همه ما تجربه برخورد با افراد خودخواه رو داشته ایم. افرادی که اگه فرصت بیابند، خیلی دوست دارن در مرکز توجه قرار بگیرن و بی معطلی از خود و پیروزیای ریز و بزرگ شون سخن بگن. افرادی که خود رو سلطان هر جمعی می بینن و فکر می کنن، قلب تپنده ی عالم هستن. روبرو شدن با این افراد انرژیای منفی زیادی به دور منتقل می کنه. چون در بهترین حالت اگه از اونا متنفر نشیم، خودمحوری و خودخواهی شون باعث می شه علاقه ای به رابطه با اونا نداشته باشیم. رفت و اومد با این افراد، لذت بخش نیس. فرض کنین با کسی روبه رو هستین که همیشه می خواد از موفقیتای خود، خاطراتش و … بگه. ، این حجم از خودمحوری اصلا قابل تحمل نیس. درمان خودخواهی باعث می شه در اولین ملاقاتا، فردی تأثیرگذار و دوست داشتنی باشیم. واسه افراد دیگر مهم نیس که شما چقدر باهوش هستین، نمره های خوبی می گیرین، پولدار هستین و …، بلکه اونا زمانی شما رو دوست دارن که از رفت و اومد با شما لذت ببرن و حس خوبی واسه شون به جای بذارین. پس اگه «خود»، واژه ای پربسامد در ادبیات زندگی شماس، حتما به درمان خودخواهی بدین. خیلی از حرکات روزانه ما در مورد خونواده، دوستان، جامعه و حتی کره ی زمین از روی خودخواهیه. بله خودخواهیه که باعث می شه در اتوبوس و مترو رفتار خوبی نداشته باشیم، خودخواهیه که باعث می شه وضعیت محیط زیست مون روزبه روز بدتر و بدتر بشه. ما واسه درمان خودخواهی روشایی سراغ داریم که با شما در بین می ذاریم. با ما همراه باشین.

۱. شنونده ی خوبی باشین

به بقیه توجه نشون بدین و به حرف هاشون گوش کنین. واسه درمان خودخواهی باید به این درک برسیم که گوش سپردنِ واقعی و مؤثر به حرفای بقیه، چقدر مهمه. فرض کنین، فردی هر وقت شما رو می بینه، همیشه درباره همون چیزایی از شما سؤال می کنه که دقیقا دفعه ی قبلی درباره به اونا صحبت کردین. چه احساسی به شما دست می ده؟ احساس ندیده گرفته شدن، بی اهمیت بودن، غیر از اینه؟ پس سعی کنین شنونده ی خوب و آرامی باشین. تنها به دنبال جواب دادن نباشید. گوش کنین و جاده ای دو طرفه از مکالمه ی مفید با افراد بسازین.

۲. به بقیه کمک کنین

مهربون باشین. اگه کاری از دست تون برمیاد دریغ نکنین. واسه انجام کارای کوچیک و ساده که وقتی از شمانمی گیرن، حتما پا پیش بذارین. کمک کردن قبل از اونکه واسه بقیه مفید باشه، واسه خودتون آرامش بخش و خوشحال کننده س. وقتی به بقیه پیشنهاد کمک میدید، بدون شک اونا خوشحال می شن و شما رو دوست دارن و اگه روزی شمام به کمک نیاز داشته باشین، سریع خودشون رو می رسانند.

۳. متواضع باشین

به خاطر موفقیتایی که کسب می کنین، مغرور نشید. همیشه فروتن بمونین. از پیروزیای خود همیشه حرف نزنید. اگه واقعا موفق هستین، احتیاجی به ستایش و تشویق بقیه ندارین. جدا از اینکه اینکه موفقیتا ناخودآگاه جلب توجه می کنن و همه دیر یا زود، اونا رو می بینن. پس فروتنی و تواضعِ خود رو حفظ کنین و اصطلاحا از پز دادن دوری کنین.

۴. خود رو مقایسه نکنین

خود رو با بقیه مقایسه نکنین. اگه همیشه به دنبال قیاس تواناییا و داراییای خود با بقیه باشین، طمع پیروزی و موفقیت به کام تون خوش میاد و واسه رسیدن به برتری، فقط خود رو می ببینن. کم کم، خودخواه میشید و قادر نباشید واسه بقیه آرزوی شادی و موفقیت کنین. مقایسه کردن خود با بقیه از پایه کار بیهوده ایه، چون همیشه و همیشه افرادی برتر از شما و همین طور ضعیف تر از شما روی این کره خاکی وجود دارن، پس سعی کنین فقط حریف خودتون باشین.

۵. از بقیه تعریف کنین

وقتی بقیه از شما تعریف می کنن، با فروتنی اونو قبول کنین و شمام در مقابل، اون فرد رو ستایش کنین. این حرکت باعث ایجاد چرخه مهربانی در روابط شما می شه و هم خودتون خوشحال میشید و هم بقیه از رفت و اومد با فردی مهربون و دوست داشتنی لذت می برن. درمان خودخواهی بسیار ساده س! ولی نتایج شگفت انگیزی داره.

۶. ممنون باشین

در برابر محبتا و زحمات بقیه قدردان باشین. اگه کسی واسه شما کار کوچیکی انجام داد از اون تشکر کنین و سعی کنین با مهربانی، لطف اونو جواب بدین. سپاسگزاری کردن درک بالای شما از محبت و روابط انسانی رو نشون می ده و کم کم یاد می گیرین که در این جهان هستی واسه وجود نعمات بسیار زیاد شکرگزار کسی باشین که هر چه داریم از اوست.

۷. مثبت حرف بزنین

همیشه ایراد نگیرید، غُر نزنید، انتقاد نکنین. اگه وضعیت رو نامناسب می ببینن، لزومی نداره همیشه با شکوه و گلایه کردن محیط رو پر از انرژی منفی کنین. رابطه با فردی که مثبت فکر نمی کنه و حرف نمی زنه، خیلی سخت و سخته. بذر شادی و مثبت اندیشی رو به دور و دور خود بپاشید و ببینین که بقیه و خودتون چقدر خوشحال تر هستین. فردی که همیشه گلایه می کنه، خودخواهه. چون با تخلیه سیاهیا از درون خود سعی می کنه به آرامش برسه و بقیه رو ندیده میگیره. مثبت باشین و مثبت حرف بزنین.

۸. به جمع توجه کنین

در انجام کارای مختلف و هدف گذاری کردن فقط منفعت خود رو در نظر نگیرید. سعی کنین در آخر هر کاری نتیجه رو به شکل عمومی و کلان در نظر داشته باشین. نتایج تصمیما و منافع عایدی رو واسه همه پیش بینی کنین. اگه فقط به خودتون فکر کنین، فرد خودخواهی هستین که کم کم طرفداران و حامیان خود رو از دست می ده و مطمئنا در روزی که به کمک نیاز پیدا می کنین، تنها خواهید موند.

۹. همدلی کنین

افراد خودخواه با شنیدن بدبختیا و مشکلات بقیه خوشحال می شن. اول از همه از اینکه در جایگاه بد اونا نیستن، لذت می برن و بدون کوچیک ترین احساس ناراحتی غیبت می کنن و قادر نیستن خود رو به جای فرد بیچاره ای بذارن که با مشکلات دست به گریبانه. واسه درمان خودخواهی باید همدردی و همدلی کردن رو یاد بگیرین. سعی کنین بقیه رو درک کنین و ببینین اگه جای اونا بودین چه بر سرتون می اومد.

۱۰. برنامه های گروهی بچینید

مهمانی بدین و دوستان و اعضای خونواده تون رو دعوت کنین. سعی کنین میزبان خوبی باشین و برابر خواستهای مهمون هاتون عمل کنین. سفرهای گروهی شما رو از خودخواهی و انجماد تنهایی، به دور می کنن و باعث می شن به درک بهتری از روابط انسانی برسین.

۱۱. واکنشای رفتاری دور و بریا رو

واسه درمان خودخواهی باید به دور خود با دقت نگاه کنین. ببینین بقیه در مورد شما چه واکنشایی از خود بروز میدن و چیجوری رفتار می کنن. این کار باعث می شه میزان علاقه مندی اونا به خود و موفقیت در ایجاد رابطه به دور از خودخواهی رو بهتر بشناسین. مثلا زبون بدن افراد گویای خیلی چیزهاست. وقتی فردی در گفت وگو با شما تماس چشمی داره و در مکالمه شرکت می کنه، نشون می ده که به شما علاقه داره و از حرف زدن با شما لذت می بره. واکنشا رو بررسی کنین و ببینین در کجا بقیه از شما خسته می شن و میلی به ادامه رفت و امد ندارن.

۱۲. پرتوقع نباشید

افراد خودخواه از زمین و زمان توقع دارن. دوست دارن هر زمان که اراده کنن همه در اختیارشون باشن و درصدی هم احتمال نمی دن که بقیه هم کار و زندگیِ خودشون دارن و لزومی نداره که برابر با اراده و میل اونا رفتار کنن. توجه داشته باشین و بدونین واسه درمان خودخواهی باید کم توقع باشین. خود رو به جای بقیه بذارین و سعی کنین اونا رو درک کنین.

۱۳. رابطه مؤثر برقرار کنین

با بقیه بجوشید و رفتار صمیمی داشته باشین. وقتی با همسایه یا همکار خود حرف میزنین، فقط از خودتون نگید. از اونا سؤال کنین، از علایق و سلایق شون باخبر بشین. رابطه مؤثر برقرار کنین و اجازه بدین، اونا بدونن که فردی مهربون هستین و فقط با خودخواهی نمی خواهید از خودتون و وقایع و داستانای زندگی تون تعریف کنین. با ایجاد رابطه دوطرفه نشون میدید که به بقیه اهمیت میدید.

کنار گذاشتن و درمان خودخواهی باعث می شه، محبوب و مؤثر باشین و همون قدر که به بقیه توجه می کنین از اونا کمک و انرژی مثبت دریافت کنین. البته خودخواه نبودن به معنای فراموش کردن خود و خاضعانه و بی اندازه و مرز در اختیار بقیه بودن نیس. خودخواه نبودن یعنی توجهِ به اندازه به خود و به بقیه. واسه خود و بقیه ارزش قائل بشین ولی زیاده روی نکنین. زیاده روی و تفریط در هر کاری دروازه های ورود به سرزمین شکسته.

منبع : lovepanky.com ezinearticles.com