سیاهی دور چشم بیشتر به عنوان حلقه یا سایه ی دور چشم هم شناخته می شه. واسه رفع سیاهی دور چشم باید اول دلایل اونو بشناسین. دلایل اصلی ایجاد این حلقه در دور چشما رو میشه عوامل ارثی، بالا رفتن سن، خشکی پوست، گریهای دراز مدت، ساعات طولانی کار مقابل کامپیوتر، استرس روانی و فیزیکی، کم خوابی و رژیم غذایی نامناسب دونست که هم مردها و هم زنان رو در گروه های سنی مختلف درگیر می کنه.

واسه آشنایی با درمان سیاهی دور چشم همراه این مقاله از «چه جوری» باشین.

 

١. روغن بادام

روغن بادام، ترکیبِ طبیعیِ فوق العاده ای واسه رفع سیاهی دور محل بیرون اومدن آب زیر زمینی. چرب کردن دور چشم با روغن بادام به حذف این حلقه های چشمی کمک می کنه، جدا از اینکه روغن بادام باید از ویتامین E هم واسه حذف این حلقه ها استفاده کنین.

 1. قبل از خواب مقدار کمی روغن بادام رو دور چشم بمالید و به آرامی اونو ماساژ بدین.
 2. بذارین در طول شب روی پوست تون بمونه.
 3. صبح روز بعد اونو با آب سرد بشورید.
 4. این روش رو تا حذف کامل حلقه های دور چشم ادامه بدین.

٢. خیار

خیار خاصیت روشن کنندگی داره و ماده جمع کننده و معتدلیه که به رفع حلقه های تیره ی دور چشم کمک می کنه. جدا از اینکه اون نرم کننده س و به پوست تازگی و تازگی می بخشه.

 • خیار رو به شکل حلقه های کلفت ببرین و اونو به مدت نیم ساعت در یخچال بذارین، بعد اونو واسه کمه کم ۱۰ دقیقه روی چشما بذارین، بعد صورت تون رو با آب سرد بشورید و این کار رو کمه کم به مدت یک هفته و دو بار در روز، انجام بدین.
 • روش دیگر اینه که آب خیار رو گرفته و اونو با آب لیمو ترکیب کنین، بعد یک تکه پنبه رو به این ترکیب آغشته کنین و اونو به مدت ۱۵ دقیقه روی چشم بذارین و بعد صورت تون رو بشورید و این کار رو کمه کم به مدت یک هفته انجام بدین.

٣. سیب زمینی نپخته

سیب زمینی خاصیت سفیدکنندگی داره و به روشن کردن حلقه های تیره ی دور چشم و از بین بردن پف چشما کمک می کنه.

 • یک یا دو سیب زمینی نپخته رو رنده کنین و آب اونو بگیرین. یک تکه پنبه رو به آب سیب زمینی آغشته کنین و اونو درست طوری روی حلقه های دور چشم بذارین که همه قسمتای تیره رو پوشش بده، اجازه بدین به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی چشم تون بمونه و بعد صورت تون رو با آب سرد بشورید و این کار رو روزی یک یا دو بار در طول چند هفته، انجام بدین.
 • می تونین به جای گرفتن آب سیب زمینی، خود سیب زمینی رو ببرین و اونو مستقیما روی حلقه های دور چشم بذارین.

۴. گلاب

گل رز ترکیبات فوق العاده ای واسه جوون سازی پوست داره و چشمای خسته رو آرامش می ده. با توجه به خاصیت جمع کنندگی و قابض بودن اون می تونه به عنوان یک روشن کننده ی پوست استفاده کرده شه.

 1. پد چشم پنبه ای رو چند دقیقه در گلاب خالص بذارین.
 2. پد رو روی چشم تون بذارین.
 3. اجازه بدین ۱۵ دقیقه روی چشم بمونه.
 4. این دستور رو روزی دو بار به مدت چند هفته انجام بدین.

۵. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی خاصیت سفیدکنندگی داره و تا حد زیادی به رفع سیاهی دور چشم کمک می کنه.

 • یک قاشق چای خوری آب گوجه فرنگی رو با نصف قاشق چای خوری آب لیمو ترکیب کنین و به آرامی اونو روی حلقه های سیاه دور چشم تون بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه اونو با آب سرد بشورید. این دستور رو روزی دو بار و به مدت چند هفته تکرار کنین. استفاده از آب گوجه فرنگی به تنهایی هم مفیده.
 • می تونین یک لیوان آب گوجه فرنگی رو همراه با چند برگ نعناع، آب لیمو و نمک بخورین. واسه اینکه این ترکیب بیشترین حد خواص خود رو حفظ کنه، اونو بی معطلی بعد از آماده سازی بخورین. استفاده از این ترکیب به شکل دو بار در هفته می تونه بسیار مفید باشه.

۶. عصاره لیموترش

ویتامین C موجود در آب لیمو به دلیل خاصیت روشن کنندگی به برطرف کردن تیرگی دور چشم کمک می کنه.

 • یک پد پنبه ای رو به آب لیمو آغشته کنین و اونو دور چشم تون بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه با آب سرد بشورید. این کار رو روزی یک بار و واسه چند هفته انجام بدین.
 • روش دیگر، درست کردن خمیری با ترکیب آب لیمو، آب گوجه فرنگی و مقدار کمی آرد و زردچوبهه. این خمیر رو به آرامی دور چشم تون بمالید و بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با آب سرد بشورید و این کار رو دو سه بار در هفته تکرار کنین.

توجه: اگه آب لیمو باعث احساس سوزش روی پوست تون می شه از مصرف اون پرهیز کنین.

٧. روغن نارگیل

ماساژ دادن دور چشم با روغن نارگیل روشی مؤثر و طبیعی واسه برطرف کردن سیاهی دور محل بیرون اومدن آب زیر زمینی. با توجه به خاصیت مرطوب کنندگی این روغن، استفاده از اون باعث نرمی پوست و جلوگیری از ایجاد چین و چروک پوستیه و خطوط زیر چشم رو محو می کنه.

 1. روغن نارگیل خالص رو زیر چشم تون بمالید و اونو ماساژ بدین.
 2. بذارین چند ساعت بمونه بعد اونو پاک کنین.
 3. این کار رو روزی ٢ الی ٣ بار، به مدت چند هفته تکرار کنین تا به نتیجه مطلوب برسین.

٨. چای کیسه ای

کافئین و آنتی اکسیدانای موجود در چای از راه کوچیک کردن رگای خونی و کاهش احتباس مایعات موجب از بین رفتن حلقه های دور چشم و پف چشم می شن. به ویژه تانین موجود در چای باعث کاهش تورم و تغییر رنگ پوست می شه.

 1. دو عدد چای سیاه یا سبز کیسه ای رو به مدت نیم ساعت در یخچال بذارین تا خنک شه.
 2. هر کیسه رو روی یک چشم قرار داده و بذارین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بمونه.
 3. بعد کیسه ها رو ورداشته و صورت تون رو بشورید.
 4. این کار رو یک یا دو بار در روز واسه چند هفته انجام بدین.

توجه: مراقب باشین چای وارد چشم تون نشه.

٩. کمپرس سرد

کمپرس سرد موجب انقباض رگای خونی زیر چشم شده و به کاهش پف چشم و حذف حلقه های دور چشم کمک می کنه.

 • یک لیف حموم رو در آب یا شیر خنک بذارین و اونو به مدت چند دقیقه روی چشما بذارین.
 • می تونین مقداری یخ رو در یک پارچه پیچیده و اونو چند دقیقه زیر چشم بذارین. به جای اون می تونین از نخودفرنگی منجمد، چای کیسه ای منجمد یا قاشق سرد استفاده کنین.این کار رو چند بار در روز تکرار کنین.

۱۰. زردچوبه

زردچوبه دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابیه که به کوچیک شدن حلقه های تیره ی دور چشم کمک می کنه. پوست دور چشم رو نرم تر و صاف تر می کنه.

 1. دو قاشق چای خوری پودر زردچوبه رو با آب آناناس مخلوط کنین تا به شکل خمیری سفت در بیاد.
 2. این خمیر رو دور چشم بمالید.
 3. بذارین ۱۰ دقیقه بمونه بعد با یک پارچه ی نرم و مرطوب اونو پاک کنین.
 4. این کار رو روزانه تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه بدین.

بقیه پیشنهادا

 • به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنین.
 • از مالیدن زیاد چشما پرهیز کنین چون این کار موجب گشاد شدن رگای خونی دور چشم می شه که حلقه های تیره ی دور چشم رو تیره تر نشون می ده.
 • قبل از خواب آرایش خود رو پاک کنین وگرنه به چشما آسیب میرسونه.
 • سعی کنین زیاد در مقابل آفتاب قرار نگیرید.
 • در طول روز به مقدار کافی آب بخورین تا از احتباس مایعات در بدن جلوگیری شه.
 • واسه جلوگیری از تشکیل کیسه های زیر چشم که به دلیل تجمع مایعات در پلک پایینه، هنگام خواب با گذاشتن دو یا سه بالش زیر سرتون، اونو بالا نگهدارید.
 • رژیم غذایی مناسب و استفاده از ویتامینای A، E و C رو فراموش نکنین.
 • سیگار نکشید و مصرف الکل و مایعات کافئین دار رو محدود کنین، سیگار کشیدن به سلولای پوست آسیب میرسونه و الکل و کافئین موجب کاهش آب بدن می شن که تضعیف پوست حساس دور چشم رو به دنبال داره.

برگرفته از : top10homeremedies.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *