چه چیز باعث عفونت مثانه می شه؟

باکتری ای که وارد پیشاب راه شده و از اونجا به درون مثانه میره، دلیل عفونت مثانهه. بدن به طور طبیعی بین ادرار باکتریا رو دفع می کنه. مردها به خاطر وجود غده ی پروستات در برابر این نوع عفونت مقاومت بیشتری دارن؛ غده ی پروستات هورمونایی تولید می کنه که در برابر باکتریا مثل سپر عمل میکنن. با این حال بعضی وقتا باکتریا به دیواره های مثانه می رسن و به سرعت افزایش می شن؛ این توانایی بدن رو واسه از بین بردن اونا کم می کنه و به عفونت مثانه منجر می شه.

طبق گزارش مؤسسه ی ملی دیابت و مریضیای کلیوی، بیشتر عفونتای مثانه به دلیل باکتری اشریشیاکلی (Escherichia coli) است. این نوع باکتری به طور طبیعی در روده ی بزرگ هست. اگه باکتریای زیادی در بدن وجود داشته باشه یا این باکتریا از راه ادرار از بدن دفع نشن عفونت ایجاد میشه.

از بین بقیه باکتریایی که باعث عفونت مثانه می شن میشه به کلامیدیا (Chlamydia) و میکوپلاسما (Mycoplasma) اشاره کرد. برخلاف اشریشیاکلی این باکتریا تنها از راه رابطه جنسی منتقل می شن و ممکنه جدا از اینکه مثانه بر اندامای تناسلی هم اثر بذارن.

چه کسائی در خطر خطر دچار شدن به عفونت مثانه قرار دارن؟

از بین کسائی که بیشتر در خطر دچار شدن به عفونت مثانه قرار دارن میشه به این افراد اشاره کرد:

 • سالمندان؛
 • کسائی که به اندازه کافی جنب و جوش ندارن؛
 • کسائی که مایعات کافی نمی خورن؛
 • کسائی که سابقه جراحی دستگاه و مجاری ادراری داشتن؛
 • کسائی که گرفتگی مجاری ادرار داشتن؛
 • کسائی که مجاری ادرار اونا به طور مادرزادی یا در اثر حادثه در حالت نرمال قرار نداره؛
 • کسائی که به دلیل انسداد مثانه یا مجرای ادرار به سختی ادرار می کنن؛
 • کسائی که پیشاب راه شون باریکه؛
 • مردانی که پروستات شون بزرگ شده؛
 • زنان حامله؛
 • مبتلایان به دیابت؛
 • کسائی که بی اختیاری مدفوع دارن.

در کل زنان بیشتر از مردها در خطر دچار شدن به عفونت مثانه قرار دارن، ولی مردها هم در برابر این عفونت مقاوم نیستن. مؤسسه ی ملی دیابت و مریضیای کلیوی و گوارشی آمریکا ی آمریکا (NIDDK) می گه علائم عفونتای مثانه در مردها پس از دچار شدن به اولین عفونت دوباره برگشت می کنه؛ چون باکتریا می تونن پس از ورود به بافتای غده ی پروستات در اونجا مخفی شن.

 

علائم عفونت مثانه چیه؟

علائم عفونت مثانه بسته خیلی اون متغیره. اگه شما به عفونت مثانه گرفتار شده باشین بی معطلی بین ادرار متوجه میشید. وقتی عفونت پیشرفت کنه، درد هم بهش اضافه میشه.

بعضی از عادی ترین علائم عفونت مثانه عبارتند از:

 • ادرار خونی یا کدر؛
 • تکرر ادرار (ادرار کردن بیشتر از حد عادی)؛
 • ادرار بدبو؛
 • درد یا سوزش هنگام ادرار؛
 • احساس نیاز همیشگی به دفع ادرار؛
 • احساس فشار یا درد در ناحیه تحتانی شکم یا کمر.

عفونتای مثانه ممکنه به کمردرد هم منجر بشن که با درد کلیه ها در ارتباطه. برخلاف کمردرد عضلانی این نوع کمردرد ممکنه در هر دو طرف کمر یا میونه ی اون احساس شه. اینجور علائمی به این معنیه که عفونت مثانه به کلیه ها انتقال کرده. عفونت کلیوی ممکنه باعث تب کم هم بشه.

عفونت مثانه چه جوری تشخیص داده می شه؟

دکتر با بررسی نتیجه آزمایش ادرار شما، عفونت مثانه رو تشخیص می ده. اون نمونه ادرار شما رو آزمایش می کنه تا فهمیده باشه که موارد زیر در ادرارتان هست یا نه:

 • گلبولای سفید؛
 • گلبولای قرمز؛
 • نیتریت؛
 • باکتری؛
 • بقیه مواد شیمیایی ای که در صورت وجود عفونت در مثانه در ادرار مشاهده می شه.

دکتر کشت ادرار هم انجام می ده تا نوع باکتری موجود در ادرار رو تشخیص بده. وقتی نوع باکتری مشخص شد، آزمایش ادرار جهت حساسیت به آنتی بیوتیک انجام می شه تا دکتر بدونه که چه نوع آنتی بیوتیکی واسه درمان عفونت شما مؤثرتره.

درمان عفونت مثانه چیجوریه؟

عفونت مثانه با داروهایی که واسه از بین بردن باکتری و آرامش درد و سوزش تجویز می شن، درمان می شه. درمانای خونگی هم می تونن به آرامش درد و برطرف کردن علائم عفونت کمک کنن.

داروها

آنتی بیوتیکای خوراکی واسه از بین بردن باکتریایی که موجب عفونت مثانه شدن، تجویز می شن. اگه هنگام ادرار درد و سوزش دارین، دکتر تون داروییایی رو هم واسه آرامش این علائم تجویز می کنن. عادی ترین دارو واسه آرامش درد و سوزش مربوط به عفونت مثانه فنازوپیریدین ( phenazopyridine) است.

درمانای خونگی

مصرف شکلای مختلف مایعات به دفع باکتری از مثانه کمک می کنه، اما بهترین این مایعات آبه. ممکنه دکتر تون به شما پیشنهاد کنه ویتامین C هم استفاده کنین. یکی از فواید نوشیدن مایعات اینه که مانع چسبیدن باکتری به دیواره های مثانه می شه.

میشه از عفونت مثانه پیشگیری کرد؟

جواب این سؤال شک نداشته باشین مثبته. بعضی تغییرات در سبک زندگی احتمال دچار شدن به عفونت مثانه رو کم می کنه. اگه زیاد به عفونت مثانه گرفتار میشید دکتر شما ممکنه درمان پروفیلاکتیک (prophylactic) رو پیشنهاد کنه. در این درمان از آنتی بیوتیکایی با دُز پایین واسه پیشگیری یا کنترل عفونتای مثانه استفاده می شه.

تغییرات در سبک زندگی

در زیر به تغییراتی در سبک زندگی اشاره می کنیم که احتمال بروز عفونت مثانه رو کم می کنه یا حتی از بین می بره:

 • روزانه بین ۶ تا ۱۰ لیوان آب بخورین. اما اگه به مشکل کلیه گرفتار هستین در مورد میزان مصرف مایعات با دکتر خود مشورت کنین؛
 • ادرار خود رو نگه ندارین و به محض احساس نیاز به دفع ادرار، ادرار کنین؛
 • اگه خانوم هستین، پس از دفع ادرار، دستگاه تناسلی خود رو تمیز کنین؛
 • از ژلا، اسپریا یا پودرهای تمیزکننده ی دستگاه تناسلی استفاده نکنین؛
 • موقع حموم کردن از وان استفاده نکنین عوضش زیر دوش آب بایستید؛
 • از لباس زیرهای نخی و گشاد استفاده کنین؛
 • لباس زیر خود رو هرروز عوض کنین؛
 • به جای تامپون از نوار بهداشتی استفاده کنین؛
 • واسه جلوگیری از بارداری، از مواد اسپرم کش یا کاندومای زنانه استفاده نکنین؛
 • از کاندومای بدون اسپرم کش استفاده کنین؛
 • قبل و بعد از رابطه جنسی ادرار کنین.

درمان پیشگیرانه با آنتی بیوتیک

اگه خانوم هستین و تکراری عفونتای مثانه رو تجربه می کنین ممکنه دکتر تون واسه پیشگیری از دچار شدن به عفونت، مصرف روزانه آنتی بیوتیک رو واسه تون تجویز کنه.

چشم انداز بلندمدت

بیشتر عفونتای مثانه ظرف ۴۸ ساعت بعد از مصرف آنتی بیوتیک از بین می رن، اما بعضی وقتا هم ممکنه عفونت به دلیل مقاومت باکتریا در برابر آنتی بیوتیک یا بقیه مشکلات سلامتی به کلیه ها انتقال کنه.

عفونتای مثانه ی طولانی به ترکیبی از درمانا و اقدامات پیشگیرانه نیاز دارن. در بعضی موارد زیاد، حتی ممکنه مصرف روزانه آنتی بیوتیک در بلندمدت اجباری باشه. پیشگیری از عفونت مثانه احتمال دچار شدن بهش و هم درد به دلیل اونو کم می کنه. هرچه زودتر درمان رو شروع کنین، احتمال اینکه عفونت به بقیه نقاط بدن تون گسترش پیدا کنه کمتر هستش.

حالا که با عفونت مثانه و علائم اون آشنا شدید، بد نیس با ۷ مورد از بهترین درمانای عفونت مثانه هم آشنا شید:

آب زیاد بخورین

به چه دلیل؟ واسه اینکه باکتری رو از بدن تون دفع می کنه و کمک می کنه تا عفونت هرچه سریع تر دفع شه. ادرارتان رقیق تر می شه و اینطوری هنگام دفع ادرار درد کمتری رو تجربه می کنین. همونجوریکه میدونید ادرار از اسیدها و فراوردهای دفع شده ی بدن تشکیل شده. ادرار غلیظ و تیره اسیدی تره و وقتی به عفونت مثانه گرفتار باشین دفع اون دردناک هستش. ادرار رقیق کمرنگ تره و معمولا هنگام دفع اون سوزشی حس نخواهید کرد.

همونجوریکه قبلا هم گفتیم، روزانه بین ۶ تا ۱۰ لیوان آب بخورین. از نوشیدنیای کافئین دار ازجمله قهوه، چای و نوشابه پرهیز کنین؛ کافئین حتی وقتی که به عفونت مثانه گرفتار نباشید می تونه مثانه تون رو تحریک کنه.

زیاد ادرار کنین

به چه دلیل؟ واسه اینکه کمک می کنه تا با دفع باکتری از مثانه، عفونت رو از بین ببرین. نگه داشتن ادرار به باکتریا فرصت می ده که درون مثانه افزایش شن. ادرار کردن بعد از رابطه جنسی هم خیلی خیلی مهمه. فعالیت جنسی ممکنه باکتریا رو وارد پیشاب راه کنه. دفع ادرار بی معطلی پس از رابطه جنسی باکتریا رو از مجاری ادرار دفع می کنه و مانع رسوب جرما و ایجاد عفونت می شه.

پس مایعات زیاد بخورین تا بتونین بیشتر ادرار کنین و به محض اینکه نیاز به دفع ادرار داشتین به دست شویی برید.

آتنی بیوتیک استفاده کنین

همونجوریکه اشاره شد آنتی بیوتیک باکتریایی رو که به عفونت مثانه منجر می شن، می کشه. عفونت کم مثانه در بعضی موارد به خودی خود بهبود پیدا میکنه. عفونت کم ممکنه یکی دو روز علائمی داشته باشه اما با نوشیدن مایعات و دفع منظم ادرار از بین میره؛ پس همیشه هم به آنتی بیوتیک نیاز نیس اما اگه عفونت طولانی یا زیاد شد حتما باید آنتی بیوتیک استفاده کنین.

اگه علائم عفونت بیشتر از ۳ روز طول کشید یا بدتر شد با دکتر تون تماس بگیرین چون ممکنه واسه درمان به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشین. طول درمان بسته به دارویی که دکتر تجویز می کنه متغیره. خیلی مهمه که دارو رو به همون یه مدت که دکتر تجویز کرده استفاده کنین. حتی اگه احساس کردین بهتر شدین دوره درمان رو کامل کنین. مصرف کامل دارو به شما اطمینان می ده که باکتری از بدن تون دفع شده.

مسکّن استفاده کنین

عفونتای شدید مثانه هنگام دفع ادرار در قسمت تحتانی شکم درد ایجاد می کنن. آنتی بیوتیک به آرامش این درد کمک می کنه اما همونجوریکه گفتیم یکی دو روز طول می کشه. استفاده از مسکّن هرگونه دردی رو که هنگام دفع ادرار در ناحیه کمر یا شکم احساس می کنین، از بین می بره.

از دکتر خود بپرسید که مصرف قرصای مسکّن واسه تون ضرر داره یا نه. اگه نه تا زمانی که آنتی بیوتیک اثر کنه می تونین با مصرف استامینوفون یا ایبوپروفن دردتون رو آرامش بدین.

از کیسه آب گرم استفاده کنین

با قرار دادن کیسه آب گرم یا تشک گرم کننده ی برقی روی شکم یا کمر می تونین درد به دلیل عفونت مثانه رو کاهش بدین. اگه به کیسه آب گرم یا تشک گرم کننده ی برقی دسترسی نداشتید، می تونین حوله ی کوچیکی رو در آب گرم قرار بدین و بعد اونو روی مثانه یا شکم خود بذارین.

لباس مناسب بپوشید

باکتریا در محیطای خیس و مرطوب رشدونمو می کنن. شلوار جین تنگ یا بقیه لباسای تنگ و چسبان، رطوبت رو در آلت تناسلی نگه می دارن و محیط مناسبی واسه رشد باکتری جفت و جور می کنن. پوشیدن لباسای گشاد و غیررسمی باعث می شه پوست تون نفس بکشه و باکتریا از مجاری ادرارتان دور شن.

پس پیشنهاد می کنیم از شلوارها یا دامنای گشاد و لباس زیر نخی استفاده کنین تا هوا در جریان باشه و رشد باکتری کم بشه. اگه با هیچ یک از این راهکارها عفونت مثانه تون بهبود پیدا نکرد حتما پیش یک متخصص مجاری ادرار برید.

بیشتر عفونتای مثانه حتی عفونتای تکراری اون قدر جدی نیستن که بر سلامت کلی شما اثر سوء بذارن. این روزها محققان در تلاشند واسه جلوگیری از عفونت مثانه واکسن بسازند. تا اون زمان، دارو و درمانای خونگی رو از یاد نبرین.

برگرفته از : healthline-overview healthline-treatment