وقتی دندان درد داشته باشین حتما با پیشنهادای دوستان و آشنایان خیرخواهی برخورد می کنین که می خوان به شما کمک کنن. «یک حبه سیر بگذار روی دندانت» یا «روغن گل میخک بزن روش و خلاص». در حالی که بعضی افراد سر این درمانای خونگی قسم می خورن، از دید علمی هیچ کدوم از این روش ها در درازمدت شما رو از درد آزاد نخوان کرد. تنها راه آرامش موفق درد دندان درمان دلیل اصلی ایجاد کننده اینه که با مراجعه به دندان دکتر قابل اعتماد و ماهر امکان پذیره. واسه همین اینجا به عادی ترین راه های درمان خونگی دندان درد اشاره می کنیم تا در فاصله ای که واسه دندان پزشکی وقت می گیرین، درد کمتری داشته باشین.

 

به چه دلیل از درمانای خونگی دندان درد استفاده می شه؟

سر وکله ی درمانای طبیعی دندان درد از زمانی پیدا شد که اولین آدم غارنشین دچار پوسیدگی دندان شد. سه دلیل استفاده از این درمانا برخلاف در اختیار بودن امکانات مدرن پزشکی یعنی:

۱. ترس از دندان پزشکی: مردم از نشستن روی صندلی دندان پزشکی پرهیز می کنن چون از درد بین درمان و از هزینه های زیاد اون می ترسن.

۲. باور به درمانای طبیعی: بعضی از مردم درمانای طبیعی رو به شکلای مختلف مدرن اون ترجیح میدن.

۳. کمبود وقت: در دنیای پرمشغله ی امروز مردم نمی خوان واسه رفتن به مطب وقت اضافه ای در نظر بگیرن.

مشکلی که درباره تموم موارد بالا هست اینه که هرچه دیرتر واسه درمان اقدام کنین، مشکل دندان تون هم شدت پیدا می کنن.

دلیل دندان درد چیه؟

دندان درد می تونه دلایل متفاوتی داشته باشه.

 • پوسیدگی دندان
 • نا آرومی مغز دندان
 • فرسودگی مینای دندان
 • دندان قروچه (فشردن یا ساییدن دندا نا بر هم)
 • نا آرومی لثه (پریودنتیت)
 • فشار سینوسا
 • نشانگان مفصل گیجگاهی فکی
 • درد قفسه سینه (آنژین قلبی)
 • سکته ی قلبی

(درباره حمله قلبی و دردی که ممکنه از قلب به طرف فک پخش پیدا کنه بیشتر بدونین.)

این مشکلات خود به خود از بین نمی رن پس دندان درد به دلیل هرکدام از این موارد هم معمولا از بین نخوان رفت. مشکلِ تقریبا ساده ای که چند ماه پیش می تونست خیلی راحت با پر کردن درمان شه وقتی به حال خود آزاد شه ممکنه به عفونت حادی تبدیل بشه که نیاز به مصرف آنتی بیوتیک و جراحی دندان داره. با درمان خونگی دندان درد و آزاد شدن از درد، درمانی رو که دندان تون بهش نیاز داره به تاخیر میندازین و ممکنه با گذشت زمان با خیلی بد شدن وضعیت دندان تون هزینه های بیشتری واسه درمان بدین. با این حال هنوز خیلی از مردم از معاینه ی سالیانه و بدتر از اون از رسیدگی سریع به دردهای دندانی پرهیز می کنن.

نکات مقدماتی در برخورد با درد دندان

 • زمانی که واسه گرفتن وقت با مطب تماس می گیرین بپرسید پیشنهادی واسه کاهش درد دندان شما دارن؟
 • هر چه زودتر وقت بگیرین حتی اگه لازمه مرخصی بگیرین یا در مراسمی حضور پیدا نکنین.
 • اطلاعات مربوط به درد دندان تون رو به دقت به خاطر بسپارید: زمان شروع، دفعات اتفاق و جای درد. این اطلاعات به دندان دکتر در یافتن دلیل مشکل و طرح درمان کمک می کنه.
 • درباره دلایل احتمالی درد دندان با دندان دکتر صحبت کنین. اگه دلیل درد شما پخش درد از درد قفسه سینه باشه نیازه که درمان مربوطه رو دریافت کنین.
 • از این بعد بیشتر مراقب دندانای تون باشین و به درستی و دفعات مناسب مسواک بزنین و از نخ دندان استفاده کنین.

درمانای خونگی عادی دندان درد

۱. روغن یا تکهای میخک

میخک درمان سنتی واسه بی حس کردن اعصابه؛ اوژنول (ترکیب شیمایی اصلی میخک) یک بی حس کننده ی طبیعیه.

نحوه ی استفاده: یک یا دو قطره از روغن میخک رو روی پنبه بریزین و روی دندانی که درد می کنه بذارین. در شرایط زیاد می تونین از میخک پودر شده یا تکهای پودر نشده ی میخک هم استفاده کنین. میخک رو کمی بجوید تا روغنش بیرون بیاد و بیشترین حد تا نیم ساعت روی دندانی که درد می کنه نگاه دارین تا درد فروکش کنه.

احتیاط: نباید این روغن رو مستقیما در دهن تون بریزین. ریختن مستقیم روغن میخک می تونه لثه ی حساس رو تحریک و درد بیشتری بسازه. مراقب باشین روغن روی زبون یا بقیه بخشای دهن تون نریزد.

۲. پودر فلفل قرمز و زنجبیل

هر دوی این مواد دارای خونه هستن و می تونین از اونا به شکل جداگونه هم استفاده کنین. کپسایسین (capsaicin) موجود در این دو ادویه راه رسیدن پیام درد به مغز رو بسته می کنه.

نحوه ی استفاده: هر یک از این مواد رو در اندازه های مساوی با هم مخلوط کنین بعد مقدار کافی آب بهش اضافه کنین تا به شکل خمیر دربیاد. یک گلوله ی پنبه ای درست کنین و اونو در این ماده بغلتانید و تا زمانی که درد فروکش کنه یا دیگر نتونین سوزش اونو تحمل کنین روی دندانی که درد می کنه نگه دارین.

احتیاط: سعی کنین این مخلوط با لثه و زبون تون تماس پیدا نکنه.

۳. آب نمک درمانی

آب نمک واسه تمیز کردن ناحیه عفونی و شستن عوامل عفونت زا از محل کاربرد داره و نا آرومی رو کم می کنه.

نحوه ی استفاده: واسه درست کردن آب نمک یک قاشق غذاخوری نمک رو در آب جوشیده حل کنین و بذارین سرد شه. مقدار کمی آب نمک یا محلول نمکی (سالین) رو به مدت ۳۰ ثانیه در دهن خود بگردانید. می تونین این کار رو ۲ تا ۳ بار تکرار کنین.

۴. پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن مثل آب نمک باکتریا رو میشید و از محل دور می کنه اما از آب نمک قوی تره چون مستقیما می تونه میکروبا رو نابود کنه. این محلول به ویژه اگه دندان دردی همراه با تب و دهانی بدمزه دارین به شما کمک می کنه دقایقی از درد خلاص شید.

نحوه ی استفاده: مقداری محلول ۳ درصد پراکسید هیدروژن رو با مقدار مساوی آب مخلوط کنین و به مدت ۳۰ ثانیه در دهن بگردانید و بعد بیرون بریزین و در آخر چند بار آب رو در دهنتون بگردانید و بیرون بریزین.

احتیاط: پراکسید هیدروژن ماده ای قویه. اگه اونو با آب مخلوط نکنین دهنتون دچار نا آرومی و سوزش می شه. نباید اونو قورت بدین وگرنه دچار مشکلاتی در معده و رودها میشید. واسه همین بعد از گرداندن پراکسید هیدروژن در دهن تون لازمه آب هم بگردانید و بیرون بریزین.

۵. چای نعناع یا چای سیاه

نحوه ی استفاده: چای نعناع همراه با طعم مطبوعش تا اندازه ای خاصیت بی حس کنندگی هم داره. یک قاشق چایخوری نعناع رو در یک فنجون آب جوش بریزین و به مدت بیست دقیقه دم کنین. بعد از اینکه چای سرد شد اونو در دهن تون بگردانید، می تونین اونو قورت بدین یا بیرون بریزین.

چای سیاه پررنگ هم به دلیل دارا بودن تانین که ماده ای قابضه با کم شدن نا آرومی می تونه به کاهش درد دندان کمک کنه. می تونین چای کیسه ای رو که در کمی آب جوش خیسانده اید روی دندانی که درد می کنه بذارین.

۶. یخ

نحوه ی استفاده: یک تکه یخ کوچیک رو در پلاستیک و بعد داخل پارچه ای نازک بذارین و به مدت ۱۵ دقیقه روی دندانی که درد می کنه بذارین تا درد فروکش کنه. می تونین از کیسه های یخ طبی روی گونه تون در جایی نزدیک به دندانی که درد می کنه استفاده کنین. طبق داستانای قدیمی اگه دست تون رو با یخ ماساژ بدین دندان دردتون کم می شه. زمانی که اعصاب دست پیام سرما رو به مغز برسانند ممکنه بر پیام درد پیشی بگیرن. کافیه یک تکه یخ رو در پارچه ی نازکی بپیچید و روی ناحیه گوشتیِ بین انگشت شست و انگشت اشاره بمالید.

۷. سیر

سیر مثل یک آنتی بیوتیک عمل می کنه و جلوی رشد باکتریایی رو که به دندان حمله کرده ا ند میگیره.

نحوه ی استفاده: واسه آرامش درد دندان به دو روش میشه از سیر استفاده کرد. اول اینکه می تونین یک حبه سیر له شده رو با کمی نمک مخلوط کنین و روی دندان قرار بدین. راه دوم اینه که یکی دو حبه سیر رو بجوید. این کار رو دو سه بار در روز تکرار کنین.

احتیاط: استفاده از سیر مثل تموم روشای دیگر این مقاله موقتیه. جدا از اینکه اینکه زمانی که دندان درد شما به دلیل عفونت نباشه (مثلا به دلیل آنژین یا نشانگان مفصل گیجگاهی فکی) سیر نمیتونه درد رو حتی به طور موقت کاهش بده. ضمنا مصرف سیر یکی از دلایل بوی بد دهانه.

۸. عصاره وانیل

الکل ،که یکی از مواد فعال موجود در عصاره وانیله، کلا به عنوان عامل بی حس کننده عمل می کنه. از طرف دیگر عطر وانیل به باور بسیاری اثرات آروم بخش و آرامش دهنده داره، این خاصیتا می تونن به کاهش درد کمک کنن.

نحوه ی استفاده: انگشت خود رو کمی با عصاره وانیل تر کنین و به دور دندان تون بمالید. می تونین چند قطره از اونو روی گلوله ی پنبه ای بریزین و روی دندان تون قرار بدین. و این کار رو دو تا سه بار در روز تکرار کنین.

احتیاط: با اینکه میزان الکل موجود در عصاره وانیل کمه، اما بازم الکله. این روش به ویژه واسه کودکان خطرناکه چون حتی مصرف مقادیر کمی الکل می تونه واسه اونا خطرات جدی بسازه.

۹. مِر (myrrh)

شستشو ی دهن با محلول مر می تونه کمک کننده باشه. مر قابضه و واسه همین به کاهش نا آرومی کمک می کنه. مر جدا از اینکه این باکتریا رو می کشه.

نحوه ی استفاده: ۱ قاشق چایخوری پودر مر رو در ۲ فنجون آب به مدت نیم ساعت با گرما ملایم بجوشونین. بعد اونو صاف کرده و بذارین خنک شه. یک قاشق غذاخوری از این محلول رو در نصف فنجون آب بریزین و هر روز ۵ تا ۶ مرتبه دهن خود رو با اون بشورید.

۱۰. وسیله مخصوص دندانای حساس

اگه مشکل شما مربوط به لثهای در حال بررسی رفتن باشه این کار درد به دلیل برخورد غذای گرم و سرد با دندان تون رو تا حد زیادی کم می کنه. وقتی بافت لثها بررسی برود عاج دندان زیر مینا در خطر محیط دهن قرار میگیره. عاج دندان قسمتی حساسه و با تغییر دما واکنش نشون می ده. از مسواکای نرم تر استفاده کنین تا از بافت لثه ی باقی مونده محافظت کنین و از تخریب بیشتر اون جلوگیری کنین.

۱۱. آدامس جویده شده

وقتی دندان شکسته یا خالی شده از مواد ترمیمی در خطر محیط دهن قرار میگیره میشه با آدامس جویده شده روی اونو پوشاند تا درد کم بشه. این کار رو با دندان پر شده ای که موادش در شرف بیرون ریختنه هم میشه انجام داد تا خود رو به دندان دکتر برسونین. تا زمان درمان با اینجور دندانی چیزی نجوید تا درد افزایش پیدا نکنه.

۱۲. فشار

از تکنیکای طب فشار (acupressure) استفاده کنین تا درد دندان تون به سرعت کاهش پیدا کنه. واسه دو دقیقه با انگشت شست نقطه ای از پشت دست دیگرتون رو که در اون انتهای انگشت شست و اشاره به هم وصل می شن، فشار بدین. این کار ترشح اندروفینا (هورمونای احساس خوب تولیدشده در مغز) رو آسون کردن می کنه. این روش واسه مادرانی که باردار هستن محدودیتی نداره.

سخن آخر

همونجوریکه گفتیم هیچ کدوم از درمانای خونگی درد رو واسه همیشه آرامش نمی دن و استفاده از بعضی از اونا هم با خطراتی همراهه. در هر حال این درمانای طبیعی می تونن درد رو تا رسیدن شما به دکتر تخفیف دهند. مراجعه به دندان دکتر و درمانِ دلیل اصلی درد، بهترین راه مقابله با درد دندانه و نه آرامش موقتی اون.