۱. شست وشو با آب نمک

شست وشوی دهن با آب نمک یکی از عادی ترین روشای آرامش دندان درد به حساب میاد. تحقیقات نشون داده که شست وشوی دهن با آب نمک ولرم موجب افزایش سلامت لثها و نابودی باکتریای مضر می شه. بعضی وقتا حتی دندانای عقل بین رویش به بقیه دندانا آسیب میزنن یا باعث کیست می شن. پس دهن تون رو تا حد امکان خالی از باکتریای مضر نگه دارین.

۲. نعناع فلفلی

نعناع فلفلی دسته ای از نعناعه. برگ گیاه نعناع فلفلی شامل عصارهای روغنی مفیدیه که در آرامش درد و کاهش نا آرومی تاثیردارن. تکه ای پنبه رو به عصاره نعناع فلفلی آغشته کنین و روی قسمتای دردناک لثه بمالید. می تونین روغن نعناع فلفلی رو مستقیما روی دندان عامل درد بمالید. از چای نعناع فلفلی خنک شده هم می تونین جهت شست وشوی دهن استفاده کنین.

۳. روغن میخک

میخک رو گیاهی دارای خواص مسکّن و کاهنده ی دندان درد میدونن. تحقیقات آزمایشگاهی نشون داده که روغن میخک به ویژه قادر به آرامش درده. میخک خواص ضدباکتریایی داره و از بروز عفونت در دهن جلوگیری می کنه. می تونین روغن عصاره میخک یا جوشونده ی میخک (۴ تا ۶ عدد میخک کامل رو در آب بجوشونین) رو روی قسمتای دردناک لثه ماساژ بدین.

۴. آلوئه ورا

آلوئه ورا به طورکلی غیرسمیه و می تونه به عنوان مسکّن و کاهنده ی نا آرومی در دور محل رویش دندان عقل استفاده شه. زمانی که لثه هنگام رویش دندان سر باز می کنه، آلوئه ورا می تونه در درمون لثه مؤثر واقع شه. می تونین ژل خالص آلوئه ورا رو روی موضع درد بمالید تا اثر خنک کنندگی اون به آرامش موقت درد دندان عقل کمک کنه.

۵. روغن درخت چای

روغن درخت چای عامل ضدباکتریایی قدرتمندیه که ثابت شده باکتریای دهن رو از بین می بره، اما نباید مستقیم روی دندانا مالیده شه. رقیق کردن روغن درخت چای با روغن نارگیل که خود دارای خواص ضدباکتریاییه، می تونه باکتریای خط لثه رو از بین ببره. دقت داشته باشین که روغن درخت چای رو نباید قورت بدین. حتما بعد از انجام این روش فورا پس مونده ی مواد رو تف کنین و دهن تون رو خوب آب بکشین.

۶. مخلوط سیر و زنجبیل کوبیده شده

تحقیقات نشون داده که استفاده از سیر کوبیده شده یکی از مؤثرترین روشای نابودی عوامل مریضی زاییه که خط لثه رو مورد حمله و آسیب قرار میدن. محققان در کمال تعجب به این نتیجه رسیدن که این خاصیت سیر وقتی با زنجبیل مخلوط می شه، زیاد می شه. می تونین سیر نپخته رو بکوبید (بهتره که سیر رو به یک غلظت خمیرمانند دربیاورید) و بعد زنجبیل تازه و خردشده رو هم اضافه کنین و مخلوط به دست اومده رو روی لثه بمالید.

۷. آسپرین

تحقیقات نشون داده که آسپرین جدا از اینکه آرامش سردرد می تونه در کاهش درد دندان عقل هم مؤثر واقع شه. حتما به دستورالعمل و دُز آسپرینی که می خواید استفاده کنین، دقت بفرمایید. نگفته نمونه که مصرف آسپرین به خاطر آرامش هرگونه دردی باید حتما تحت نظر دکتر صورت بگیره.

۸. منتول (جوهر نعناع خشک)

منتول یک مسکّن طبیعیه و وقتی با پوست برمی خورد، موجب ایجاد احساس خنکی می شه. اگه می خواید از منتول به خاطر کاهش درد دندان عقل استفاده کنین، منتول رو با دهن شویه ای که شامل الکل و دارای طعم نعنافلفلیه، رقیق کنین و بعد ناحیه دردناک رو با اون شست وشو بدین.

۹. زردچوبه

قرن هاست که زردچوبه به عنوان ادویه و هم درمان طبیعی معده درد کاربرد داره. خواص دردزدایی و ضدالتهابی زردچوبه موجب شده که در آرامش درد دندان عقل هم بسیار مؤثر واقع شه. مثلا، می تونین زردچوبه رو مستقیم روی قسمتای ملتهب لثه بمالید یا ۵ گرم زردچوبه رو به همراه ۲ عدد میخک در آب بجوشونین و خنک که شد، دهن تون رو با اون بشورید.

دندان عقل شاید ۳ ماه طول بکشه تا از خط لثه بیرون بیاد، اما بعضی وقتا هم دندان عقل یک باره رویش نمی کنه و فرد ممکنه که بعضی از این علائم رو به شکل قسمتی و با شدتای متفاوت تجربه کنه. اما درصورت درد زیاد و همیشگی، سردردهای تکراری، مشاهده ی خون در بزاق یا احساس آبسه در زیر لثه حتما در اولین فرصت به دندانپزشکی مراجعه کنین. لازمه بدونین که همه افراد به کشیدن دندان عقل نیاز ندارن، ولی انجمن دندان پزشکی آمریکا پیشنهاد می کنه که وضعیت دندانای عقل خصوصا در سنای نوجوونی و جوونی باید منظم کنترل شه.