در نظر گرفتن مسئولیت بین المللی برای دولتهای اعمال کننده تبعیض نژادی و حق جبران خسارت برای متضررین (در مواردی اقلیتها)، بیشترین خدمت را به توسعه حقوق بین الملل در مورد اقلیتها نمود.
بر پایه مطالعات بزه دیده شناسانه ،اقلیت های قومی نسبت به غیر اقلیت ها ،به طور کلی ،بیشتر در معرض خطر بزه دیدگی قرار دارند. اقلیت های قومی و نژادی ،که به طور معمول با هم در یک ردیف می گنجند ،به گروههای انسانی خاصی گفته میشود که از ویژگی های مشترک زیست شناختی (بدنی و روانی )،اجتماعی،زبان شناختی ،تاریخی و فرهنگی بر خوردارند.این همانندی ها که ویژگی زیست شناختی آنها ،در اصل ،بر جسته تر است ،از نسلی به نسل دیگر ارث می رسد. افزون بر اقلیت های قومی- نژادی ،که پیمایش های بزه دیدگی اغلب بر آنها متمرکز بوده اند ،اقلیت های دیگری (مانند اقلیت ها
ی دینی یا ملی ) نیز وجود دارند که در مورد بزه دیدگی های آنها متغیر هایی به چشم می خورند . بزه دیدگی اقلیت هایی که موضوع پیمایش های ملی واقع شده اند ،بیشتر به جرم های متداول خیابانی مربوط بوده است ،در حالی که بزه دیده گی اقلیت هایی که پیمایش های بین المللی آنها را مطالعه کرده اند ،به سوء استفاده از قدرت،که اغلب سازنده جرم های بین المللی(مانند نسل زدایی،شکنجه ،آپارتاید و دیگر جنایت های علیه بشریت )بوده اند ،مربوط می شود . .
نقطه پیوند بزه دیدگی اقلیت ها جرم های بر خاسته از نفرت هستند که در برخی کشورها برای آن دسته از جرم ها که به دلیل نژاد ،قومیت ، مذهب یا خاستگاه ملی بزه دیده بر انگیخته می شوند ،به کار برده می شوند.

در آمریکا، قوانینی با همین عنوان برای جرم انگاری چنین رفتارهایی به تصویب رسیده اند که کیفر افزونی از همان جرم ها ، زمانی که بدون انگیزه نفرت بار یا تعصب جویانه ارتکاب میابند،پیش بینی می کنند که البته این قوانین به دلایلی از سوی برخی از حقوق دانان و جرم شناسان با انتقاد رو به رو شده اند.
گروه های اقلیت قومی- نژادی،کوتاهی پیوسته پلیس را در حفاظت از آنها در برابر بزه دیدگی نژادی یاد آور شده اند. برای نمونه ،گزارش مکفر سون در پایان دهه 1990 در انگلستان نشان داد که نژاد پرستی نهادی در پلیس مرکزی (و به معنای گسترده در هر جای دیگر ) فراگیر و شایع است و در نتیجه ،با گروه های اقلیت های قومی به طور نا روا و ستمگرانه ای رفتار می شود. . این تنش ها و بر خوردهای میان پلیس و اقلیت های قومی-نژادی ،بیش از هر چیز دیگر ،به اعتماد به پلیس و ،فراتر از آن همکاری با نظام عدالت جنایی لطمه می زند. مسئله ای که افزون بر موضوع بزه دیدگی اقلیت ها ،در مورد سایر بزه دیده گان نیز از اهمیت فراوانی بر خوردار است.
ه- ناتوانان بزه دیده:
ناتوانی بزه دیدگان یکی دیگر از تازه ترین ملاکهای آسیب شناسانه برای حمایت از بزه دیدگان خاص است. ناتوانی در واژه شناسی به معنای «توانایی انجام کاری را از دست دادن » یا « بیمارشدن و ضعیف شدن » می باشد.
از دیدگاه تاریخی ، سند های به دست آمده وضعیت ناتوانان را در جوامع گوناگون متفاوت نشان می دهد.
مصریان باستان نخستین کسانی دانسته شده اند که نه تنها به علت شناسی و ریشه یابی ناتوانی و درمان آن ،بلکه به وضعیت رفاهی و اجتماعی ناتوانان گرایش نشان می دادند.
در یونان باستان ،بر عکس ناتوانان – به ویژه کودکان ناتوان – در کوهستان ها رها یا به رود خانه ها سپرده می شدند تا از این رهگذر راه دستیابی به هدف اصلاح نژاد و داشتن ملتی تندرست و نیرومند هموارتر شود. وضعیتی مشابه را درباره ناتوانان در دوران میانه و نیز در حقوق باستان فرانسه می توان دید. در دوران میانه ،بیماران روانی دارای یک حالت شیطانی دانسته می شدند. در دوران استبداد فرانسه نیز، بیماران روانی و دیوانگان دارای مسولیت کیفری انگاشته می شده و به کیفر می رسیدند. با این همه ،نگرش دینهای آسمانی به ویژه زرتشت ،مسیحیت و

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *