تا به حال مشکل زگیل رو تجربه کردین؟ زگیل در ۲۰٪ از افراد سالم در عرض ۳ ماه بهبود پیدا میکنه. این مشکل در ۶۰٪ از افراد طی مدت ۲ سال حل می شه. پس در بیشتر مواقع زگیل خودبه خود درمان می شه، ولی بیشتر افراد می خوان زودتر از شر اون خلاص شن. چون زگیل دردناک، تحریک کننده و زشته. خوشبختانه الان راه های زیادی واسه درمان زگیل هست، پس احتیاجی نیس به خاطر زگیل ناراحت باشین. یکی از بهترین راه ها جهت درمان زگیل و پیشگیری از اون، تقویت سیستم ایمنی بدنه. می تونین با مصرف غذاهای پر از ویتامین سی و زینک دستگاه ایمنی تون رو تقویت کنین. مصرف نوشیدنیای پروبیوتیک مثل کفیر هم راهی مناسب واسه تقویت دستگاه ایمنی بدنه. هر زمانی که زگیل روی بدن تون نمایان شد، می تونین با روشای طبیعی اونو درمان کنین. با ما همراه باشین تا با این روش ها بیشتر آشنا شید.

زگیل چیه؟

زگیل یک زایده ی پوستی کوچیک، سخت و خوش خیمه که به وسیله یه جور ویروس (ویروس پاپیلوم انسانی) ایجاد می شه. واسه انتخاب بهترین روش درمان زگیل بهتره اول نوع اونو شناسایی کنین.

شکلای مختلف زگیل

زگیل معمولی: این نوع از زگیلا بیشتر روی دست نمایان می شن. رنگ این نوع زگیلا معمولا مثل به رنگ پوست بوده و سطحی زبر دارن. ۷۰٪ از زگیلای پوستی غیرتناسلی رو زگیلای معمولی تشکیل میدن.

زگیلای مسطح: معمولا روی پاها و پشت دستا مشاهده می شن. ظاهر اونا صاف، مسطح و به شکل جوشای قهوه ای مایل به زرده.

زگیلای حد واسط: این دسته از زگیلا ترکیبی از زگیلای معمولی و مسطح هستن.

زگیلای زیرناخنی: این زگیلا معمولا در زیر یا دور ناخنا ایجاد می شن.

زگیلای کف پایی: این زگیلا در کف پا ایجاد می شن و ظاهرشون مثل به پینهای بسیار ضخیمه.

زگیلای موزاییکی: این زگیلا مثل به زگیلای کف پایی هستن. زگیلای کف پایی به شکل تنها مشاهده می شن. ولی زگیلای موزاییکی شامل یه سری از زگیلای کف پایی هستن.

زگیلای تناسلی: این دسته از زگیلا، زایدهای نرمی هستن که روی آلت تناسلی نمایان می شن. زگیلای تناسلی جزو عفونتای منتقله ی آمیزشی هستن و عامل اون نژاد خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است.

دلیل بروز زگیل

ریشه ی بروز هر نوع زگیلی ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است. بیشتر از ۱۰۰ نوع ویروس HPV هست. زگیل نتیجه تماس مستقیم با این ویروس واگیرداره. این ویروس موجب می شه پوست سریع تر از حد عادی رشد کنه. HPV می تونه قسمتایی از پوست با کوچیک ترین آسیب مثل بریدگی یا ساییدگی رو آلوده کنه.

عوامل خطرزا

استفاده از دوشای همگانی، شغلایی که در اون فرد باید گوشت رو زیاد لمس کنه، دستگاه ایمنی سرکوب شده بر اثر مصرف بعضی داروها یا مریضیایی مثل ایدز، احتمال بروز زگیل رو افزایش میدن. معمولا زگیل در افرادی که دستگاه ایمنی سالمی دارن، بی ضرره و پس از گذشت چند ماه یا یکی دو سال خودبه خود ار بین میره.

روشای رسمی درمان زگیل

گزینهاتون واسه درمان همه زگیلا به غیر از زگیل تناسلی تقریبا مثل به هم هستن. ولی در زگیل تناسلی با توجه به نوع خاص ویروس ایجادکننده ی اون، درمان کمی متفاوته.

روشای رسمی درمان زگیلای غیرتناسلی

۱. درمان موضعی به کمک اسید سالیسیلیک

داروهای موضعی قوی شامل اسید سالیسیلیک با از بین بردن لایه های زگیل کم کم به درمان اون کمک می کنن. داروهای شامل سالیسیلیک باید به طور منظم استفاده شن. طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از اسید سالیسیلیک به همراه سرمادرمانی اثر بیشتری داره. پس ممکنه دکتر به همراه اسید سالیسیلیک، سرمادرمانی رو هم واسه تون تجویز کنه.

۲. سرمادرمانی

ممکنه این روش درمانی دردناک باشه و چند هفته ای طول بکشه. در این روش زگیل به کمک نیتروژن مایع، منجمد و نابود می شه. سرمادرمانی باعث ایجاد تاولایی در دور زگیل می شه. وقتی که پوست با تاول کنده شه، همه یا بخشی از زگیل هم کنده میشه. ممکنه واسه نابودی کامل زگیل نیاز باشه هر چند هفته یک بار سرمادرمانی تکرار شه. بهتره پس از بهبود زگیل به وسیله سرمادرمانی در ناحیه مورد نظر از اسید سالیسیلیک استفاده شه.

بقیه اسیدها

ممکنه دکتر ترجیح بده واسه درمان زگیل تون از بی کلرواستیک اسید یا تری کلرواستیک اسید استفاده کنه. مشکلات جانبی عادی این داروها احساس سوزش و گزش پوستیه. ممکنه در بین دفعات درمان با این اسیدها استفاده ی موضعی از اسید سالیسیلیک هم واسه تون تجویز شه.

۳. ایمونوتراپی

در این روش از داروها یا محلولایی واسه تحریک دستگاه ایمنی به جنگ با زگیلای ویروسی استفاده می شه. در این روش دکتر ماده ای خارجی (پادگن) رو به داخل زگیل تزریق می کنه یا اونو به طور موضعی روی زگیل می مالد.

۴. جراحی سرپایی

در این روش زگیل یا زگیلا به کمک یک سوزن الکتریکی بریده می شن. از آنجایی که این عمل دردناکه، اول باید پوست بی حس شه. این عمل از خود اثرات زخم بر جای می ذاره و واسه همین معمولا واسه درمان زگیل کف پایی استفاده نمی شه.

۵. لیزردرمانی

در این روش از پرتوهای پُرقدرت نور یا لیزر واسه سوزاندن و نابودی بافت زگیل استفاده می شه. دلایل به دست اومده از میزان تاثیرگذاری لیزردرمانی محدوده. این روش می تونه باعث ایجاد درد و اثر زخم شه.

روشای عادی درمان زگیلای تناسلی

۱. داروهای موضعی

واسه درمان زگیلای تناسلی یه سری داروهای موضعی وجود دارن که میشه اونا رو به طور مستقیم روی زگیلای تناسلی مالید. ایمیکویمود (آلدارا و زیکلارا)، پودوفیلین و پودوفیلوکس (کوندیلوکس) از این دسته داروها هستن. پودوفیلین یه جور رزین با پایه گیاهیه که بافت زگیل تناسلی رو نابود می کنه. دکتر تون خودش باید محلول پودوفیلین رو روی پوست تون بمالد. جزء فعال پودوفیلوکس مثل به پودوفیلینه، فرقش اینه که خودتون می تونین اونو در خونه استفاده کنین. تری کلرواستیک اسید هم یک درمان شیمیاییه که می تونه زگیلای تناسلی رو از بین ببره و باید حتما یک دکتر اونو روی پوست تون بمالد.

مصرف داروهای زگیل بدون نسخه روی بافتای مرطوب ناحیه تناسلی پیشنهاد نمی شه. مصرف این داروها واسه درمان زگیل تناسلی حتی می تونه تحریک و درد بیشتری بسازه.

۲. برداشتن زگیل به کمک جراحی

واسه از بین بردن زگیل تناسلی به کمک جراحی روشای مختلفی هست. اگه باردار هستین و ممکنه نوزادتان موقع زایمون در خطر برخورد با زگیل قرار بگیره، جراحی واسه شما لازم هستش. سرمادرمانی که در اون زگیل به کمک نیتروژن مایع، منجمد می شه یا برداشتن زگیل به کمک جراحی دو گزینه شما در این شرایطه. بقیه روشای جراحی شامل الکترو کاتری (سوزاندن زگیل به کمک برق) و لیزر درمانی هستن.

بعضی از مشکلات احتمالی روشای عادی درمانی زگیل

 • در روش سرمادرمانی شما نیاز به تکرار این روش درمانی دارین. مشکلات جانبی کلی ی این روش شامل درد و ورمه.
 • اگه بخواهید از روش الکترو کاتری استفاده کنین، شاید پس از عمل، درد و ورم رو تجربه می کنین.
 • در روش برداشت یا بریدن زگیل به کمک جراحی، به شما داروهای بی حسی زده می شه و در طول عمل دردی حس نخواهید کرد. ولی شاید پس از عمل احساس درد دارین.
 • لیزردرمانی، روش درمانی گرانیه و معمولا واسه درمان زگیلای مقاوم به درمان استفاده می شه. ایجاد جای زخم دائمی و درد، از مشکلات جانبی این روش هستن.
 • بعضی از داروهای موضعی زگیل تناسلی ممکنه موجب تحریکات پوستی، تاول، درد بدن، سرفه، جوش و خستگی شن.

روشای طبیعی درمان زگیل

خوشبختانه واسه درمان زگیل روشای طبیعی زیادی وجود دارن. در زیر به بعضی از بهترین روشای طبیعی درمان زگیل اشاره می کنیم.

نوار چسب داکت (برزنتی)

طبق تحقیقات نوار چسب داکت در درمان زگیل مؤثرتر از روشای سرمادرمانی و انجماد عمل کرده. در یک مطالعه ۸۵٪ از کسائی که از نوار چسب داکت استفاده کرده بودن، بهبود یافتند. در حالی که این عدد واسه گروهی که واسه آزادی از شر زگیل از سرمادرمانی بهره بردن، تنها ۶۰٪ بود. بیشتر کسائی که با نوار چسب داکت تحت درمان قرار گرفتن، ظرف مدت ۲۸ روز بهبود یافتند. کسائی که واسه درمان از روش سرمادرمانی استفاده کردن، به دو مرحله سرمادرمانی با فاصله کمه کم دو هفته نیاز داشتن. محققان فکر می کنن نوار چسب داکت با تحریک دستگاه ایمنی مریض به درمان اون کمک می کنه.

استفاده از نوار چسب داکت واسه کودکان هم ترس کمتری داره. استفاده از نوار چسب داکت روشی بی خطر و بدون ترس واسه درمان زگیل در کودکانه.

زگیل رو با نوار چسب داکت نقره ای به مدت ۶ روز بپوشونین. بعد زگیل رو در آب قرار بدین و بافت مرده رو به آرامی وردارین. پس از اون باید زگیل رو به مدت ۱۲ ساعت در خطر هوا قرار بدین. این روند رو تا جایی ادامه بدین تا زگیل پنهون شه.

پوست موز و سیر

پوست موز و سیر فقط واسه درمان جوش صورت و نیش حشرات مفید نیستن، بلکه واسه درمان زگیل هم می تونن مناسب باشن. این دو ماده غذایی موفقیت بالایی در درمان زگیلای مسطح، معمولی و کف پایی از خود نشون دادن.

پیش از پوشاندن زگیل با پوست موز یا تکهای سیر واسه افزایش تأثیرگذاری اونا، ۲ تا ۴ قطره از روغن درخت چای یا تنتور سرو بادبزنی روی زگیل بریزین. بعد یک تکه از پوست موز رو بریده و روی زگیل قرار بدین. بعد روی اونو با چسب محکم کنین. می تونین روی زگیل و دور اون لایه نازکی از روغن زیتون بریزین. بعد برش نازکی از سیر تازه روی اون قرار بدین و با چسب اونو محکم کنین. بهترین زمان واسه انجام هر کدوم از این روش ها درست قبل از رفتن به رختخوابه.

استفاده ی شبونه از موز و سیر باید به مدت ۳ هفته تکرار شه. زمانی که زگیل شروع به مردن کنه، رنگ اون به سیاه تغییر پیدا میکنه.

در مطالعه ای که روی ۴۰ نفر انجام شد، هیپنوتیزم در درمان زگیل موفق تر از اسید سالیسیلیک موضعی و پلاسیبوها (استفاده از روشای درمانی ظاهری و تلقینی که با فریب مریض، اثر مثبتی در روند درمان اون دارن) انجام داد. هیپنوتیزم در درمان زگیل کودکان هم بسیار موفق انجام داد. اگه می خواید این روش رو بکنین، خودتون می تونین نحوه ی هیپنوتیزم رو یاد بگیرین. هیپنوتیزم می تونه یه جور درمان جانشین واسه آزادی از شر زگیلا باشه.

درمانای موضعی و روغنای لازم

نقره ی نیترات به شکل محلول و پماد در دسترسه و می تونه در درمان زگیل مؤثر باشه. چسب نقره ی نیترات هم گزینه دیگری واسه آزادی از شر زگیل هاست. در مطالعه ای ۳۵ مریض با چسب نقره ی نیترات تحت درمان قرار گرفتن که از این تعداد ۲۴ نفر به طور کامل یا جزئی بهبود یافتند.

زینک (روی) به شکل پماد هست و میشه از اون واسه درمان زگیل استفاده کرد. یک پماد معمولی زینک که شامل ۲۰٪ زینک اکسید باشه رو روزی دو بار روی زگیل خود بمالید. این روند درمان رو تا ۳ ماه ادامه بدین. یک درمان موضعی دیگر واسه زگیل آب مقطر شامل ۵ تا ۱۰ درصد زینک سولفاته که باید اونو سه بار در روز و به مدت ۴ هفته روی زگیل تون بمالید.

درمانای موضعی بالا واسه زگیلای غیرتناسلی مناسب هستن. واسه درمان زگیل تناسلی خارجی می تونین یک یا دو بار در روز روی اون ویتامین A مایع یا بتاکاروتن بریزین. واسه دریافت بهترین نتیجه ۳ تا ۴ قطره تنتور جعفری بیابانی، مخروط سانان یا سرو بادبزنی هم به این درمان اضافه کنین. این درمانا رو واسه زگیل تناسلی داخلی استفاده نکنین. اگه باردار هستین پیش از شروع هر درمانی واسه زگیل تناسلی اول با دکتر مشورت کنین.

روغنای لازم هم می تونن به عنوان یک درمان طبیعی واسه زگیل حساب شن. روغن درخت چای، مرزنگوش، لیمو، آویشن و اکالیپتوس مؤثرترین روغنای لازم واسه درمان زگیل هستن. واسه زگیلای کف پایی یک قطره از مرزنگوش رو با صمغ کندر و کمی روغن نارگیل مخلوط کنین. این ترکیب رو ۲ تا ۳ بار در روز روی زگیل و دور اون بمالید. این کار رو به مدت ۲ تا ۴ هفته تکرار کنین تا زگیل از بین برود. پس از نابودی زگیل این ترکیب رو به مدت یک هفته دیگر هم روی محل مورد نظر بمالید تا از بازگشت احتمالی زگیل جلوگیری کنین.

واسه درمان زگیلای تناسلی روغن صمغ کندر رو با روغن درخت چای ترکیب کنین و مثل روش قبلی اونو استفاده کنین. حتی پس از درمان زگیل تا یه مدت به این درمان ادامه بدین تا از بازگشت زگیل جلوگیری کنین. واسه جلوگیری از پخش شدن این ترکیبات، واسه هر بار استفاده از اونا یک گوش پاک کن تمیز وردارین و به کمک اون ترکیبات رو روی زگیل تون بمالید.

مکملا و بقیه درمانای خوراکی

زینک می تونه در درمان زگیلا اثر به سزایی داشته باشه. چون خیلی از افرادی که از زگیل رنج می برن، کمبود زینک دارن. شکل خوراکی زینک در کسائی که کمبود زینک دارن، مفیده. واسه زگیلای ویروسی مقدار پیشنهاد شده ی مصرف خوراکی زینک روزانه ۱۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن فرده. ۲ تا ۶ ماه به این درمان ادامه بدین.

درمانای هومئوپاتیک (همسان درمانی) یک روش درمان جانشین حساب می شن که در اون از کمترین مقدار یک جزء فعال واسه درمان مریضی استفاده می شه؛ حتی اگه این جزء در اول باعث بروز مریضی شه. در هومئوپاتی نزدیک به ۲۵ دارو واسه درمان زگیل هست. انتخاب درمان مورد توجه به علائم و محل زگیل تون بستگی داره. بعضی از داروهای هومئوپاتیک عادی زگیل عبارتند از: سیلیس، نوش آمریکایی، کاستیکوم، اسید نیتریک و پنجه گرگی شاخ گوزنی.

گیاهان ضدویروسی مثل آقطی، ریشه ی گون و سرخارگل (اکیناسه) به بدن تون در جنگ با ویروسایی که دلیل بروز زگیل تون بودن، کمک می کنن. این گیاهان از پیشرفت زگیل جلوگیری می کنن. اونا دستگاه ایمنی رو تقویت و به بدن در جنگ با عوامل مریضی زا کمک می کنن. این روش درمانی بهتر از داروهاییه که به طور خاص به یک عامل مریضی زا جمله می برن. چون عوامل مریضی زا کم کم دچار جهش شده و درمان شون سخت تر می شه.

بعضی از بهترین مکملا واسه درمان زگیل

 • عصاره برگ زیتون (۵۰۰ میلی گرم دو بار در روز) یک داروی طبیعی ضدویروسی و ضدمیکروبیه.
 • عصاره سیر (یک قطره دو بار در روز) خاصیت ضدویروسی داره.
 • مکمل سرخارگل (۳۰۰ میلی گرم دو بار در روز) می تونه به تقویت دستگاه ایمنی و جنگ با ویروسا کمک کنه.
 • سلنیم (۲۰۰ میکروگرم در روز). کمبود سلنیم می تونه به افزایش ویروسا کمک کنه.

غذاها و نوشیدنیای تقویت کننده ی دستگاه ایمنی

هر چیزی که دستگاه ایمنی بدن تون رو تقویت کنه، به آزادی از شر زگیلا هم کمک می کنن. چون زگیلا نتیجه آلودگی ویروسی هستن. کمبود بعضی مواد مغذی مثل کمبود زینک می تونه احتمال ایجاد زگیل رو افزایش بده.

اینجا به بعضی از غذاهایی که در درمان زگیل تاثیردارن، اشاره می کنیم.

 • غذاهای پر از ویتامین C: غذاهای پر از ویتامین C مثل مرکبات، فلفل دلمه ای و توت فرنگی رو به رژیم غذایی تون اضافه کنین تا دستگاه ایمنی تون رو تقویت کنین.
 • غذاهای پر از زینک: وجود زینک هم واسه کارکرد مناسب دستگاه ایمنی ضروریه. گوشت گاوی که با علف تغذیه کرده باشه، نخود و تخمه ی کدو بهترین منابع دریافت زینک هستن.
 • غذاهای پروبیوتیک: غذاهای پروبیوتیک به فرآوردهای شامل باکتریای مفید گفته می شه که به بدن تون در جنگ با عفونتا کمک می کنن. مثل ی این اجناس میشه به ماستای غنی شده با پروبیوتیکا و ماست یونانی تهیه شده از شیر گاو، گوسفند و بز اشاره کرد.
 • سبزیجات برگ سبز: این سبزیجات با دارا بودن ویتامین A و مواد معدنی به تقویت دستگاه ایمنی کمک می کنن.
 • غذاهای پر از سلنیم: سلنیم یک آنتی اکسیدان لازم واسه دستگاه ایمنیه. گوشت و جگر گاوی که از علف تغذیه کرده باشه مرغ و بوقلمون منابع خوبی واسه تأمین سلنیم هستن.
 • پنیر نپخته: پنیرهای تهیه شده از شیر نپخته بز، گوسفند و شیر بدون بتاکازئیین گاو پر از پروبیوتیکایی مثل ترموفیلوس، بیفیدوباکتر، بولگاریکوس و اسیدوفیلوسا هستن. اگه می خواید از خواص پروبیوتیک پنیر بهره ببرین، باید از پنیرهای نپخته و پاستوریزه نشده استفاده کنین.

در بین نوشیدنیا بهتره از نوشیدنیای پر از پروبیوتیکا استفاده کنین. به این منظور یکی از بهترین نوشیدنیا واسه تقویت دستگاه ایمنی تون یعنی:

 • کفیر تهیه شده از شیر بز یا کفیر نارگیل: هر دوی این موارد پر از پروبیوتیکا هستن. ولی میزان اون در کفیر شیر بز بیشتره. این محصول حاصل تخمیر شیر بز یا آب نارگیل به کمک دانه های کفیره. غذاهای پروبیوتیک به کارکرد گوارشی و روده ی فرد هم کمک می کنن. اگه به این موارد دسترسی نداشتید، کفیر تهیه شده از شیر گاو هم بخش بزرگ خواص این اجناس رو داراس. شما خودتون هم می تونین در خونه کفیر درست کنین.

تغییراتی در سبک زندگی واسه پیشگیری از بروز زگیل

خوشبختانه راه های مختلفی واسه کاهش احتمال بروز زگیل وجود دارن. زگیل در اثر ویروس HPV ایجاد می شه و جایای گرم و مرطوب به گسترش زگیل کمک می کنن. استفاده ی تکراری از جایایی مثل استخر و حمومای عمومی می تونه موجب انتقال زگیل شه. واسه همین باید در اتاق دوش یا معابر موجود در استخرها یه جور پاپوش بپوشید.

از رابطه فیزیکی با کسائی که زگیل دارن، پرهیز کنین. اگه خودتون دچار زگیل شدین، از خارش دادن یا کندن اون پرهیز کنین. چون این کار باعث گسترش یا عفونت زگیل می شه. اگه نیاز باشه می تونین زگیل رو به کمک بانداژ بپوشونین. تا حد امکان از قرار گرفتن زگیل در محیطای مرطوب پرهیز کنین.

تا جای ممکن همیشه دستان تون رو خشک نگه دارین. چون کنترل زگیل در محیطای مرطوب دشوارتره. از اصلاح، شونِه کردن و لیف زدن نقاطی که زگیل هست، پرهیز کنین. چون این کار می تونه خیلی راحت باعث گسترش زگیلا شه. پس از لمس کردن زگیل حتما باید دستان تون رو بشورید.

واسه پیشگیری از ابتلای بقیه افراد خونه بهتره لباس و حوله هاتون رو دور از دسترس بقیه نگه دارین تا به اشتباه از اونا استفاده نشه. از پوشیدن لباسا و جورابایی که روز قبل پنهون اید پرهیز کنین.

استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی می تونه از دچار شدن به زگیل تناسلی پیشگیری کنه.

هنگامی که زگیل دارین، باید از چه کارایی پرهیز کنین؟

 • هیچوقت خودتون اقدام به برداشتن زگیل نکنین. مهم نیس که زگیل تون از چه نوعیه، خودتون اونو نبرین. شاید فکر کنین چون فقط یک زگیل دارین، احتمال گسترش اون کمه. ولی اگه مراقب نباشید، زگیلا خیلی راحت می تونن گسترش یابند. اگه خودتون بخواهید نقش دکتر رو بازی کنین، احتمال اینکه زگیل هاتون زیاد شن یا زخم و عفونت بسازن، زیاده. برداشتن زگیلا به وسیله خودتون راه آزادی از شر اونا نیس.
 • زگیلا رو نخارانید یا اونا رو دستکاری نکنین. این کارا ممکنه باعث خون ریزی، عفونت و گسترش زگیلا شه.
 • اگه با استفاده از درمانای موضعی مثل روغنای لازم واکنشای پوستی یا اثرات منفی روی زگیل مشاهده کردین، مصرف اونا رو متوقف کنین.
 • در صورتی که باردار هستین، مریضی خاصی دارین یا واسه درمان زگیل کودکان پیش از انتخاب هر روش درمان حتما اول با دکتر مشورت کنین.

منبع : draxe.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *