عضله ی دیافراگم ، جداکننده ی قفسه ی سینه از محوطه ی شکمه و انقباض اون موجب حرکت هوا به درون و بیرون شش ها می شه. سکسکه به دلیل انقباض دیافراگمه. بعداز هربار انقباض دیافراگم، تارهای صوتی یهو بسته می شه و صدایی از گلو شنیده می شه که سکسکه نام داره. سکسکه معمولا یک مشکل جدی نیس، اما سکسکهایی که بیشتر از ۴۸ ساعت طول بکشه، بعضی وقتا نگران کننده هستن. درگزارش مایو کلینیک اعلام شده: بین هر ۱۰۰ هزار نفر تنها سکسکه ی یک نفر ممکنه بیشتر از یک ماه ادامه یابد. اما به چه دلایلی دچار سکسکه میشیم؟

 

سوءهاضمه

سکسکهای کوتاه مدت که معمولا کمتراز ۴۸ ساعت طول میکشن، زمانی اتفاق میفته که کارکرد معده ی فرد بعداز یک وعده غذایی کامل و سنگین یا نوشیدن مایعات زیاد دچار مشکل شده باشه. نوشیدنیای گازدار و الکلی موجب بادکردن معده و درنتیجه بروز سکسکه می شه. سوءهاضمه با درگیرکردن دیافراگم موجب ایجاد مشکل در کارکرد معده می شه.

تغییرات دمایی

تغییرات دمایی یهویی مثل قدم زدن درهوای خیلی سرد، خوردن یا نوشیدن مایعات خیلی داغ یا خیلی سرد هم ممکنه باعث بروز سکسکه شه. البته کارکرد رابطه این تغییرات دمایی با اسپاسم عضله ی دیافراگم مشخص نیس.

استرس

هیجان زیاد، اضطراب و استرس هم می تونه باعث بروز سکسکهای کوتاه مدت شه. دلیل اون هنوز به درستی معلوم نیس، اما این حالتا بیشتر الگوهای تنفسی رو تغییر میدن و کارکرد دیافراگم هم تحت اثر همین تغییرات قرار میگیره.

تحریک عصبی

دو عصب مهم واگ و فرنیک، انقباضات دیافراگم رو کنترل می کنه. تحریک این عصبا می تونه موجب بروز سکسکهای طولانی شه که حتی بعضی وقتا بیشتر از ۴۸ ساعت هم ادامه پیدا میکنه. طبق گزارش کلینیک مایو، هرچیزی مثل تماس مو یا چیزی مثل اون با پرده ی گوش، گلودرد، وجود تومور درگردن یا گواتر یا رفلاکس اسید معده می تونه از علل ایجاد سکسکه در افراد باشه. طبق دستورالعمل کتابچه ی راهنمای مارک، خوردن یک قاشق چای خوری یا بیشتر شکر با تحریک حنجره و عصب واگ می تونه در علاج سکسکه مؤثر باشه. یک روش خونگی دیگر در علاج سکسکه، نگه داشتن نفس یا نفس کشیدن عمیقه. در این حالت فرد به طور ارادی ورود هوا به دیافراگم و تحریک عصب رو کنترل می کنه و همین موجب تنظیم دوباره کارکرد دیافراگم و بازگشت به حالت عادی می شه.

عمل جراحی

عمل جراحی هم ممکنه باعث ایجاد سکسکه شه. بعداز جراحی شکم، کارکرد معده ممکنه دچار مشکل شه و درنتیجه فرد سکسکه کنه. عوامل دیگری چون بیهوشی عمومی و لوله گذاری که باعث تحریک گلو می شن، هم شانس شروع سکسکه رو در افراد افزایش می ده.

شرایط پزشکی

شکلای مختلف شرایط متابولیک مثل دیابت، مشکل کلیه و نبود تعادل الکترولیت (آب و نمک که واسه انجام کارای لازم بدن حیاتیه) در به وجودآمدن سکسکهای دراز مدت بی اثر نیس. داروهایی مثل باربیتورات (داروهای دژم کننده، تضعیف کننده، و دپرسانتای سیستم عصبی مرکزی)، استروئیدها و آروم بخشا هم از دیگر علل ایجاد سکسکهه. مشکلات مغزی مثل تومور، نا آرومی مغز یا آنسفالیت، سکته یا آسیب ی مغزی هم می تونه با تحت اثر گذاشتن اعصاب عضله ی دیافراگم موجب بروز سکسکهای بلندمدت شه.

۹ ترفند آسون و سریع واسه ازبین بردن سکسکه

انقباضای عضله ی دیافراگم واسه شما ضرر نداره، اما نبود علاج اون ممکنه موجب کلافه شدن شما شه. وقتی سکسکه می کنین، کافیه واسه خلاصی از اون این ۹ راه رو امتحان کنین.

یک خوراکی شیرین بخورین

خوردن یک قاشق غذاخوری شکر یک روش عادی در علاج سکسکهه، چون با تحریک آروم مری، عصب فرنیک فرصت پیدا میکنه خودشو دوباره تنظیم کنه، البته هیچ مدرکی واسه این ادعا وجود نداره.

یک خوراکی ترش بخورین

یک قاشق غذاخوری سرکه بخورین. طعم ترشی در علاج سکسکه بسیار مؤثره.

کره ی بادام زمینی بخورین

اگه نمی دونین چیجوری از شر سکسکه خلاص شید، یک قاشق غذاخوری کره ی بادام زمینی بخورین! این یک روش سنتی واسه علاج سکسکهه. وقتی کره رو در دهن می ذارین و کره روی زبون کم کم آب می شه، الگوی بلع و تنفس شما دچار یک معطلی ی کوتاه می شه و همین مشکل موجب علاج سکسکه می شه.

مقداری سس سریع مزه مزه کنین

به نظر می رسه این روش مفیده، چون گرما و تندی سس باعث می شه ذهن شما به جای تمرکز بر مراحل سکسکه، برروی طعم سریع سس متمرکز شه. همین روش ساده می تونه به شما در خلاص شدن از شر سکسکه کمک کنه.

کمی عسل بخورین

یک قاشق غذاخوری عسل رو در یک لیوان آب گرم بریزین، بعد اونو برروی زبون خود بذارین و قورت بدین. شید هم مثل عسل با تحریک عصب واگ، می تونه سکسکه رو علاج کنه.

علاج با پودر شکلات

روش خلاص شدن از سکسکه با این روش، شاید کمی مشکل به نظر برسه. کمی پودر شکلات رو با قاشق در دهن بریزین. گرچه قورت دادن یک قاشق پودر شکلات کار ساده ای نیس ولی در علاج سکسکه مؤثره.

در یک پاکت نفس بکشین

داخل یک پاکت کاغذی آروم و عمیق نفس بکشین (اگه احساس سردرد کردین، ادامه ندین). نفس کشیدن داخل یک پاکت موجب افزایش میزان دی اکسیدکربن در خون می شه و بخاطر این عضله ی دیافراگم با انقباض بیشتر سعی می کنه میزان اکسیژن خون رو بالا ببره، توقف انقباضای غیرارادی عضله ی دیافراگم موجب ازبین رفتن سکسکه می شه.

مقداری شید بخورین

خیلی ساده س!، واسه رهاشدن از شر سکسکه یک قاشق غذاخوری تخم شید رو به آرامی بجوید. اینم یک روش سنتیه. درواقع قورت دادن تخم شید با تحریک عصب واگ، موجب توقف انقباضات غیرارادی دیافراگم و سکسکه می شه.

دستمال توالت رو امتحان کنین

یک لایه دستمال توالت رو روی یک لیوان بذارین و بعد با اون آب بخورین. با این روش شما مجبورید آب رو باشدت بیشتری بالا بکشین. هورت کشیدن آب، اسپاسم غیرارادی ماهیچه ی دیافراگم رو پریشون می کنه و درنتیجه سکسکه ی شما علاج می شه.