مریضی کبد چرب به دلیل جمع شدن چربی در سلولای کبد به وجود میاد. وجود چربی در کبد چیزی طبیعیه، ولی اگه میزان چربی بیشتر از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کبد شه، فرد به مریضی کبد چرب گرفتار می شه. تجمع چربی، کبد رو در برابر شکلای مختلف مشکلات و نا آرومیا، آسیب پذیرتر می کنه. با این مطلب همراه باشین تا با ۱۲ راه واسه درمان خونگی کبد چرب آشنا شید.

 

مریضی کبد چرب به دو نوعِ کبد چرب الکلی و کبد چرب غیرالکلی تقسیم می شه. دلیل اصلی بروز کبد چرب الکلی، مصرف بیشتر از اندازه الکله درحالی که عواملی غیر از سوءمصرف الکل در دچار شدن به کبد چرب غیرالکلی دخالت دارن.

به غیر از مصرف بیشتر از حد الکل، عواملی مثل کلسترول خون بالا، فشار خون بالا، چاقی، دیابت نوع ۲، هپاتیت ویروسی، کاهش وزن سریع و سوء تغذیه می تونن در بروز کبد چرب مؤثر باشن.

معمولا مریضی کبد چرب در اول علائم خاصی نداره. گرچه ممکنه علائمی مثل دردهای شکمی، احساس خستگی، کاهش اشتها و … در بعضی افراد ظاهر شه. به خاطر این تشخیص درست و به موقعِ مریضی کبد چرب، پیش از شروع روند درمان ضروریه.

تا الان درمان قطعی ِ کبد چرب شناسایی نشده ولی مشکلات منفی این مریضی می تونه با تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی سالم و درمانای خونگی تا حد زیادی کم بشه.

۱۲ درمان خونگی کبد چرب

۱. سرکه سیب

سرکه سیب اولین پیشنهاد ما واسه درمان خونگی کبد چربه. این ماده غذایی به کاهش تجمع چربی در کبد کمک می کنه و در کاهش وزن مؤثره. جدا از اینکه اینا سرکه ی سیب به کارکرد درست کبد و کاهش التهابات کبد هم کمک می کنه.

درمان خونگی کبد چرب با استفاده از سرکه ی سیب

یک قاشق غذاخوری سرکه ی سیب نپخته و تصفیه نشده رو به یک لیوان آب گرم اضافه کنین. می تونین بهش عسل هم اضافه کنین. دوبار در روز و پیش از مصرف غذا اونو بخورین. این کار رو واسه چند ماه ادامه بدین.

۲. لیموترش

لیموترش ویتامین سی بالایی داره. این ویتامین با خاصیت آنتی اکسیدانی خود به کبد کمک می کنه تا با تولید آنزیمی به نام گلوتاتیون، اثرات سموم رو بر کبد خنثی کنه. پس لیموترش با خاصیت سم زدایی اش به عنوان یک درمان خونگی کبد چرب شناخته می شه و به بهتر شدن کبد چرب کمک می کنه. ترکیب دیگری که در لیموترش هست، نارنجین نام داره و در کاهش التهابات کبدی مؤثره.

درمان خونگی کبد چرب با استفاده از لیموترش

آب نصف یک لیموترش رو در یک لیوان آب بریزین و اونو بخورین. این کار رو دو سه بار در روز و به مدت چند هفته تکرار کنین. می تونین دو تا سه لیموترش رو برش بزنین، در ظرف آبی بریزین و اونو در بازه های منظمی بخورین.

۳. گیاه قاصدک

گیاه قاصدک گزینه مناسبی واسه درمان خونگی کبد چربه. این گیاه به جدا سازی ی چربی جمع شده در کبد کمک می کنه و کارکرد کبد رو بهتر کنه. طبق تحقیقاتی که نتایج اون در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسیده، عصاره برگ قاصدک می تونه در پیشگیری و درمان چاقی مربوط به کبد چرب غیرالکلی مؤثر باشه.

درمان خونگی کبد چرب با استفاده از گیاه قاصدک

یک قاشق چای خوری ریشه ی خشک شده ی قاصدک رو به یک فنجون آب داغ اضافه کنین. به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه درپوشی روی اون بذارین. می تونین کمی عسل بهش اضافه کنین تا از خواص عسل هم بهره مند شید و نوشیدنی تون رو خوشمزه تر کنین. روزانه سه فنجون از این نوشیدنی رو بخورین. این کار رو به مدت چند هفته ادامه بدین. می تونین از برگ قاصدک در سالادها و غذاها استفاده کنین.

اگه در زمان بارداری به سر می برین یا به مریضی دیابت گرفتار هستین، از مصرف این گیاه پرهیز کنین.

۴. چای سبز

طبق نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ در مجله بین المللی پزشکی مولکولی به چاپ رسید، چای سبز با دارا بودن مقادیر بالای کاتچین به بهتر شدن کارکرد کبد کمک می کنه و موجب کاهش چربی موجود در کبد بیماران گرفتار به کبد چرب غیرالکلی می شه. جدا از اینکه اینا چای سبز جزو بهترین خوراکیای چربی سوزه و به کاهش وزن کمک کنه.

واسه محافظت از کبدتون و اسیر نشدن در دام کبد چرب، روزانه سه تا چار فنجون چای سبز بخورین.

۵. زردچوبه

زردچوبه با دارا بودن آنتی اکسیدانای مهم، می تونه درمان خونگی مؤثری واسه مریضی کبد چرب باشه. طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۰۸ در مجله داروهای چین منتشر شد، زردچوبه می تونه به پیشگیری از مریضی کبد چرب کمک کنه. با این حال هنوز به تحقیقات بیشتری در این مورد نیازه.

زردچوبه قدرت بدن در هضم چربی رو بالا می بره، پس از تجمع چربی در کبد جلوگیری می کنه. جدا از اینکه این، زردچوبه به سم زدایی از کبد هم کمک می کنه.

درمان خونگی کبد چرب با استفاده از زردچوبه

یک چهارم قاشق چای خوری پودر زردچوبه رو در ۲ لیوان آب بریزین و بذارین بجوشه. اونو دوبار در روز بخورین. این نوشیدنی رو به مدت چند هفته استفاده کنین.

  • می تونین نصف قاشق چای خوری پودر زردچوبه رو در یک لیوان شیر گرم حل و روزی یک بار بخورین.
  • اگه کپسول یا مکملای زردچوبه رو پیدا کردین، می تونین اونا رو هم با نظر دکتر تون استفاده کنین.

۶. شیرین بیان

می تونین از شیرین بیان واسه درمان مریضیای کبد، خصوصا کبد چرب غیرالکلی استفاده کنین. طبق تحقیقات انجام شده، عصاره ریشه ی شیرین بیان در کاهش فعالیت آنزیمای ترانس آمیناز (شامل آنزیمای آلانین آمینوترانسفراز و آسپارتات آمینوترانسفراز) در مریضی کبد چرب غیرالکلی مؤثره. شیرین بیان از آثار منفی فلزات سنگین و سموم بر کبد جلوگیری می کنه.

درمان خونگی کبد چرب با استفاده از شیرین بیان

  • نصف قاشق چای خوری ریشه ی شیرین بیان رو به یک فنجون آب داغ اضافه کنین. روی اون درپوشی بذارین و اجازه بدین به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه دم بکشه. بعد کمی عسل بهش اضافه کنین. این نوشیدنی رو دوبار در روز بخورین.
  • می تونین یک قاشق غذاخوری پودر شیرین بیان رو با دو قاشق چای خوری عسل ترکیب و روزی یک بار اونو بخورین. این کار رو به مدت چند هفته تکرار کنین.
  • قبل از مصرف مکملای شیرین بیان، بهتره با دکتر تون مشورت کنین چون ممکنه بعضی از این مکملا با داروهای فشار خون، دیابت و داروهای کورتیکواستروئید تداخل دارویی داشته باشن.

۷. پاپایا

طبق آیورودا (علمی باستانی در هندوستان که در اون از گیاهان طبی، ماساژ و یوگا واسه درمان بیماران استفاده می شه) میوه و دانه پاپایا واسه درمان مریضی کبد چرب مفیده. پاپایا در چربی سوزی هم مؤثره. چربی موجود در غذا نقش مهمی در بروز مریضی کبد چرب داره.

درمان خونگی کبد چرب با استفاده از پاپایا

۵ یا ۶ دانه خشک پاپایا رو آسیاب کنین. پودر حاصل رو با یک قاشق غذاخوری آب لیموترش تازه ترکیب و دوبار در روز بخورین. این کار رو به مدت یک ماه ادامه بدین.

  • روزی یک برش از پاپایای رسیده رو به همراه عسل بخورین.
  • پاپایای نپخته رو در سوپ و سالادتان بریزین و استفاده کنین.

۸. سبزیجات نپخته

طبق مطالعه ای که در «European Journal of Medicinal Chemistry» به چاپ رسید، ترکیبات طبیعی موجود در سبزیجات، میوه ها و گیاهان واسه درمان مریضی کبد چرب مفیدند. پس اضافه کردن این مواد به رژیم غذایی بسیار ضروریه.

یک راه مناسب واسه بهره مندی از خواص سبزیجات، گرفتن آب آنهاست. با این کار می تونین تا حد زیادی آسیبای واردشده به کبد رو جبران کنین. مصرف آبِ سبزیجات، هضم و جذب اونا رو آسون تر می کنه. سبزیجاتی مثل کلم پیچ، کلم، کاهو، گل کلم، کلم بروکلی، مارچوبه، چغندر و کرفس در سم زدایی کبد تاثیردارن.

۹. ریشه ی زنجبیل

خوراکیایی که فیبر بالایی دارن، به سلامتی دستگاه گوارش، جلوگیری از مریضیای گوارشی و سرعت دادن سم زدایی از بدن کمک می کنن. مثلا ریشه ی زنجبیل واسه دستگاه گوارش مفیده. با جوشاندن برشای زنجبیل در چای سبز یا آب، می تونین چای زنجبیل درست کنین. می تونین زنجبیل رو به غذاهایی مثل سوپ اضافه کنین و از خواص اون بهره مند شید.

۱۰. سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین به خاطر داشتنِ پتاسیم بالا، واسه تصفیه ی کبد مفیده. یک سیب زمینی شیرین نزدیک به ۷۰۰ میلی گرم پتاسیم و مقدار زیادی ویتامین C، ویتامین D و ویتامین B۶ داره. جدا از اینکه اون منیزیم و آهن هم در سیب زمینی شیرین فت و فراوون پیدا می شه. سیب زمینی شیرین طعم دل پذیری داره و قند موجود در اون به آهستگی وارد جریان خون می شه. پس باعث جهش یهویی قند خون نمی شه. غذاهای خوشمزه ی زیادی رو میشه به کمک سیب زمینی شیرین درست کرد.

۱۱. موز

وجود ۴۷۰ میلی گرم پتاسیم و مواد مغذی دیگر در موز، اونو به میوه ای مفید واسه تصفیه ی کبد تبدیل کرده. مصرف موز به هضم مواد غذایی کمک می کنه و فلزات سنگین و سموم رو از بدن می زداید.

۱۲. خار مریم

خار مریم (ماری تیغال) با خاصیت سم زدایی بالای خود به بازسازی سلولا و حفظ سلامت کبد کمک می کنه واسه همین به عنوان درمان خونگی کبد چرب شناخته می شه. طبق مطالعه ای که در مجله علوم و مریضیای گوارشی به چاپ رسید، خار مریم می تونه میزان مرگ ومیر افرادی رو که از مشکل کبد رنج می برن، کاهش بده. خار مریم می تونه اثرات منفی مصرف الکل، آفات موجود در غذاها، فلزات سنگین در آبِ آشامیدنی، آلودگی هوا و حتی سموم رو خنثی کنه.

طبق نتایج مطالعاتی که در سال ۲۰۱۰ به چاپ رسید، خار مریم می تونه در درمان کبد چرب الکلی، هپاتیت ویروسی زیاد و طولانی و مریضیای طولانی کبدی به دلیل سموم مؤثر باشه.

غذاهایی که واسه مریضی کبد چرب مضرند

۱. الکل

اگه به مریضی کبد چرب گرفتار هستین، اصلا الکل مصرف نکنین. کبد چرب نمیتونه با سرعت کافی الکل رو جدا سازی کنه. طبق تحقیقات انجام شده، دلیل بروز کبد چرب در افراد الکلی تنها به خاطر سوء مصرف الکل نیس، الکل موجب بروز نا آرومی و ایجاد سم در بدن می شه. حتی اگه به کبد چرب غیرالکلی هم گرفتار هستین، بهترین کار اینه که از مصرف نوشیدنیای الکلی پرهیز کنین.

۲. غذاهای پر از کربوهیدرات

از مصرف غذاهایی مثل نون، برنج و ذرت تا حد امکان پرهیز کنین. تا جایی که می تونین مصرف نونایی رو که از آرد سفید تهیه شدن، کاهش بدین. مصرف زیاد کربوهیدراتای تصفیه شده (مثل آردهای سفید که فیبر و مواد مغذی اونا جدا شده) باعث افزایش سطح انسولین خون می شه. حساسیت به انسولین خود یک عامل کلیدی در بروز کبد چربه.

از مصرف اجناس تهیه شده از غلات کاملی که روی برچسب شون عبارت «غنی شده» نوشته شده، پرهیز کنین. اگه بعضی وقتا هوس خوردن نون به سرتون زد، نون تازه بخرین. اگه قصد مصرف برنج هم داشتین، برنج قهوه ای گزینه بهتری نسبت به برنج سفیده.

۳. نوشیدنیای پُر از شکر

نوشابهای گازدار، نوشابهای انرژی زا و خیلی از آبمیوها پر از شکر و شیرین کنندهای مصنوعی ان. این شکر وارد شده به بدن می تونه باعث بروز کبد چرب شه. بدن تون نمیتونه شکر موجود در یک قوطی نوشابه (که شامل ۱۰ قاشق چای خوری شکره) رو جدا سازی کنه و این روی کبدتون اثر منفی می ذاره.

طبق تحقیقات دانشگاه پزشکی آتلانتا شکر (به ویژه فروکتوز) می تونه باعث بروز و پیشرفت کبد چرب غیرالکلی شه. بین شکر و افزایش چاقی، چربی خون و مقاومت به انسولین رابطه مستقیمی هست.

۴. غذاهای فرآوری شده

روغنای هیدروژنه، شکر تصفیه شده، غذاهای حاضری و سوسیس و کالباس واسه بدن تون سمی هستن. نیترات و نیتریت که در خیلی از این غذاها مثل سوسیس و کالباس پیدا می شن، رابطه مستقیمی با خیلی از مریضیا مثل سرطان دارن. شربت ذرت با فروکتوز بالا که در غذاهای فرآوری شده پیدا می شه، از مهم ترین عوامل بروز کبد چربه و واسه بهبود این مریضی، باید مصرف این جور غذاها رو متوقف کنین.