شکلای مختلف سردرد

بیشتر از ۱۵۰ نوع سردرد هست که شایع ترین شون عبارتند از:

۱. سردردهای تنشی

«سردرد تنشی» شایع ترین نوع سردرد در بین نوجوانان و بزرگسالانه و با عناوین دیگری ازجمله «سردرد استرسی»، «سردرد طولانی روزانه» و «سردرد طولانی غیرپیش رونده» هم شناخته می شه. این نوع سردرد معمولا درد طولانی با شدت کم تا متوسط ایجاد می کنه و مقطعیه.

۲. سردردهای خوشه ای

«سردرد خوشه ای» شدیدترین اما غیرشایع ترین نوع سردرده که به شکل سوزش یا سوراخ شدن در پشت چشما احساس می شه. این نوع سردرد به شکل دوره های خوشه ای بروز می کنه و طول مدت هر دوره از چند هفته تا چند ماه متغیره. سردردهای خوشه ای شاید واسه یه مدت مثلا چند ماه یا حتی چند سال از بین برن و بعد دوباره بروز کنن.

۳. سردردهای سینوسی

وقتی سینوسا ملتهب شن، در ناحیه گونه ها، پیشانی و پل بینی درد ایجاد می کنن. بقیه علائم سینوسی مثل آبریزش بینی، تب، احساس فشار در چشم و ورم صورت هم ممکنه به شکل هم زمان بروز کنن.

۴. سردردهای میگرنی

«سردرد میگرنی» معمولا یک یا چندبار در ماه بروز می کنه و هربار چند ساعت تا چند روز طول می کشه. میگرن معمولا با علائم دیگری هم همراهه : حساسیت به نور، صدا و بو؛ تهوع و استفراغ؛ بی اشتهایی؛ ناراحتی معده و دردهای شکمی. سردردهای میگرنی در کودکان با علائمی مثل رنگ پریدگی، سرگیجه، تاری دید، تب و ناراحتی معده همراه ان.

۵. سندرم سردرد مخلوط

«سندرم سردرد مخلوط» با عنوان «سردردهای تغییریافته» هم شناخته می شه و شامل ترکیبی از علائم سردردهای تنشی و میگرنیه. این نوع سردرد در هردو گروه سنی بزرگسال و کودک بروز می کنه.

دلایل سردرد

به طورکلی سردرد درنتیجه ی ترکیبی از سیگنالای عصبیِ ارسال شده به عروق خونی و ماهیچه های سر بروز می کنه، اما دلیل فعال شدن این سیگنالا هنوز مشخص نیس. بااین حال عادی ترین محرکای سردرد عبارتند از:

 • مریضیایی مثل عفونتای سینوسی، سرماخوردگی، تب و عفونت گلو؛
 • استرس؛
 • خستگی چشم یا کشیدگی پشت؛
 • عوامل محرک محیطی مثل دود دست دوم تنباکو و رایحه ی منتشره از مواد شیمیایی و عطرها؛
 • زمینه خانوادگی به ویژه درخصوص سردردهای میگرنی؛
 • حساسیتای غذایی؛
 • نبود تعادل هورمونی؛
 • نبود تعادل ویتامینا و مواد مغذی؛
 • آسپارتام (یه جور شیرین کننده ی مصنوعی کم کالری).

۱۴ روش طبیعی درمان سردرد

۱. منیزیم

مصرف منیزیم یکی از مؤثرترین و کم خطرترین درمانای سردرد نسبت به مصرف مسکّن هاست. مبتلایان به سردردهای جدی مثل میگرن معمولا کمبود منیزیم دارن. نتایج تحقیقات مختلف نشون داده شده که منیزیم از دفعات حملات میگرنی در اون دسته از مبتلایانی که کمبود منیزیم دارن، کم می کنه. افراد گرفتار به دیابت، مبتلایان مریضیای قلبی، الکلیا و هم کسائی که جهت تنظیم فشار خون از داروهای مُدِر استفاده می کنن، بیشتر از بقیه در خطر دچار شدن به کمبود منیزیم قرار دارن.

منیزیم می تونه از فوران یه جور سیگنالای مغزی موسوم به «افسردگی گسترشیِ قشری» که موجب ایجاد مشکلات دیداری و حسیِ مربوط به سردرد به ویژه سردردهای میگرنی می شن، جلوگیری کنه. ضمنا، منیزیم می تونه جلوی مواد شیمیاییِ انتقال دهنده ی درد رو در مغز بگیره و افزون بر اینا موجب تقویت کارکرد پلاکتا شه که در بهبود واکنش بدن در روبرو شدن با جراحات و جلوگیری از خونریزی تاثیردارن.

مصرف روزانه ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم منیزیم به کاهش دفعات حملات سردرد کمک می کنه. منیزیم خوراکی و وریدی هردو دسترس پذیر، بی خطر و مقرون به صرفه ان. مصرف منیزیم حتی در زمان بارداری هم ممانعتی نداره (البته مصرف هرگونه مکمل غذایی حتی منیزیم در زمان بارداری باید با مشورت دکتر صورت بگیره). اسهال شایع ترین آسیب ی جانبی منیزیمه که اونم با کم شدن دُز مصرفی یا کاهش دفعات مصرف رفع میشه.

جهت افزایش منیزیم دریافتی باید درزمان روز فیبر بیشتری بخورین. منابع غذایی شامل منیزیم عبارتند از شکلای مختلف لوبیا، شکلای مختلف تخما و مغزها، غلات کامل و سبزیجاتی مثل بروکلی، کدو خورشتی و سبزیجات برگ دار. فرآوردهای لبنی، گوشت، شکلات و قهوه هم از منیزیم کافی برخوردارن.

۲. رژیم غذایی بدون گلوتن

حساسیت به مواد غذاییِ شامل گلوتن ممکنه موجب ایجاد سردرد شه. به گزارش بنیاد ملی آگاهی رسانی در مورد ی سلیاک (NFCA)، سلیاکیایی که سردردهای میگرنی دارن، معمولا پس از تشخیص مریضی و حذف گلوتن از رژیم غذایی شون شاهد رفع کامل سردردهای میگرنی یا کاهش قابل توجه دفعات و شدت علائم هستن. غیرسلیاکیا هم ممکنه بر اثر حساسیت به گلوتن دچار سردرد شن که در این صورت احتیاجی به حذف کامل گلوتن از رژیم غذایی نیس، بلکه کاهش گلوتن مصرفی روزانه کافیه.

واسه اینکه بدونین سردردتان به دلیل حساسیت به گلوتنه یا نه، به مدت سه هفته از مصرف مواد غذایی گلوتن دار پرهیز کنین و بعد دوباره مواد غذایی شامل گلوتن رو پله پله در رژیم غذایی تون بذارین. باید ببینین که وقتی گلوتن بیشتری می خورید، چه تغییراتی در علائم تون به وجود میاد. اینطوری می تونین بفهمین که مصرف گلوتن تا بیشترین حد چه مقداری موجب تحریک علائم تون نمیشه.

۳. عطرمایه ی روغنی نعناع فلفلی و اسطوخدوس

روغن نعناع فلفلی و اُسطوخُدوس هردو از خاصیت آروم بخشی و بی حس کنندگی برخوردارن و واسه همین در آرامش و درمان سردرد تاثیردارن.

روغن نعناع فلفلی اثر خنک کنندگی طولانی یه مدت روی پوست برجای می ذاره. تحقیقات نشون داده که روغن نعناع فلفلی موجب افزایش قابل توجه جریان خون پوستی در ناحیه پیشانی و آرامش انقباضات عضلانی می شه. درنتیجه ی یک بررسی مشاهده شد که روغن نعناع فلفلی در ترکیب با اِتانول به کاهش حساسیت سردرد رسید.

روغن اسطوخدوس به طور عادی به عنوان یکی از مواد اثبات کننده ایجاد وخو و آروم بخش استفاده می شه. تحقیقات نشون داده که استفاده از روغن اسطوخدوس روش بی خطر و مؤثری جهت درمان سردردهای میگرنیه. در پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، محققان نتیجه اثر استنشاق ۱۵ دقیقه ایِ اسطوخدوس رو روی مبتلایان به سردرد بررسی کردن. همه با هم ۴۷ نفر در این تحقیق شرکت داشتن و هرکسی باید تا دو ساعت علائمش رو هر نیم ساعت چک می کرد. در آخر مشاهده شد که ۹۲ حمله سردرد از کل ۱۲۹ حمله گزارش شده به این روش جواب مثبت دادن.

هردوی این عطرمایهای روغنی در درمان سردرد تاثیردارن. فقط کافیه چند قطره روغن نعناع فلفلی یا اسطوخدوس رو کف دست تون بریزین و روی پیشانی، شقیقها و پشت گردن تون بمالید. اگه عطر این روغنا یا مثلا اثر خنک کنندگی نعناع فلفلی واسه تون قابل تحمل نیس، می تونین عطرمایه ی روغنی مورد استفاده تون رو با مقداری روغن بادام، هسته ی انگور یا نارگیل رقیق کنین. گفتنیه که با اضافه کردن روغن نارگیل از خواص دیگری مثل متعادل سازی هورمونا، مرطوب کنندگی پوست و کاهش چین و چروک هم بهره مند میشید.

۴. درمان کایروپراکتیک

«کایروپراکتیک» یعنی فن ماساژ و جابه جاکردن ستون فقرات. در درمان کایروپراکتیک از هیچ دارو یا درمان تهاجمی مثل جراحی استفاده نمی شه. این روش درمانی مثل خواص آنتی اکسیدانی در کاهش استرس اکسیداتیو مؤثره. وقتی شمار رادیکالای آزاد در بدن از شمار آنتی اکسیدانا پیشی بگیره، یعنی استرس اکسیداتیو اتفاق افتاده. این وضعیت موجب نابودی تموم اجزای سازنده سلول ازجمله پروتئینا، لیپیدها و دی اِن اِی می شه.

آزمایشای بالینی مختلف نشون داده ان که درمان کایروپراکتیک به درمان سردرد کمک می کنه. در یک تحقیق، ۲۲ درصد کسائی که تحت درمان کایروپراکتیک قرار گرفته بودن، ادعا داشتن که بیشتر از ۹۰ درصد از شدت سردردشان کم کرده شد و ۴۹ درصد هم عنوان کردن که شدت سردردشان پس از درمان کایروپراکتیک به میزان زیادی کم شد. در تحقیقات زیادی نشون داده شده که درمان کایروپراکتیک به ویژه روی درمان سردرد تنشی و سردرد میگرنی اثر می کنه. در پژوهشی که به وسیله کالج کایروپراکتیک کانادا انجام شد، ۶۱۳ نفر از کل ۷۲۹ شرکت کننده تحت درمان کایروپراکتیک قرار گرفتن و نتیجه درمان سردرد اونا بین خوب تا عالی آزمایش شد، به این معنی که درمان کایروپراکتیک روش نتیجه بخش و مؤثری جهت رفع و درمان سردرده.

۵. بابونه ی گاوی و سایبان

برگای گیاه بابونه گاوی در ساخت دارو کاربرد دارن. تحقیقات نشون داده که مصرف این گیاه موجب کاهش دفعات سردردهای میگرنی و علائم سردرد مثل درد، تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا می شه. محققان بریتانیایی درنتیجه ی مقایسه کامل تحقیقات انجام شده در این مورد به این نتیجه رسیدن که بابونه ی گاوی در پیشگیری از میگرن مؤثره و خطر خاصی به همراه نداره.

درصورت تمایل می تونین از اجناس بابونه ی گاوی که معمولا از برگای خشک شده ی این گیاه ساخته می شن، استفاده کنین. مکملای بابونه ی گاوی در شکلای مختلف مختلفی به شکل تازه، فریزشده-خشک شده و خشک شده قابل خریداری ان. بابونه ی گاوی به شکل قرص، کپسول و عصاره مایع به فروش می رسه و دُز مصرفی عصاره اون جهت آرامش و درمان سردرد ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم پیشنهاد شده.

گیاه سایبان (بابا آدم جنگلی) اثر التهابی مواد شیمیایی محرک سردرد به ویژه میگرن رو کم می کنه. این گیاه گیرنده های بتا رو بسته می کنه و موجب هدایت عادی جریان خون به مغز می شه. مصرف کمه کم ۷۵ میلی گرم از این ماده دوبار در روز جهت کاهش قابل توجه سردرد پیشنهاد شده.

طبق نتایج پژوهشی چهارماهه، دفعات حملات میگرنی در شرکت کنندگانی که دوبار در روز ۷۵ میلی گرم گیاه سایبان مصرف کرده بودن، به میزان ۴۸ درصد کم شد. این تحقیق که به وسیله کالج پزشکی آلبرت اینشتین انجام شد، نشون می ده که مصرف گیاه سایبان روش مؤثری جهت آرامش علائم و درمان سردرده.

۶. ویتامین ب کمپلکس

خیلی از ویتامینای گروه ب در ساخته شدن انتقال دهندهای عصبی مثل سِروتونین که معمولا در بیماران میگرنی به قدر کافی تولید نمی شن، نقش دارن. کمبود یک یا چند ویتامین از ویتامینای گروه ب می تونه موجب کاهش انرژی، اِشکال در سلولای خونی، اثر روی غدد فوق کلیوی، مِه مغزی و علائم سردرد شه.

ویتامین ب کمپلکس شامل هشت ویتامین محلول در آبه تیامین، ریبوفلاوین، ویتامین ب۶، فولات، ویتامین ب۱۲، بیوتین و پانتوتِخوب اسید. این ویتامینا به اتفاق در تقویت سلولای مغزی، گردش خون، تقویت کارکرد سیستم ایمنی و سلامت قلبی عروقی تاثیردارن. ویتامینای گروه ب محلول در آب ان و واسه همین اُوِردُز ویتامین ب به کم اتفاق میفته و اگه هم مقدار اضافی ای از این ویتامین در بدن باشه، از راه ادرار دفع میشه.

تحقیقات نشون داده که ویتامین ب ۲ از دفعات و طول مدت میگرن کم می کنه و ویتامین ب ۳ هم به دلیل بازکردن عروق خونی و درنتیجه افزایش گردش خون در کاهش و درمان سردرد عروقی مؤثره. مصرف روزانه یک عدد ویتامین ب کمپلکس جدا از اینکه آرامش و درمان سردرد فواید دیگری هم داره.

در پژوهشی که به طور خاص روی ایجاد وخو و فشارهای روانیِ به دلیل استرس کاری طولانی انجام شد، اثر مصرف سه ماه ویتامین ب کمپلکس با دُز بالا بررسی شد. نتایج نشون داد که مصرف ویتامین ب کمپلکس پس از ۱۲ هفته موجب کاهش قابل توجه اختلافای شخصی و بهبود کلی حالات پریشونی، اندوه و بهبود افسردگی شد. محققان نتیجه گرفتن که ویتامین ب کمپلکس در درمان مشکلات خلقی و فشارهای روانیِ به دلیل استرس شغلی مؤثره.

۷. مصرف آب کافی

قهوه و نوشیدنیای قندی و الکلی به دلیل کم آب کردن بدن می تونن سردردهای شدیدی بسازن. کسائی که در طول روز آب کافی مصرف نمی کنن هم در خطر دچار شدن به سردرد و علائم مربوطه قرار دارن. این درحالیه که با مصرف آب کافی بدون هیچ هزینه ای خیلی راحت می تونین سرحال تر باشین و کمتر سردرد بگیرین.

مصرف میوه ها و سبزیجات آب دار جدا از اینکه رفع تشنگی به حفظ آب بدن کمک می کنه. بیشتر از ۹۰ درصد ساختار بعضی سبزیجات از آب تشکیل شده. میوه ها و سبزیجات مغذیِ آب دار عبارتند از خیار، کرفس، تربچه، فلفل سبز، کلم، کدو سبز، گل کلم، بادمجان، اسفناج، هندوانه، توت فرنگی، گریپ فروت، طالبی و پرتقال.

طبق نتایج پژوهشی که به وسیله محققان بیمارستان ملی عصب شناسی و جراحی اعصاب در لندن انجام شد، یه جور سردرد موسوم به «سردرد کم آبی» هم در بین شکلای مختلف سردرد هست که برخلاف گسترشِ مصرف کم مایعات ندیده گرفته شده. محققان بر این باورند که سردردهای به دلیل کم آب شدن بدن می تونن موجب مشکلات تمرکز و تحریک پذیری شن.

۸. حموم سم زدا

سم زدایی بدن جدا از اینکه پاکسازی بدن از سموم مختلف یکی از مؤثرترین روشای پیشگیری از سردرده. به خاطر راه پیداکردن سموم به سطح پوست باید آب رو تا حد تحمل تون داغ کنین و بعد در آبِ درحال خنک شدن بشینین تا بدن تون سم زدایی شه. می تونین ترکیبات زیر رو هم به وان آب داغ اضافه کنین تا خواص نا آرومی زدایی این روش تقویت شه:

 • یک پیمانه جوش شیرین در وان آب داغ بریزین. جوش شیرین باکتریا رو می کشه و موجب لطافت و تمیزی پوست می شه. این ماده در دسترس و ارزون، تحریک پذیری پوست رو هم کم می کنه.
 • چند قطره عطرمایه ی روغنی مثلا روغن اسطوخدوس، نعناع فلفلی، علف لیمو، کَندَر و چوب صندل به آب وان اضافه کنین. خاصیت آروم بخشی، آرامش دهندگی، نیروبخشی و خنک کنندگی این روغنا موجب آزادسازی نا آرومیای جمع در بدن و درنتیجه کاهش درد می شه.
 • دو پیمانه سرکه سیب به وان آب داغ اضافه کنین. سرکه ی سیب اوریک اسید اضافه بدن رو بیرون می کشه و جدا از اینکه آرامش و درمان سردرد در درمون درد مفاصل، درمون آرتروز، نقرس، درمون آفتاب سوختگی، راش پیچک سمی و هم قارچ زدایی و تقویت سلامت پوست کاربرد داره.

۹. جنب و جوش و انجام حرکات کششی

نشستن طولانی در وضعیت ثابت می تونه موجب ایجاد نا آرومی در بدن و بروز علائم سردرد شه. خیلی از ما هرروز ساعتا پای لپ تاپ و میز کارمون می شینیم که اگه وضعیت نشستن مون درست نباشه، فشار زیادی به ناحیه گردن وارد میشه. به طورکلی نشستن طولانی در وضعیت ناصحیح ازجمله عوامل اصلی ایجاد سردردهای تنشیه. واسه کاهش آسیبای به دلیل نشستن همیشگی و پیشگیری مثل این سردردها باید هر نیم ساعت یا بیشترین حد یک ساعت بلند شید و چند حرکت کششیِ مخصوص سر و گردن بکنین تا نا آرومیای جمع شده در بدن تون تخلیه شن و از دچار شدن به سردرد در امان بمونین.

تمرینات یوگا به رفع نا آرومیای اضافه در بدن کمک می کنن. یوگا به دلیل پاک سازی ذهن و شل کردن عضلات موجب تقویت تنفس، تقویت عضلات و سیستم گردش خون می شه. پس هروقت احساس کردین در آستانه ی سردرد قرار دارین، چند حرکت یوگا مثل «حرکت سگ» یا «حرکت بچه» بکنین.

طی پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ به وسیله دپارتمان طب فیزیکی و توان بخشی در فنلاند انجام شد، اثر یک برنامه ۱۲ ماه تمرینات کششی روی ۶۰ شرکت کننده ی زن بررسی شد. نتایج نشون داد که دفعات سردرد و شدت علائم به میزان ۶۹ درصد کم شد. این نتایج پس از اونکه تمرینات استقامتی و قدرتی هم به برنامه ورزشی شرکت کنندگان اضافه شدن، بازم بهبود پیدا.

۱۰. طب بازتابی

طب بازتابی (رِفلِکسولوژی) ازجمله هنرهای شفابخشی در طب سنتی چینی هاست که با تحریک نقاط یا نواحی مشخصی از پاها به درمان امراض مختلفی مثل سردرد کمک می کنه. اما محققان هنوز به طور دقیق نمی دونن که طب بازتابی چیجوری سازوکاری داره.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *