آکایران :مصرف زیاد مواد غذایی حیوونی، مثل شکلای جور واجور گوشت ها به دلیل اینکه دارای استروژن حیوونی هستن، شدیدا در ایجاد سرطانای هورمونی، مثل پروستات و سینه موثره…

10 فرمون واسه پیشگیری از سرطان سینه

اولین علائم سرطان سینه با خستگی زیاد، افزایش و یا کاهش یهویی وزن، کم خونی، کاهش توانایی بلع غذا، مشکلات تنفسی و مشکلات گوارشی همراه س. کم کم حالت تهوع، استفراغ، اسهال و کم آبی بدن هم بروز می کنه.

در مورد سرطان سینه تنها چیزی که قابل تغییر نیس، مسئله وراثته؛ ولی با تغذیه درست میشه خطر دچار شدن به این مریضی رو خیلی کم کرد. یه رژیم غذایی متعادل پر از میوه ها، سبزیجات و غلات، دست کم تا 30 درصد این خطر رو کم می کنه.

* مصرف غذاهای پر فیبر کمک زیادی به جلوگیری از سرطان سینه می کنن. شاید فکر کنین به اندازه کافی فیبر دریافت می کنین؛ ولی این جور نیس، خانوما باید روزانه دست کم 25 گرم فیبر دریافت کنن. فیبر نه فقط به هضم غذا و سلامت دستگاه گوارش کمک می کنه، بلکه موجب تنظیم قندخون شده و چون خاصیت ایجاد احساس سیری داره، موجب تناسب اندام می شه.

* ایجاد تعادل در جذب روزانه چربی هم خطر دچار شدن به سرطان سینه رو کم می کنه. آلفالینولنیک و چربیای امگا 3، در گردو و ماهیا به مقدار زیاد یافت می شن. ذرت و سویا هم شامل چربی امگا 3 و لینولنیک هستن. تحقیقات نشون میده که خوردن دو مشت گردو در روز، امکان بروز سرطان سینه رو به طور زیادی کم می کنه و در آدمایی که سرطان سینه دارن، خوردن گردو از رشد تومور جلوگیری می کنه. فیتواسترول موجود در گردو، استروژن رو بلوکه می کنه و از اونجایی که استروژن موجب افزایش رشد بعضی از تومورهای سینه می شه، کمک زیادی به متوقف ساختن اون می کنه.

تحقیقات نشون میده که خوردن دو مشت گردو در روز، امکان بروز سرطان سینه رو به طور زیادی کم می کنه و در آدمایی که سرطان سینه دارن، خوردن گردو از رشد تومور جلوگیری می کنه

* غیر از گردو، محققان و پزشکان سویا رو هم در بهبود سرطان سینه موثر می دونن. مصرف سویا اثر زیادی در جلوگیری از سرطان پروستات و سرطان سینه داره، اگه روزانه 1 لیوان پر، سویای آب پز شده بخورین، از خاصیت ضدسرطانی اون بهره مند میشین. سویا نقش ضدسرطانی در بدن زنان داره. فیتواستروژن موجود در سویا ضداستروژنه. یعنی فیتواستروژنا با انسداد استروژن، ً از بدن زنان در برابر رشد سرطان مراقبت می کنن.

* مصرف زیاد مواد غذایی حیوونی، مثل شکلای جور واجور گوشتا به دلیل اینکه دارای استروژن حیوونی هستن، شدیدا در ایجاد سرطانای هورمونی، مثل پروستات و سینه موثره. استروژنای گیاهی در غذاهایی مثل سویا، باعث پر شدن جایگاه گیرنده های استروژنی در سطح بدن می شن. استروژنای گیاهی و حیوونی، ساختمون فیزیکی و مولکولی مشابهی دارن؛ فرقش اینه که استروژن گیاهی خاصیت سرطان زایی ندارن. افزایش اندازه چربیای حیوونی، مثل تری گلسیرید و کلسترول می تونه در ایجاد سرطان سینه و سرطان پروستات نقش داشته باشه.

* طبق تحقیقات جدید، سلنیوم، قدرت دفاعی بدن رو زیاد می کنه و موجب کاهش بروز علائم سرطان سینه می شه.

کلا واسه اینکه از خطر سرطان سینه در امان باشین، بهتره سلامی دوباره به اسفناج، کلم، سیب زمینی شیرین، کدوتنبل، توتا و انبه کنین.

در ادامه ١٠ فرمون پیشگیری از سرطان سینه رو توجه می کنین:
زیاد شدن وزن
از زیاد شدن وزن خود جلوگیری کنین. چاقی خطر دچار شدن به سرطان سینه رو زیاد می کنه؛ مخصوصاً بعد از یائسگی و یائسگی هم دورانیه که سرطان سینه در اون بیشتر شایعه. پس تلاش کنین چاق نشید، چون که زنان چاق میانسال بیشتر در برابر این خطر هستن.

 

تغذیه سالم
بنا : داشتن یه رژیم غذایی سالم پر از سبزیجات، میوه ها و کاهش مصرف نوشیدنیای شیرین، کربوهیدراتای تصفیه شده و بعضی غذاهای چرب، خطر دچار شدن به سرطان رو کم می کنه.

تلاش کنین از پروتئینای کم چرب، مثل ماهی و سینه مرغ استفاده کرده و گوشت قرمز رو هم به اندازه لازم استفاده کنین.

حبوبات بخورین و چربی گیاهی رو جانشین چربی حیوونی کنین.

افزایش فعالیت فیزیکی
براساس پژوهشای به عمل اومده، افزایش فعالیتای فیزیکی حتی اگه در میانسالی شروع به انجام این کار کرده باشین، خطر دچار شدن به سرطان سینه رو 10- 30 درصد کم می کنه. تموم کاری که باید انجام بدین اینه که دست کم هفته ای پنج بار و هر بار به مدت 30 دقیقه پیاده روی کنین.
دوری از الکل
مصرف الکل رابطه مستقیمی با افزایش خطر دچار شدن به سرطان سینه داره. در دین اسلام خوردن الکل حرامه و پیامبر اکرم همیشه از مضرات اون سخن گفتن. زنان باید به این مسئله اهمیت بدن و اگه سلامت فیزیکی شون مهمه، از مصرف الکل اکیداً دوری کنن.
دوری از معالجات تعویض هورمونی
درمان هورمون یائسگی، خطر دچار شدن به سرطان سینه رو زیاد می کنه. اگه لازمه این هورمونا رو دریافت کنین، از مصرف هورمونایی که شامل «پروژسترون» هستن، دوری کرده و یا مصرف اونا رو به کمتر از سه سال کم کنین. از مصرف هورمونای بیوآیدنتیکال و ژلا و کرمای هورمونی هم دوری کنین، چون به اندازه هورمون پروژسترون خطرساز هستن.
به کار گیری داروی انسداد استروژن
زنائی که در خونواده خود سابقه سرطان سینه دارن؛ هم اینکه افراد بالای 60 سال، باید از دکتر خود درباره امتیازات و مشکلات به کار گیری داروهای انسداد استروژن مثل تاموکسیفن و رالوکسیفن سوال کنن.

مصرف زیاد مواد غذایی حیوونی، مثل شکلای جور واجور گوشتا به دلیل اینکه دارای استروژن حیوونی هستن، شدیدا در ایجاد سرطانای هورمونی، مثل پروستات و سینه موثره

دوری از سیگار
براساس پژوهشا، سیگار کشیدن اونم به مدت طولانی، خطر دچار شدن به سرطان سینه رو در زنان زیاد می کنه. پس اگه عادت به سیگار کشیدن دارین، بهتره اونو ترک کنین.
تغذیه نوزاد با شیر مادر
تغذیه نوزاد از شیر مادر نه فقط واسه خود نوزاد امتیازات بسیار زیادی داره، بلکه براساس تحقیقات، زنائی که به فرزندان خود دست کم به مدت یه سال شیر میدن، کمتر با خطر بروز سرطان سینه مواجه هستن.
شرکت تو یه مطالعه تحقیقاتی
وقتی که خودتون شروع به تحقیق و مطالعه می کنین، با راه های کاهش احتمال بروز این خطر بیشتر و راحت تر آشنا میشین.
به روز کردن اطلاعات
همیشه اطلاعات دور و بر پژوهشا و تحقیقات جدید درمانای سرطان سینه رو پیگیری کنین تا بتونین از اونا واسه سلامت خود و پیشگیری از این مریضی استفاده کنین.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *