بیشتر افراد دست کم یک بار در زندگی خود درد و فشار سینوس رو تجربه کردن و البته در بیشتر مواقع بدون مصرف هیچ داروی تجویزی بهبود یافته ان. واسه درد سینوس به هر دلیل که باشه (به دلیل سرماخوردگی، آلرژی یا عفونت سینوسی) درمانای طبیعی وجود دارن که استفاده از اونا درد و علائم این مریضی رو آرامش می ده. در این مقاله ۱۰ روش درمان خونگی سینوزیت رو با هم مرور می کنیم.

سینوسا چاله هایی در نواحی پیشانی و گونه ها هستن که در حالت عادی از هوا پر شدن. سطح داخلی این چاله ها با غشای مخاطی پنهون شده. سلولای غشا ترشحاتی دارن که از راه این منافذ به درون بینی تخلیه می شن. اگه این چاله ها ملتهب و متورم شده و از ترشحات عفونی پُر شن، می گیم که فرد به سینوزیت گرفتار شده.

شما می تونین با دیدن ویدیوی زیر نیر با بعضی از این روش ها آشنا شید.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

سرماخوردگی، آلرژیا، مشکلات آناتومیک بینی و شرایط خاص مثل وجود کیست، می تونه باعث سینوزیت شه. سینوزیت به دو نوع زیاد و طولانی تقسیم می شه. نوع زیاد که بیشتر به دنبال یک سرماخوردگی به وجود میاد کمتر از ۴ هفته طول میکشه. سینوزیت طولانی ممکنه هفته ها یا ماه ها همراه با علائم یا بدون وجود اونا به طول انجامد.

علائم شایع سینوزیت عبارتند از: گرفتگی بینی، خروج ترشحات از بینی و پشت حلق، سرفه، کاهش حس بویایی و چشایی، درد در ناحیه سر و صورت و احساس فشار در فک فوقانی و دندانا.

اگه به سینوزیت گرفتار شدین باید بدونین که این مریضی در بیشتر موارد به درمان دارویی نیاز نداره. پس می تونین روشای درمان خونگی سینوزیت رو واسه آرامش درد و کاهش علائم امتحان کنین و بعد در صورت ضرورت به فکر استفاده از دارو باشین.

۱. مجاری بینی رو شست وشو بدین

استفاده از آب نمک یا سرم نمکی و وسیله شست وشوی بینی مثل ظرف نِتی باعث پاکسازی مجرای بینی، مخاط و خارج شدن مواد محرک از بینی می شه.

یک ماده شست وشوی نمکی، ترشحات مخاط رو رقیق می کنه و باعث می شه که اونا خیلی راحت از مجاری بینی خارج شن. اگه به مشکلات سینوس گرفتار هستین، هر روز با استفاده از یک محلول نمکی مجاری بینی خود رو شست وشو بدین تا سینوسا رو مرطوب نگه دارین. موقع سرماخوردگی یا آلرژی این کار رو بیشتر تکرار کنین.

۲. بروملین رو امتحان کنین

بروملین یک ضدالتهاب طبیعی فوق العاده که در ساقهای آناناس پیدا می شه. چند سال مشت زنا از این ماده واسه کاهش ورم به دلیل مشت زنی استفاده می کردن. بروملین جدا از اینکه اینکه درد سینوس رو آرامش می ده، ورم مجاری بینی رو هم کم می کنه. اما یادتون باشه پیش از مصرف بروملین حتما با دکتر خود مشورت کنین، چون ممکنه با دیگر داروهایی که دکتر واسه تون تجویز کرده تداخل داشته باشه.

۳. غذاهای ادویه دار بخورین

غذاهای ادویه داری مثل خردل، فلفلای سریع، کاری و ترب کوهی سینوسا رو پاک و به آرامش درد اونا کمک می کنن. اگه غذاهای ادویه دار دوست دارین، اونا رو به وعدهای غذایی خود اضافه کنین تا مجاری بینی تون رو باز کنین.

۴. مایعات بخورین

از فواید نوشیدن آب غافل نشید؛ تأمین آب بدن از بسیاری جهات به بدن شما کمک می کنه که یکی از اونا مرطوب نگه داشتن سینوسا و راه تنفسی و رقیق کردن ترشحات مخاطه. در طول روز آب بخورین و از مصرف نوشیدنیای کافئین دار پرهیز کنین؛ چون باعث کاهش آب بدن و تورم مخاط بینی و سینوسا می شن.

گرچه میزان نیاز روزانه بدن به آب به عوامل زیادی بستگی داره و فرمول واحدی واسه همه افراد وجود نداره، کلا نوشیدن ۸ لیون آب درزمان روز پیشنهاد شده. اما از کجا بفهمین که به قدر کافی آب می خورین یا نه؟ اگه ادرارتان بی رنگ یا زرد خیلی کمرنگه، به این معنیه که بدن شما به مقدار کافی آب دریافت می کنه.

۵. از بخار آب داغ کمک بگیرین

بخار آب داغ به مرطوب کردن سینوسا، روان کردن ترشحات مخاطی و رفع نا آرومی کمک می کنه. می تونین از دوش آب گرم استفاده کنین یا چند قطره اکالیپتوس یا منتول درون وان آب بریزین و در هوای گرم و مرطوب اون تنفس کنین.

۶. خونه ی خود رو ضد آلرژی کنین

آلرژیا درد سینوس رو زیاد می کنن. واسه جلوگیری از دچار شدن به آلرژیای بینی، به طور منظم خونه تون رو گردگیری کنین، از دستگاه های تهویه ی هوا استفاده کنین و حیوانات خونگی رو از اتاق خواب خود دور نگه دارین.

۷. از دستگاه بخور سرد استفاده کنین

دستگاه های بخور سرد هوا رو مرطوب نگه می داره، اما باید مطمئن باشین که دستگاه مرطوب کننده ی شما همیشه تمیزه، به ویژه اگه به قارچا حساسیت دارین. یک مرطوب کننده ی کثیف به تولید کپک کمک می کنه. پس فقط در ماه های خشک باید از مرطوب کنندها استفاده کنین. جدا از اینکه این، همیشه میزان رطوبت اتاق رو کنترل کنین. رطوبت ۳۵ تا ۵۰ درصدی ایده آله. اگه پنجرهای اتاق بخار گرفتن بدونین که سطح رطوبت اتاق تون بسیار بالاست.

۸. از کمپرس گرم استفاده کنین

واسه مرطوب نگه داشتن بافتای بینی از کمپرس گرم استفاده کنین یا می تونین یک ظرف گود رو با آب گرم بخاردار پر کنین. صورت خود رو نزدیک ظرف کنین، سر خود رو با حوله ی بزرگی بپوشونین و بخار آب داغ رو تنفس کنین. فقط مراقب باشین که صورت خود رو نسوزونین! جدا از اینکه این، می تونین پس از استفاده از کمپرس گرم از یک کمپرس سرد هم استفاده کنین. چرخش کمپرس گرم و سرد فشار و درد سینوس رو کم می کنه.

۹. فورا سراغ آنتی بیوتیک نرید

استفاده ی خودسرانه از آنتی بیوتیکا، باکتریا رو مقاوم می کنه و باعث رشد و افزایش اونا می شه. ضمنا به گفته پزشکان آنتی بیوتیک در درمان بیشتر موارد سینوزیتی تأثیری نداره؛ چون تنها کمتر از ۲ درصد این عفونتا باکتریایی هستن. بیشتر عفونتای سینوسی ویروسی هستن و با آنتی بیوتیک درمان نمی شن. دکتر موقع روبرو شدن با مشکل عفونت سینوسی به مریض خود پیشنهاد می کنه حدود هفت روز رو بدون استفاده از آنتی بیوتیک بگذرونه و ببینه حالش خوب می شه یا نه. طبق نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ در مجله جاما (JAMA) به چاپ رسید، مصرف سه روزه ی آنتی بیوتیکا اثر کمی در کاهش علائم سینوزیت زیاد داشت و تنها در روز هفتم این آنتی بیوتیکا اثرات ناچیزی از خود نشون دادن.

۱۰. بدونین که چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنین

اگه هیچ کدوم از روشای درمان خونگی سینوزیت واسه شما مؤثر نبود، دکتر شما انجام سی تی اسکن از بینی و سینوسا رو پیشنهاد می کنه. در صورت وجود انسداد آناتومیک واسه درمان باید جراحی انجام بدین. اگه درد سینوس شما به مدت یک هفته طول کشید یا با تب همراه بود، حتما باید به یک متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنین؛ چون ممکنه به درمانی بالاتر از درمانای طبیعی نیاز داشته باشین.

منبع : everydayhealth

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *