سرتون خیلی می خارد و ذرات سفیدی مثل شوره روی سرتون می ببینن که خیلی راحت شوره از موهاتون جدا نمی شن؟ با این علائم شاید به شپش آلوده شدین. روشای مختلفی واسه مقابله با این مشکل آزاردهنده هست. داروهای نسخه ای ممکنه سمی باشن و درمانای بدون نسخه هم ممکنه مؤثر واقع نشن. پس باید چیکار کنین؟ مشکل اصلی در مورد از بین بردن شپش اینه که شپشا نسبت به داروهای بدون نسخه مقاوم شدن. درمانای طبیعی هم می تونن به خلاص شدن از شر شپش کمک کنن اما به اندازه درمانای تجاری مورد مطالعه قرارنمی گیرن. در این مطلب شکلای مختلف داروهای خونگی، بدون نسخه و نسخه ای رو که واسه درمان شپش سر به کار می رن، به شما معرفی می کنیم. بهتره چند مورد از اونا رو امتحان کنین تا ببینین کدوم یک واسه تون مناسب تره.

 

در آمریکا هرسال حدود شش تا دوازده میلیون کودک به شپش سر گرفتار می شن. شپش سر، یک آسیب ی معموله و نشون دهنده ی نبود رعایت بهداشت نیس.

شپشای سر، حشرات بدون بالی هستن که فقط ۱/۶ میلی متر طول دارن؛ اونا نزدیک به پوست سر زندگی و تخم گذاری می کنن. تخمای اونا قصد (رَشک) نامیده می شه.

شپشای سر واسه زنده ماندن به خون پوست سر نیاز دارن، به همین دلیله که پس جدا شدن از سر فرد گرفتار فقط به مدت کوتاهی زنده می مونن. گرچه آلودگی به شپش سر ممکنه واسه هرکسی – صرف نظر از سن و جنسیت – اتفاق بیفته اما در بین کودکان سه تا چارده سال شایع تره.

شپش خیلی راحت از راه تماس با مو، برس، شونِه، لباس یا ملافه ی آلوده از شخصی به شخص دیگر منتقل می شه. علائم شایع شپش سر عبارتند از: خارش شدید پوست سر، احساس اونکه چیزی روی پوست سر راه میره و بعضی وقتا برجستگیای قرمز روی پوست سر.

اگه شما یا یکی از اعضای خونواده تون به شپش سر گرفتار شدید، باید فورا اقدامات لازم رو واسه برطرف کردن این مشکل بکنین. کندن تخمای شپش از مو و شونِه زدن موها با شونِه ی ضدشپش (شونِه ی قصد) بسیار مفیده.

اما این روش ها معمولا زمان بر هستن و هنگامی واقعا مؤثر واقع می شن که در همون مراحل ساده شپش سر متوجه اون شید.

آرامش تون رو حفظ کنین

اگه فهمیدین کودک تون شپش داره، وحشت نکنین؛ نفس عمیق بکشین و آرامش تون رو حفظ کنین. درسته که شپشا چندش آور هستن و حتی حرف زدن در مورد اونا باعث می شه سرتون به خارش بیفته اما خطری واسه سلامتی شما ایجاد نمی کنن.

بهتره جنگ با شپشا رو مثل یک جنگ در نظر بگیرین و از جبههای مختلف به اونا حمله کنین. واسه نابودی شپشای بالغ و تخمای ریز اونا که به ساقهای مو می چسبن، باید از تکنیکای مختلفی استفاده کنین. این تخما می تونن از درمانایی که شپشای بالغ رو نابود می کنه، جون سالم به در ببرن و برعکس. این حشرات هزاران ساله که روی مو و سر آدما زندگی می کنن پس جنگ با اونا کار خیلی آسونی نیس.

نابودی کامل شپشا ممکنه هفته ها یا ماه ها طول بکشه، پس خودتون رو آماده کنین. به یاد داشته باشین که این مشکل می تونه به دلیل قرار گرفتن تکراری در خطر آلودگی شپش یا تخمای شپش باقی مونده در موها دوباره برگشت کنه، پس وحشت نکنین چون هیچ کمکی به شما نمی کنه.

کندن تخمای شپش از مو و شونِه زدن

این روش، اصلی واسه خلاص شدن از شر شپشای سره که باید اونو همراه بقیه درمانا بکنین. اول از همه باید با یک شونِه ی مخصوص ضدشپش که می تونین از داروخونه تهیه کنین، موها رو شونِه بزنین تا شپشا و تخمای شپش جدا شن.

آلبانو کروچه، مالک یک سالن تخصصی شپش زُدایی، چند سال قبل و پیش از افتتاح این سالن مجبور بود واسه جدا کردن تخمای شپش از سر کودکانش ساعتا وقت بزاره و این کار رو با دست هاش بکنه، اما این روزها از یک شونِه ی فلزی دندانه ریز استفاده می کنه. اون می گه: «این روش بسیار سریع تر و تمیزتره». اون پس از شونِه زدن موها از یک چراغ ذره بین دار واسه پیدا کردن و جدا کردن شپشای باقی مونده استفاده می کنه. اون می گه: «مهم نیس که از چه نوع محصول شپش کُشی استفاده می کنین؛ شونِه زدن موها با شونِه ی ضدشپش مهم ترین کاره.» اون تأکید می کنه تا زمانی که حتی یک تخم شپش در موهاتون وجود داشته باشه، نمی تونین از شر اونا خلاص شید.

سرکه

سرکه درمان بسیار آسون و مؤثری واسه از بین بردن شپش سره. میزان بالای اسید استیک موجود در سرکه می تونه شپشای سر رو با موفقیت نابود کنه. ضمنا، سرکه به حل کردن تخمای شپش مرده هم کمک می کنه.

 • مقادیر مساوی از سرکه و روغن معدنی رو با هم مخلوط کنین. این مخلوط رو قبل از رفتن به رختخواب به پوست سر و موتون بمالید. سر و موهاتون رو با کلاه حموم بپوشونین و بذارین تموم شب روی سرتون بمونه. صبح روز بعد موهاتون رو با شامپو بشورید.
 • روش دیگر اینه که سرکه رو با مقدار مساوی آب رقیق کنین و از این محلول واسه آبکشی موهای تازه شسته تون استفاده کنین. اجازه بدین ده دقیقه روی موهاتون بمونه، بعد دوباره موها رو با آب بشورید.

یکی از این دو روش رو به مدت دو ماه، دو سه بار در هفته تکرار کنین و پس از استفاده از این درمان، موهاتون رو به طور کامل با یک شونِه ی ضدشپش شونِه بزنین.

مایونز

یکی دیگر از درمانای خونگی محبوب واسه شپش سر مایونزه. مایونز می تونه این هیولاهای کوچیک رو با موفقیت خفه کنه و در آخر اونا رو بکُشد. دپارتمان بهداشت مینه سوتا هم استفاده از مایونز رو روش قابل قبولی واسه درمان شپش سر معرفی کرده.

 1. موهاتون رو به سُس مایونز آغشته کنین.
 2. اونا رو محکم با پلاستیک یا کلاه حموم بپوشونین. می تونین روی پلاستیک رو با حوله بپوشونین.
 3. اجازه بدین کمه کم پنج تا شش ساعت روی موهاتون بمونه.
 4. موها رو خوب با شامپو بشورید.
 5. سرتون رو با سشوار خشک کنین، چون جریان هوای گرم به نابودی شپشا کمک می کنه.
 6. از یک شونِه ی ضدشپش واسه جدا کردن شپشا و تخمای شپش از مو استفاده کنین.
 7. این کار رو هفته ای یک بار به مدت حدود دو ماه تکرار کنین.

روغن نارگیل

روغن نارگیل، عامل خفه کننده ی عالی ایه که واسه موی شمام مفیده. روغن نارگیل شپشا رو خفه می کنه و در آخر اونا رو می کُشد.

 1. سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل رو گرم و کمی کافور بهش اضافه کنین.
 2. این مخلوط رو روی تموم سرتون بمالید و پوست سر رو با اون ماساژ بدین.
 3. سرتون رو با یک کلاه حموم بپوشونین و بذارین تموم شب روی سرتون بمونه.
 4. صبح روز بعد موها رو با شامپو بشورید و وقتی خشک شد، با یک شونِه ی ضدشپش شونِه بزنین.
 5. واسه از بین بردن شپشا به مدت پنج روز، روزانه از این درمان استفاده کنین.

پیاز

پیاز می تونه به عنوان یک داروی طبیعی واسه درمان شپش سر به کار رود. پیاز پر از گوگرده که شپشای سر رو از بین می بره.

 1. چار یا پنج عدد پیاز رو در مخلوط کن یا غذاساز بریزین تا به شکل خمیر دربیاد.
 2. این خمیر رو در صافی بریزین و با پشت قاشق فشار بدین تا آب اون خارج شه.
 3. پوست سرتون رو با این آب ماساژ بدین و اونو با کلاه حموم بپوشونین.
 4. اجازه بدین کمه کم دو ساعت روی سرتون بمونه.
 5. موها رو با شامپو و آب ولرم بشورید.
 6. موها رو خشک کنین و واسه جدا کردن شپشا از یک شونِه ی ضدشپش استفاده کنین.
 7. این درمان رو سه روز پشت سر هم تکرار کنین و بعد واسه ریشه کن کردن کامل شپش سر، اونو هفته ای یک بار به مدت دو ماه تکرار کنین.

روغن درخت چای

روغن درخت چای، یک ماده حشره کُش طبیعیه که می تونه شپشای سر رو به طور مؤثری از بین ببره و به آرامش خارش کمک کنه.

 • هر ۳۰ گرم شامپو رو با سه تا پنج قطره روغن درخت چای مخلوط کنین. موها رو با این مخلوط شامپو کنین و بعد آب بکشین. وقتی موها خشک شدن، اونا رو با یک شونِه ی ضدشپش شونِه بزنین تا شپشا از موهاتون جدا شن. از این شامپوی مخلوط کمه کم دو ماه استفاده کنین؛
 • روش دیگر: سه قاشق غذاخوری روغن زیتون و یک قاشق چای خوری روغن درخت چای رو با هم مخلوط کنین. می تونین یک قاشق چای خوری روغن اوکالیپتوس هم بهش اضافه کنین. این محلول رو به طور کامل روی مو و پوست سرتون بمالید. اجازه بدین ۲۰ تا نیم ساعت بمونه و بعد موها رو شامپو کنین. این درمان رو دو بار در هفته به مدت یک تا دو ماه ادامه بدین.

توجه: موقع استفاده از روغن درخت چای مراقب باشین، چون بسیار قویه.

آب لیمو

آب لیمو به دلیل وجود اسیدی اش به جدا کردن شپشا و تخمای شپش از پوست سر کمک می کنه. اگه مسئولین مدرسه یا مهدکودک به شما آگاهی دادن که روی سر بقیه بچه ها شپش دیده شده، می تونین با آب لیمو از انتقال شپش به سرکودک تون جلوگیری کنین.

 • آب لیموی تازه رو بگیرین و اونو روی پوست سر بمالید. اجازه بدین نیم ساعت بمونه و بعد اونو با سرکه و بعد با آب گرم آبکشی کنین. واسه جلوگیری از دچار شدن به شپش، این درمان رو یک بار در هفته بکنین؛
 • واسه از بین بردن شپشا چار حبه سیر بزرگ رو له کنین تا به شکل خمیر نرم دربیاد و بعد یک قاشق غذاخوری آب لیموی تازه بهش اضافه کنین. این مخلوط رو روی پوست سرتون بمالید و ماساژ بدین. یک حوله ی کلفت دور سر و موهاتون بپیچید و اجازه بدین نیم ساعت بمونه، بعد اونو با آب بشورید و شامپو کنین. واسه از بین بردن شپشای سر این درمان رو پنج روز پشت سر هم تکرار کنین.

نیم

نیم که به ناامیدی بنفش هندی هم معروفه، یک حشره کُش طبیعیه که در درمان شپش سر بسیار مؤثره و سوزش پوست سر به دلیل خاراندن همیشگی رو آرامش می ده. ضمنا دارای خواص مرطوب کنندگیه پس پوست سر رو خشک نمی کنه.

 • برگای نیم رو له کنین تا به شکل خمیر دربیاد. این خمیر رو روی مو و پوست سرتون بمالید. اجازه بدین خشک شه و بعد موهاتون رو آبکشی کنین. این درمان رو کمه کم دو بار در هفته به مدت دو ماه تکرار کنین.
 • روش دیگر: مقداری روغن نیم خالص رو روی مو و پوست سرتون ماساژ بدین. اجازه بدین کمه کم یک ساعت روی سرتون بمونه و بعد با شامپو بشورید. وقتی موهاتون خشک شد، از یک شونِه ی ضدشپش واسه جدا کردن شپش و تخمای اون استفاده کنین. این درمان رو سه بار در هفته به مدت یک تا دو ماه تکرار کنین.
 • می تونین دانه های نیم رو آسیاب کنین تا پودر شن. یک قاشق غذاخوری از این پودر رو با مقدار کافی روغن بادام زمینی مخلوط کنین تا خمیر غلیظی درست شه. این خمیر رو روی پوست سرتون بمالید و اجازه بدین در تموم طول شب روی سرتون بمونه. صبح روز بعد اونو بشورید. این کار رو یک بار در هفته به مدت دو ماه تکرار کنین.

الکل مالشی

الکل مالشی، یک حلال شامل ۷۰٪ ایزوپروپیل یا الکل مطلقه که می تونه شپشا و تخمای شپش رو به طور موثری از بین ببره. استفاده از این ضدعفونی کننده ی قوی، خطری ایجاد نمی کنه.

 1. روی یک وان یا سینک خم شید و کمی الکل مالشی روی موهاتون بریزین.
 2. با استفاده از انگشتان، الکل مالشی رو روی پوست سر و موهاتون پخش کنین.
 3. اجازه بدین چند دقیقه روی سرتون بمونه.
 4. حالا مقداری نرم کننده روی پوست سرتون بمالید.
 5. موها رو با یک شونِه ی دندانه بلند شونِه کنین.
 6. بعد اونا رو با شامپو بشورید.
 7. از این درمان به مدت یک یا دو ماه، یک بار در هفته استفاده کنین.

بادام درختی

با توجه به طب آیورودا، بادام درختی یکی از مؤثرترین درمانای خونگی واسه از بین بردن شپش هاست.

 1. ده عدد بادام درختی رو یک شب در آب بخیسانید.
 2. صبح روز بعد پوست باداما رو جدا و اونا رو آسیاب کنین تا به شکل خمیر درآیند.
 3. سه قاشق غذاخوری آب لیمو به این مخلوط اضافه کنین.
 4. این مخلوط رو به طور کامل روی پوست سرتون بمالید.
 5. اجازه بدین دو ساعت روی پوست سرتون بمونه.
 6. بعد اونو با آب سرد بشورید.
 7. از این درمان یک بار در هفته به مدت دو ماه استفاده کنین.

با صبر و همت می تونین خیلی راحت از شر شپش سر خلاص شید. راهنماییای زیر از گسترش شپش جلوگیری می کنن:

 • از هیچ یک از وسایل واسه فرد گرفتار استفاده نکنین؛
 • شونه ها و برسای فرد گرفتار رو از شونِه و برس بقیه جدا کنین؛
 • پس از درمان شپش، تموم لباسا و ملافهای فرد گرفتار رو در آب داغ بشورید؛
 • تموم وسایل غیرقابل شست وشوی فرد گرفتار رو به مدت یک هفته در کیسه های پلاستیکی قرار بدین و سر اونو محکم ببندید؛
 • روی تموم مبلا، تشکا و فرشا رو جاروبرقی بکشین؛
 • بعضی وقتا موهاتون رو با یک شونِه ی ضدشپش شونِه بزنین.

پیرِترینا/ پیرِتروم

پیرِتروم، ماده تشکیل دهنده ی فعال در Rid و اجناس مثل بدون نسخه مثل A200 و پرونتوه. این ماده از گلای داوودی که شامل حشره کُشای طبیعی به نام پیرِترین هاست، به دست میاد. پیرِترینا به سیستمای عصبی شپشای زنده حمله می کنن اما همیشه مؤثر نیستن چون بعضی از شپشا به این سم مقاوم شدن.

این محصول رو به موهای خشک بمالید، ده دقیقه صبر کنین، بعد موهاتون رو خیس کنین تا کف کنه و در آخر آبکشی کنین. اون بعضی وقتا موها رو با شونِه ی ضدشپش شونِه کنین. پیشنهاد می شه واسه کشتن هرگونه شپش باقی مونده، هفت تا ده روز بعد دوباره از این محصول استفاده کنین. مراقب واکنشای آلرژیک باشین.

روغن زیتون

روغن زیتون که در بیشتر آشپزخانه ها پیدا می شه، یک عامل خفه کننده ی عالیه. سوراخای تنفسی شپشا به وسیله روغن زیتون بسته می شه و اونا رو می کُشد اما لازمه که روغن زیتون در تموم طول شب روی سرتون بمونه و موهاتون رو هم با کلاه حموم بپوشونین، چون شپشا می تونن تا چندین ساعت بدون نفس کشیدن زنده بمونن. باید موهاتون رو با شونِه ی ضدشپش شونِه بزنین تا تخمای شپش جدا شن؛ روغن زیتون به سست شدن شپشای چسبیده به موها کمک می کنه.

آلبانو کروچه از روش «شونِه زدن – مالیدن روغن زیتون» واسه از بین بردن شپشای سر مشتریانش استفاده می کنه و در این کار بسیار موفقه. جوآن طرفِر، یکی از نویسندگان کتاب «شپش سر تا شپش مُرده» یک برنامه جنگ ی پنج مرحله ای رو معرفی می کنه که شامل استفاده از روغن زیتون در روزهای خاص درزمان یک دوره بیست و یک روزهه.

لوسیون پِرمترین ۱٪

پرمترین، ماده تشکیل دهنده ی فعال در اجناس بدون نسخه مثل Nix، نسخه مصنوعی پیرِترین هاست. پِرمترین در حمله به شپشای زنده تا حد زیادی مثل پیرِترینا عمل می کنه؛ گرچه گزارشایی مبنی بر مقاوم شدن شپشا نسبت به این دارو ارائه شده. احتمال بروز واکنشای آلرژیک هم هست.

موهای شامپوشده و مرطوب تون رو به این لوسیون آغشته کنین (از نرم کننده استفاده نکنین). ده دقیقه صبر کنین و بعد موها رو آبکشی و شونِه کنین. در صورت مشاهده ی شپشای زنده، این درمان رو هفت روز بعد دوباره تکرار کنین.

سشوار

در مطالعه ای مشخص شد که جریان هوای گرم در از بین بردن تخمای شپش بسیار مؤثره اما در کشتن شپشای زنده اثر زیادی نداره. سشوار کلاهی قدیمی تقریبا ۸۹٪ از تخمای شپش رو از بین برد اما فقط ۱۰٪ از شپشا رو کُشت. درحالی که سشواری که از گرما مستقیم استفاده می کرد، تقریبا ۹۸٪ از تخمای شپش و ۵۵٪ از شپشا رو از بین برد. پس واسه افزایش شانس تون در ریشه کن کردن شپشا، موهای تازه شسته شده تون رو سشوار بزنین.

اما هیچوقت پس از مالیدن یک داروی شیمیایی ضدشپش روی موهاتون از باد گرم سشوار استفاده نکنین چون بعضی از اونا ممکنه شامل مواد قابل اشتعال باشن.

اسپینوزاد

این لوسیون نسخه ای (با نام تجاری ناتروبا) شامل اسپینوزاده. اسپینوزاد، یک ماده حشره کُش طبیعیه که از باکتریای موجود در خاک به دست میاد. این دارو در ژانویه ی ۲۰۱۱ واسه بیماران بالای چار سال تأیید شد. در دو آزمایش بالینی، ۸۴,۶٪ و ۸۶,۷٪ از بیماران، چارده روز پس از درمان خالی از شپش بودن؛ درحالی که این رقم واسه پرمترین ۴۴,۹٪ و ۴۲,۹٪ بود.

کف سر و موهاتون رو از ریشه تا انتها با این مایع بپوشونین. اجازه بدین ده دقیقه روی سرتون بمونه، بعد موها رو بشورید و شونِه بزنین تا تخمای شپش جدا شن. مشکلات جانبی شایع اون عبارتند از سوزش پوست و چشم.

غوطه ور ساختن موها در آب

واسه خفه کردن شپشا می تونین از روش فرو بردن موها در آب وان حموم استفاده کنین گرچه ممکنه اثر زیادی نداشته باشه. گزارشای مختلف نشون می ده که شپشا می تونن تا ساعتا پس از فرورفتن در آب زنده بمونن. مرکز کنترل و پیشگیری از مریضی آمریکا (CDC) می گه حتی آب کلرزده ی استخر هم نمیتونه شپشا رو از بین ببره.

آیوِرمکتین

لوسیون آیوِرمکتین ۰,۵٪ با نام تجاری اسکالیس که در فوریه ۲۰۱۲ تأیید شد، از باکتریای موجود در خاک به دست میاد. این لوسیون شپشا و تخمای اونا رو فلج و نابود می کنه و واسه کودکان بالای شش ماه مناسبه. در آزمایشات بالینی تقریبا سه چهارم بیماران، دو هفته پس از درمان با این محصول (بدون شونِه زدن موها با شونِه ی ضدشپش) خالی از شپش بودن. کمتر از یک درصد اونا مشکلات جانبی مثل سوزش پوست و چشم رو تجربه کردن. این لوسیون رو به پوست سر و موهای خشک بمالید و بعد از ده دقیقه آبکشی کنین.

ژل حالت دهنده ی مو یا وازلین

تحقیقات زیادی وجود نداره که ثابت کنه استفاده از ژل حالت دهنده ی مو یا وازلین، شپشای سر رو از بین می بره؛ با این حال خیلی از افراد فکر می کنن که این روش واقعا مؤثره. به نظر می رسه این ماده چسبناک با بسته کردن سوراخای تنفسی شپشا اونا رو خفه می کنه.

مطالعه ای در این مورد نشون داد که وازلین بهتر از بقیه داروهای خونگی عمل می کنه. با این حال انجمن ملی پدیکلوزیس اخطار می ده که وازلین جدا از اینکه اینکه ممکنه مؤثر نباشه، به سختی از روی موها پاک می شه. پاک کردن ژل حالت دهنده از روی مو آسون تره.

روش استفاده: مو و پوست سرتون رو با وازلین/ ژل حالت دهنده بپوشونین، بعد کلاه حموم بذارین و اجازه بدین این ماده در تموم طول شب روی سرتون بمونه. صبح روز بعد موهاتون رو بشورید و با شونِه ی ضدشپش شونِه بزنین تا شپشا و تخمای اون جدا شن. این درمان رو یک هفته بعد دوباره تکرار کنین.

لوسیون بنزیل الکل ۵٪

این لوسیون نسخه ای، در سال ۲۰۰۹ با نام تجاری Ulesfia وارد بازار شد. این لوسیون با بی حس کردن دستگاه تنفسی شپش باعث خفگی اون می شه (یعنی تخمای شپش رو از بین نمی برد).

باید کمه کم دو بار از این لوسیون استفاده کنین. در دو آزمایش بالینی، ۷۵٪ و ۷۶,۲٪ از شرکت کنندگان چارده روز پس از دومین درمان خالی از شپش بودن. این لوسیون واسه بیماران بالای شش ماه تجویز می شه و ممکنه پوست و چشم رو تحریک کنه.

پوست سر و موی خشک تون رو به این لوسیون آغشته کنین، ده دقیقه صبر کنین و بعد موها رو با آب بشورید. می تونین از شامپو هم استفاده کنین. استفاده از یک شونِه ی ضدشپش به جدا کردن تخما و شپشای مرده از مو کمک می کنن.

روش «شرینک رَپ» یا لفاف پیچی کاهشی

این تکنیک برخلاف اسمش شامل هیچ نوع بسته بندی پلاستیکی نیس، بلکه یعنی استفاده از یک محصول غیرسمی (پاک کننده ی ملایم پوست با نام تجاری ستافیل) روی موی خشک، شونِه کردن موها با شونِه ی ضدشپش و سشوار زدن. این روند سه بار در فاصله ها یک هفته ای تکرار می شه.

مطالعه سال ۲۰۰۴ در «طب کودکان» در مورد این روش توضیح داد و بعضی از پزشکان اونو پیشنهاد می کنن.

در دو آزمایش به طور متوسط ۹۶٪ از بیماران در آخر درمان بهبود یافتند و ۹۴٪ از اونا پس از شش ماه پیگیری خالی از شپش بودن.

مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی شپشا رو نابود نمی کنه اما به پاک کردن مواد چسبناکی که مادرها واسه خفه کردن شپشا به موهای کودکان می مالند، کمک می کنه. موادی مثل روغن سالاد، مایونز، ژل حالت دهنده ی مو یا وازلین.

بیشتر مایعای ظرفشویی می تونن خیلی راحت در چربیا نفوذ کنن پس کثیفیای چرب به جامانده از مواد بالا رو هم از روی مو پاک می کنن. بعضی از مایعای ظرفشویی هم به جدا سازی ی ماده چسب مانندی که باعث چسبیدن تخم شپش به ساقه ی مو می شه، کمک می کنن.

نظافت منزل

چند سال قبل زمانی که کودکان آلبانو کروچه به شپش سر دچار شدن، اون فکر کرد که خونه اش آلوده شده و تا اونجا که می تونست خونه اش رو تمیز و ضدعفونی کرد. اون می گه: «اما حالا می دونم که شپش با تمیزی محیط رابطه زیادی نداره و بیشتر به تمیزی سر مربوط می شه». دلیلش اینه که شپشا تنها یک یا دو روز می تونن در جایی به غیر از پوست سر زنده بمونن و نمی تونن بپرند یا پرواز کنن. ضمنا تخمای اونا به مو می چسبد پس لازم نیس کل خونه رو ضدعفونی کنین.

واسه جلوگیری از عفونت دوباره، وسایلی رو که اخیرا با سر اعضای آلوده به شپش در تماس بودن، تمیز کنین. ملافها، کلاها، روسریا و حولها رو در آب داغ بشورید و در یک محیط گرم خشک کنین. شونه ها و برسا رو در درون آب صابون بسیار داغ قرار بدین تا ضدعفونی شن. کف اتاق، بالشا، مبلا و صندلیای ماشین رو جاروبرقی بکشین. وسایل غیرقابل شست و شو رو به مدت یک تا دو هفته در کیسه های سربسته قرار بدین و سر اونا رو محکم ببندید.

پیشگیری

شپشا نه تنها به سرهای کثیف، بلکه به سرها و موهای تمیز هم حمله می کنن، پس شست وشوی تکراری موها هیچ تضمینی واسه پیشگیری از این آلودگی نیس.

بهترین پیشنهاد، جلوگیری از تماس موها و سرهای افراد با یکدیگره تا شپشا خیلی راحت از یکی به یکی دیگر منتقل نشن. موهای بلند رو دم اسبی ببندید یا ببافید.

بقیه نکات: از شونِه، برس، سنجاق سر، کلاه، روسری یا بالش مشترک استفاده نکنین. آلبانو کروچه پیشنهاد می کنه واسه پیشگیری از دچار شدن به شپش، چند قطره روغن درخت چای به اجناس موی تون اضافه کنین.

دستگاه نابودکننده ی شپش

این دستگاه مثل یک جاروبرقی با یک نازل برس ماننده که هوای گرم رو به طرف ریشه ی موها و پوست سر می دمد و شپشا و تخمای اونا رو خشک می کنه. در مطالعه سال ۲۰۰۶ ، این دستگاه حدود ۹۸٪ از تخمای شپش و ۸۰٪ از شپشای زنده رو از بین برد.

درمان با این دستگاه فقط در مراکز تأییدشده و معتبر انجام می شه و تقریبا بی خطر و سریعه. یک درمان معمولی فقط نیم ساعت طول می کشه.

لوسیون مالاتیون ۰,۵٪

این داروی حشره کُش نسخه ای با نام تجاری اُوید، شپشای زنده و تخما رو از بین می بره اما قابل اشتعاله و می تونه باعث سوزش و سوختگیای درجه دو شه. به گفته CDC این دارو واسه کودکان زیر شش سال مناسب نیس.

اونو به موهای خشک بمالید و بذارین هشت الی دوازده ساعت روی سرتون بمونه تا در خطر هوا خشک شه. هیچوقت از سشوار استفاده نکنین و مو یا لوسیون رو در خطر منابع گرما قرار ندین. قبل از شونِه زدن موها، سرتون رو در یک سینک – نه زیر دوش یا در وان- بشورید. در صورت مشاهده ی شپشای زنده، درمان رو پس از هفت تا نه روز دوباره تکرار کنین.

شامپوی لیندن ۱٪

این نوروتوکسین (سَم عصبی) شپشا و تخمای اونا رو از بین می بره اما احتمال میره که سرطان زا باشه. استفاده ی بیش ازحد یا سوءمصرف لیندن (با نام تجاری Kwell و تیونکس) ممکنه به مشکلات جانبی جدی مثل تشنج و مرگ منجر شه. بنا به اخطار سازمان غذا و داروی آمریکا این شامپو حتی هنگامی که طبق دستور مصرف شه هم ممکنه در بعضی افراد باعث بروز تشنج شه.

پس این شامپو واسه کودکان، سالمندان یا افراد کمتر از ۵۰ کیلوگرم پیشنهاد نمی شه. این دارو فقط واسه کسائی تجویز می شه که از بقیه درمانا نتیجه نگرفته ان یا نمی تونن روشای دیگر رو تحمل کنن. از این شامپو فقط طبق دستور دکتر تون استفاده کنین.