کهیر یه جور آسیب ی پوستیه که نتیجه حساسیت بدن به ماده ای حساسیت زا (آلرژن) است. کهیر پاسخی به آزادسازی هیستامین به وسیله بدنه؛ هیستامین زمانی آزاد می شه که فرد به غذا، دارو یا بقیه عوامل حساسیت زا واکنش نشون بده. هیستامین می تونه واکنش بدن به عفونت، استرس، آفتاب سوختگی و تغییرات دمایی هم باشه. کهیر به شکل دانه های ریز یا بخشی وسیع تر در پوست دیده شده و باعث خارش پوست، تورم و قرمزی اون می شه. معمولا کهیر، بدون درمان پس از چند ساعت از بین میره، ولی بعضی وقتا ممکنه تا خیلی وقت بمونه و موجب ناراحتی فرد شه. اگه به دنبال درمان کهیر در خونه هستین، تا انتهای این مقاله با «چه جوری» همراه باشین.

 

روش اول: از عامل حساسیت زا دوری کنین

۱. عامل بروز کهیر چیه

کهیر می تونه در هر فردی مشاهده شه. حدود ۲۰درصد افراد اونو در زندگی تجربه کردن. در طول واکنش حساسیت، بعضی از سلولای پوست مثل ماست سلا که شامل هیستامین و بقیه انتقال دهندهای شیمیایی مثل سیتوکینا هستن، تحریک شده و این مواد رو آزاد میسازن. این پدیده باعث تراوش مواد از عروق خونی شده و خارش و تورم در پوست ایجاد می کنه که از نشونه های کهیره.

۲. از مواد حساسیت زا دوری کنین

اولین قدم در درمان کهیر، شناختن عوامل ایجاد حساسیت پوستیه. اگه فهمیدین چه دلیلی موجب بروز کهیر در شما شده، اونو از دور خود دور کنین. بعضی گیاهان، گزش حشرات، لباس پشمی، گربه یا سگ از عوامل عادی ایجاد حساسیت هستن. از این عوامل یا دیگر عوامل حساسیت زا دوری کنین.

شاید واسه شناختن عامل حساسیت زا مجبور شید مثل یک کارآگاه به جستجو بدین. بعضی غذاها، داروها، ترکیبات شیمیایی مثل استون، ترکیبات پلیمری مثل لاتکس، ویروس، قارچ، عفونت باکتریایی، موی حیوانات و بعضی عوامل محیطی مثل عوامل استرس زا، دما و آفتاب سوختگی بقیه عواملی ان که می تونن باعث بروز حساسیت در فرد شن.

۳. خودتون رو در مقابل گرده ها محافظت کنین

بعضی عوامل محیطی مثل گرده ها می تونن باعث بروز حساسیت شن. اگه شما به گرده ها حساسیت دارین، در صبحا و غروب بیرون نرید، چون میزان گرده های آویزون در هوا در بالاترین سطح خود قرار داره. در این زمانا پنجرها رو ببندید. لباسای خود رو بیرون از خونه خشک نکنین. وقتی از بیرون میاید، لباس خود رو فوراً عوض کرده و لباس بیرون خود رو بشورید. از محرکای احتمالی موجود در هوا دوری کنین. حشره کشا، دود تنباکو، عطرها و رنگا از موادی هستن که می تونن باعث بروز حساسیت شن.

روش دوم: استفاده از درمانای موضعی

۱. پوست تون رو خنک کنین

با توجه به اینکه تحریک پوستی مهم ترین نشونه کهیره، می تونین با درمان پوستی علائم کهیر رو کم کنین. یک حوله ی نخی تمیز وردارین و در آب سرد بخیسانید. بعد آب اضافی رو با فشار دادن حوله از اون خارج کنین و به مدت ده دقیقه اونو روی پوست تون قرار بدین. پس از این زمان دوباره همین مراحل رو تکرار کنین تا دوباره حوله با آب خنک شه. با این کار پوست تون خنک می شه و علائم کهیر کاهش پیدا میکنه. از آب بسیار سرد واسه خیس کردن حوله استفاده نکنین، چون این کار ممکنه باعث زیاد علائم کهیر شه.

۲. از ترکیب شیر و جو دوسر در حموم استفاده کنین

مثل خواص جو دوسر اینه که یکی از بهترین درمانای کهیره. یک فنجون جو دوسر رو آسیاب کنین. وان حموم رو با آب پر کنین و جو رو در اون بریزین. در آب برید و یه مدت در اون بمونین. آب مورد استفاده تون نباید داغ یا خیلی سرد باشه، چون می تونه باعث زیاد کهیر شه. واسه افزایش اثر این روش، به آب ۴ فنجون شیر هم اضافه کنین.

۳. آناناس رو روی محلی که کهیر زده، بذارین

آنزم «بروملین» موجود در آناناس به کاهش علائم کهیر کمک شایانی می کنه. تعدادی آناناس تازه یا کنسروی رو خرد کرده و داخل پارچه ی نخی نازکی بذارین. پارچه رو جمع کنین و روی محل حساسیت بذارین. زمانی که به پارچه و آناناس احتیاجی نداشتید، اونو واسه مصرف دوباره در داخل یخچال نگهداری کنین. پس از ۲۴ ساعت آناناسا رو عوض کنین. می تونین آناناس رو بدون پارچه و به طور مستقیم روی پوست تون بذارین.

بروملین به شکل کپسول هم پیدا می شه. می تونین از اونم واسه درمان کهیر استفاده کنین.

۴. از جوش شیرین هم می تونین واسه درمان کهیر استفاده کنین

یکی از فواید جوش شیرین آرامش کهیره. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین ورداشته و کم کم بهش آب اضافه کنین تا ترکیبی غلیظ انجام بشه. بعد اونو روی محل حساسیت بمالید. در آخر پوست تون رو با آب سرد بشورید. این کار رو با کرم تارتار (پتاسیم بی تارتارات) هم می تونین انجام بدین.

۵. سرکه رو روی محل حساسیت بمالید

هر نوع سرکه ای رو که می خواید، انتخاب کنین. یک قاشق چای خوری سرکه رو در یک قاشق غذاخوری آب حل کنین. با پارچه ی نخی یا دستمال ترکیب رو روی کهیر خود بمالید. با این کار احساس ناراحتی کهیر تا حد زیادی کاهش پیدا میکنه.

۶. از خاصیت گزنه غافل نشید

گزنه به دلیل ی خواص آنتی هیستامینی خود از زمانای قدیم واسه درمان کهیر استفاده می شه. یک قاشق چای خوری گزنه ی خشک رو با یک فنجون آب داغ مخلوط کنین. اونو کنار بذارین تا کمی خنک شه، بعد یک حوله یا پارچه ی نخی وردارین و با این محلول خیس کنین. بعد حوله رو فشار بدین تا مقدار اضافی مایعات خارج شه. حوله رو روی محل حساسیت بذارین. می تونین این کار رو هر چند باری که نیاز بود، تکرار کنین.

۷. استفاده از لوسیون کالامین

لوسیون کالامین ترکیبی از اکسید و کربنات روش. این لوسیون واسه کاهش علائم کهیر بسیار مؤثره. پس از استفاده از این لوسیون روی پوست، اونو با آب سرد بشورید.

روش سوم: ترکیبات خوراکی

۱. خوردن ترکیبات روتینی

خیلی از گیاهان و فرآوردهای گیاهی خاصیت ضدحساسیت دارن. «روتین» یک فلاوونوئید طبیعیه که در مرکبات و گندم سیاه پیدا می شه. این ماده از راه کاهش نشت مواد از عروق خونی، علائم حساسیت رو کم می کنه.

۲. خوردن ترکیباتی که شامل کوئرستینه

کوئرستین در کاهش حساسیت و خارش مؤثره. کوئرستین یک ترکیب فلاوونوئیدیه که در خیلی از میوه ها و سبزیجات پیدا می شه. سیب، مرکبات، پیاز، مریم گلی، انگور، جعفری و گیلاس منابع پر از کوئرستین هستن که باید نقش پررنگ تری در رژیم غذایی تون داشته باشن. مصرف چای و روغن زیتون هم واسه دریافت کوئرستین مؤثره. اثر کوئرستین در جلوگیری از آزادسازی هیستامین نسبت به خیلی از داروها بیشتر بوده و پس نقش مهمی در درمان کهیر داره.

روش چهارم: کاهش استرس

۱. آرامش خود رو حفظ کنین

با اینکه رابطه دقیق آرامش و کهیر مشخص نیس، ولی به نظر می رسه استرس احتمال بروز کهیر رو در فرد افزایش می ده. با آرامش و استراحت، از استرس خود کم کنین. بخشی از زمان تون رو در روز به استراحت و ایجاد آرامش اختصاص بدین. پیاده روی، کتاب خوانی، باغبانی و مدیتیشن از فعالیتایی هستن که به درمان استرس کمک می کنن.

۲. استفاده از تکنیک تنفس درست

تنفس عمیق در کاهش استرس بسیار مؤثره. به پشت دراز بکشین. یک بالش زیر زانو و سرتون بذارین تا احساس راحتی بیشتری بکنین. دستای خود رو روی شکم و زیر قفسه ی سینه تون بذارین. یک نفس طولانی و آهسته بکشین تا شکم تون منبسط شه. مثل یک نوزاد از دیافراگم خود نفس بکشین. نفس کشیدن از دیافراگم کمک می کنه تا هوای بیشتری به ریه تون وارد کنین.

۳. به خودتون جملات مثبت بگید

گفتن عبارات و جملات مثبت راهی مناسب واسه کاهش استرس و ایجاد روحیه ی بهتر در شماس. این عبارات رو با زمان حال به کار ببرین و بعضی وقتا اونا رو تکرار کنین. نمونه های از این عبارات مثبت عبارتند از: من میتونم هر کاری رو انجام دهم. من فرد موفقی هستم. من سالم هستم. من هر روز بهتر میشم. این عبارات رو در جایی یادداشت کنین که جلوی چشم تون باشه و هر روز اونا رو تکرار کنین.

کهیر رو بشناسین

۱. علائم کهیر رو بشناسین

علائم کهیر می تونه از چند دقیقه تا مدتای طولانی قابل مشاهده باشن. این علائم می تونن حتی تا چند سال هم ادامه داشته باشن. کهیر می تونه در هر نقطه ای از بدن ایجاد شه. کهیر معمولا با خارش، تورم و قرمز شدن پوست همراهه.

۲. تشخیص کهیر

تشخیص کهیر خیلی راحت و با معاینه ی سطح پوست امکان پذیره. اگه نمی تونین دلیلی رو که باعث حساسیت تون می شه پیدا کنین، از دکتر خود کمک بخواهید تا با آزمونایی عامل حساسیت تون رو پیدا کنه.

اگه این روش ها واسه شناسایی عامل حساسیت تأثیری نداشت، شاید آزمونای خونی یا بافت ورداری از پوست واسه بررسی بیشتر مفید باشه.

۳. داروهایی واسه درمان کهیر

در موارد کم و ملایم کهیر آنتی هیستامینا واسه درمان کهیر تاثیردارن. آنتی هیستامینا و داروهای عادی واسه درمان کهیر عبارتند از:

 • آنتی هیستامینایی با اثر آروم بخشی مثل برم فنیرامین، کلروفنیرامین و دیفن هیدرامین؛
 • آنتی هیستامینایی بدون اثر آروم بخشی مثل سیتریزین، کلماستین، فکسوفنادین و لوراتادین؛
 • اثبات کنندهای ماست سلا مثل کرومولین سدیم؛
 • بازدارندهای لکوترین مثل مونته لوکاست؛
 • داروهای ایمنی موضعی مثل پیمکرولیموس و پروتوپیک؛
 • کورتیکواستروئیدها مثل پردنیزولون، کورتیزول و متیل پردنیزولون.

۴. فوریتای پزشکی

در موارد نادری کهیر باعث خارش گلو می شه و شرایط خاصی رو به وجود میاره که مریض به دریافت اپی نفرین نیاز پیدا می کنه. اپی نفرین به شکل اپیپن در بعضی افراد استفاده می شه تا از بروز آنافیلاکسی جلوگیری شه. آنافیلاکسی یه جور واکنش حساسیته که ممکنه با یا بدون کهیر بروز کنه. علائم آنافیلاکسی عبارتند از:

 • آسیبای پوستی شامل کهیر، خارش، سرخی پوست یا رنگ پریدگی؛
 • احساس گرما؛
 • احساس وجود توده ای در گلو؛
 • خس خس سینه یا مشکل تنفسی؛
 • متورم شدن زبون یا گلو؛
 • ضربان قلب بالا؛
 • تهوع، اسهال یا استفراغ؛
 • سرگیجه یا غش.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *