منظور از زخم معده، زخمای باز در لایه داخلی معده س. اسیدی که به مقدار زیاد در معده ترشح می شه، معمولا این زخما رو بسیار دردناک می کنه. اصلی ترین دلیل بروز زخم معده باکتری هلیکوباکترپیلوری (Helicobacter pylori) یا به اختصار اچ. پیلوری (H. pylori) است. مصرف بیشتر از اندازه خونها مثل آسپیرین و ضدالتهابای غیراستروئیدی، مثل ایبوپروفن و ناپروکسن هم ممکنه موجب بروز زخم معده شه.

زخم معده معمولا با تجویز آنتی بیوتیک و روشای کم کننده و خنثی کننده ی اسید معده، درمان می شه. اما بعضی غذاها و درمانای طبیعیِ خونگی هم در تخفیف علائم و حتی درمان زخم معده اون مؤثر هستن.

خوراکیای مفید واسه درمان زخم معده

۱. فلاونوئیدها (Flavonoids)

تحقیقات نشون دادن فلاونوئیدها می تونن در درمان زخم معده مؤثر باشن. فلاونوئیدها ترکیباتی هستن که به طور طبیعی در میوه ها و سبزیجات زیادی وجود دارن. از خوراکیا و نوشیدنیا دارای فلاونوئید میشه به دانه سویا، حبوبات، انگور قرمز، کلم، بروکلی، سیب، شکلای مختلف توت (berries) و شکلای مختلف چای (به ویژه چای سبز) اشاره کرد.

با وجود اینکه بعضی خوراکیا و نوشیدنیای فلاونوئیددار مثل مرکبات، ممکنه زخم معده رو زیاد کنن، به فلاونوئید لقب «محافظ معده» رو دادن چون با حفاظت از لایه داخلی معده، امکان بهبود زخما رو جفت و جور می کنه. به گفته مؤسسه ی «لاینس پاولینگ» (Linus Pauling)، مصرف فلاونوئید به میزانی که در رژیم غذایی عادی ما هست، هیچ ضرری نداره اما مصرف زیاد اون ممکنه باعث ایجاد مشکل در انعقاد خون شه. شما می تونین فلاونوئیدها رو از رژیم غذایی تون یا از راه مکملا دریافت کنین.

۲. شیرین بیان

با درآورده ماده قندی شیرین بیان از ریشه ی اون، ماده ای تولید می شه که در درمان زخم معده مؤثره. تحقیقات نشون داده این ماده شیرین می تونه با جلوگیری از رشد باکتری اچ. پیلوری، به درمان زخم معده کمک کنه. این ماده به عنوان مکمل دارویی عرضه می شه. آبنبات شیرین بیان هم اثری مثل داره اما مصرف زیاد اون واسه بعضی افراد مضره. مصرف روزانه بیشتر از ۳۰ گرم از این ماده واسه بیشتر از دو هفته، ممکنه باعث زیاد مشکلات قلبی طولانی یا فشار خون بالا شه.

۳. پروبیوتیک

مواد غذایی شامل پروبیوتیک، دارای باکتریایی هستن که به کارکرد بهتر سیستم گوارشی کمک می کنن. این مواد در غذاهای جورواجور، به ویژه غذاهای تخمیریافته، مثل آب دوغ، ماست، میسو (یه جور غذای ژاپنی که از خمیر سویا، نمک و غلّات تخمیرشده تهیه می شه) و کیمچی (یه جور غذای تخمیرشده ی کره ای که از انوع سبزیجات، فلفل قرمز، ادویه و کلم مخصوص چینی تهیه می شه)، پیدا می شن.

امکان مصرف این مواد به شکل مکمل هم هست. تحقیقات نشون داده مواد پروبیوتیک ممکنه در از بین بردن باکتری اچ. پیلوری و افزایش احتمال بهبود زخم معده مؤثر باشن.

۴. عسل

عسل چیزی بسیار بیشتر از شیرینی، با خود داره. بسته به نوع گیاهی که زنبور از اون تغذیه کرده، عسل شامل ۲۰۰ عنصر مختلفه، مثل پلی فِنول (polyphenol) و شکلای مختلف آنتی اکسیدانا. عسل یک ضدباکتری قوی و در مقابله با باکتری اچ. پیلوری مؤثره. اگه مشکل قند خون ندارین، می تونین از شیرینی عسل لذت ببرین در حالی که به درمان زخم معده تون هم کمک می کنین.

سیر

آزمایشات نشون دادن عصاره سیر مانع رشد باکتری اچ. پیلوری می شه. اگه از طعم سیر خوش تون نمیاد، می تونین اونو به شکل مکمل استفاده کنین. سیر رقیق کننده ی خونه. اگه از وارفارین (warfarin) یا دیگر داروهای رقیق کننده ی خون استفاده می کنین، درباره مصرف پیوسته ی سیر، با دکتر مشورت کنین.

کرنبری (Cranberry)

کرنبری با خاصیت درمانی اش در دفع عفونتای کلیوی و با جلوگیری از تجمع باکتریا در دیواره ی مثانه، شناخته می شه. این میوه و عصاره اون در از بین بردن باکتری اچ. پیلوری موثر هستن. میوه، آبمیوه و مکملای داروییِ کرنبری همه مفید هستن.

در مورد میزان مصرف این میوه اطلاعات قابل اتکایی وجود نداره. فارغ از اینکه زخم معده داشته باشین یا نه، مصرف زیاد کرنبری باعث دل درد می شه. پس با مقدار کم شروع کنین و کم کم به میزان مصرف اضافه کنین. خیلی از آبمیوهای موجود در بازار، دارای قند زیاد و شیره ی ذرت هستن که موجب افزایش کالری دریافتی می شن و ممکنه باعث ناراحتی معده شن. از مصرف این نوع آبمیوها پرهیز کنین.

کُندُر

کُندُر از شیره ی یه جور درخت که در نواحی مدیترانه ای می روید، تولید می شه. تحقیقات انجام شده درباره اثر کُندُر بر زخم معده، نتایج قطعی در بر نداشتهه اما دست کم یکی از این تحقیقات نشون داده کُندُرِ جویدنی به جنگ با باکتری اچ. پیلوری کمک می کنه. اگه از روشای درمانی دیگر نتیجه نگرفتید، با توجه به اینکه این ماده مشکلات جانبی شناخته شده ای نداره، می تونین آدامس کُندُر رو امتحان کنین. امکان مصرف کُندُر به شکل آدامس و داروی مکمل هست.

میوه، سبزیجات و غلّات کامل

رژیم غذایی پر از میوه، سبزیجات و غلات کامل نه تنها واسه سلامتی مفیده، بلکه طبق تحقیقات کلینیک مایو (Mayo Clinic)، یک رژیم غذایی پر از ویتامین، در درمان زخم معده مؤثره. غذاهای شامل پلی فِنول و آنتی آکسیدان، شما رو از دچار شدن به زخم معده محافظت و به درمان زخمای موجود کمک می کنن. بعضی از مواد غذایی پر از پلی فِنول عبارتند از: رزماری خشک شده، پونه کوهی، شکلات تلخ، بلوبری و زیتون سیاه.

از چه چیزایی پرهیز کنیم؟

در حالی که بعضی غذاها در درمان زخم معده تاثیردارن، یه سریای دیگه از غذاها اونو بدتر می کنن. غذاهای چرب، اسیدی و غذاهای سریع بیشترین ضرر رو واسه معده دارن. اگه می خواید معده درد شما رو کم بشه، نباید این مواد غذایی رو استفاده کنین:

قهوه (با یا بدون کافئین)، نوشابهای گازدار، چیلی و فلفل سریع، مواد غذایی فرآوری شده، گوشت قرمز شور و غذاهای سرخ شده.

شیر و الکل

به دلیل امتیازای زیاد شیر ممکنه فکر کنین شیر واسه معده هم مفیده. گرچه نوشیدن شیر در شروع، درد معده رو آرامش می ده اما مصرف شیر در درازمدت، واسه مبتلایان به زخم معده مضره. شیر باعث ترشح بیشتر اسید می شه که واسه زخم معده خوب نیس.

الکل جدا از اینکه مضرات شناخته شده اش، در رشد و ازدیاد باکتری اچ. پیلوری هم مؤثره و این به معنای افزایش احتمال دچار شدن به زخم معده و هم خیلی بد تر شدن زخمای موجوده.

نتیجه گیری

یافتن درمان مناسب واسه زخم معده ممکنه زمان بر باشه، اما ناامید نشید؛ زخم معده درمان پذیره. جدا از اینکه درمانی که به وسیله دکتر تون تجویز می شه، می تونین از بعضی روشای طبیعی که موجب آرامش درد و سرعت دادن درمان زخم معده می شن، استفاده کنین. مصرف میوه و سبزیجات به مقدار زیاد و پرهیز از مصرف الکل، مطمئنا سلامتی رو واسه شما به ارمغان میاره.