۱. لیمو

لیمو یکی از ترکیبات عالی واسه داشتن پوستی صاف و بدون لکه. اسید سیتریک موجود در لیمو به از بین بردن سلولای مرده ی پوست کمک می کنه. لیمو شامل ویتامین Cه که به دلیل تقویت روند بازسازی سلولی، موجب کاهش لکای تیره ی پوست می شه. لیمو خاصیت روشن کنندگی هم داره و در بهبود کلی رنگ پوست نقش مؤثری اجرا می کنه.

 • صورت و گردن خود رو با آب لیموی تازه مرطوب کنین و بعد از ۱۰ دقیقه با آب ولرم بشورید. بعد چند بُرش از خیار روی پوست تون بمالید تا نرم و مرطوب شه. این کار رو می تونین هر روز یا یک روز در بین بکنین.
 • روش دیگر استفاده از لیمو، اینه که آب نصف لیمو رو بگیرین و با یک تا دو قاشق غذاخوری عسل نپخته مخلوط کنین. این ماسک رو روی صورت خود بمالید و بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه اونو آب بکشین.
 • واسه لایه ورداری پوست، یک قاشق چای خوری آب لیمو و همین مقدار شکر رو با همدیگه مخلوط کنین. این ماسک رو روی صورت، گردن و دستا بمالید و به شکل دایره ای ماساژ بدین. محلای آغشته به ماسک رو بعد از ۱۰ دقیقه با آب ولرم بشورید. این ماسک لایه بردار رو می تونین هفته ای یک بار استفاده کنین تا پوست تون نورانی تر شه.

۲. زردچوبه

واسه درمون لک صورت از زردچوبه استفاده کنین. زردچوبه یک ضدعفونی کننده و روشن کننده ی فوق العاده که به کاهش لکای پوستی کمک می کنه. زردچوبه، موجب کاهش مشکلات پوستی آلرژیک، التهابی و عفونی می شه که مثل دلایل کاهش سرحالی پوست به حساب می رن.

 • یک قاشق غذاخوری پودر زردچوبه رو با مقدار کافی آب آناناس مخلوط کنین تا یک ماسک خمیری شکل به دست بیاد. این ماسک رو روی صورت و گردن خود بمالید و تا زمانی که هنوز خشک نشده صبر کنین و بعد با آب ولرم بشورید. ماسک زردچوبه و آب آناناس رو می تونین دو سه بار در هفته استفاده کنین تا از میزان لکای پوستی تون کم کرده شه.
 • از مخلوط مقدار مساوی پودر زردچوبه و آرد نخودچی با کمی آب یا شیر، یک ماسک خمیری شکل درست کنین. این ماسک رو به طور برابر روی پوست خود بمالید و بعد از خشک شدن، با آب ولرم بشورید. بعد پوست تون رو به آرامی به شکل دایره ای ماساژ بدین. این ماسک رو می تونین هفته ای یک بار استفاده کنین تا رنگ پوست تون روشن تر شه و لکای موجود از بین برن.

۳. عسل

واسه داشتن پوستی صاف و بدون لک باید همیشه اونو مرطوب نگه دارین. عسل یک مرطوب کننده ی عالی با خواص آنتی باکتریاله که به مقابله با عفونتای پوستی کمک می کنه.

 • عسل نپخته رو مستقیما روی پوست خود بمالید و بعد از اینکه به طور طبیعی خشک شد، با آب ولرم بشورید. آب موجود در عسل موجب نرم و مرطوب شدن عمیق پوست می شه. این کار رو می تونین روزی یک بار یا یک روز در بین بکنین.
 • روش دیگر استفاده از عسل، اینه که دو قاشق چای خوری شیر و یک قاشق چای خوری عسل رو با همدیگه مخلوط کنین. بعد یک قاشق چای خوری آرد نخودچی رو به این مخلوط اضافه کرده و خوب هم بزنین. ماسک به دست اومده رو روی صورت خود بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه، با آب گرم بشورید. این ماسک رو می تونین هفته ای یک بار استفاده کنین تا از داشتن پوستی نورانی و بدون لک لذت ببرین.

۴. آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای فواید بسیاری واسه پوسته. خواص آنتی باکتریال آلوئه ورا به از بین بردن باکتریایی که موجب جوش می شن کمک می کنه. آلوئه ورا دارای خواص ضدالتهابی ایه که از راه اون پوستای تحریک شده آرامش پیدا می کنن. آلوئه ورا به دلیل قابض بودن در درمون جراحات پوستی هم کاربرد داره. این گیاه پُرفایده، پوست رو مرطوب می کنه و محرک رشد سلولای پوستیِ جدیده.

 • اول ژل موجود در داخل برگ آلوئه ورا رو خارج کنین. این ژل رو با استفاده از یک تکه پنبه روی صورت خود بمالید. نیم ساعت صبر کنین تا ژل به طور طبیعی روی پوست تون خشک شه و بعد صورت خود رو با آب ولرم بشورید. ژل آلوئه ورا رو می تونین هر روز یا هفته ای چند بار استفاده کنین.

۵. جوش شیرین

جوش شیرین سطح pH پوست رو متعادل می کنه و به خاطر این نقش به سزایی در داشتن پوستی بدون لک داره. این ماده دارای خواص ضدعفونی کنندگی و ضدالتهابیه که به رفع مشکلاتی مثل جوش، جوش و لک کمک می کنه. جوش شیرین یک لایه بردار فوق العاده هم به حساب میاد که پوست رو از آلودگیا و سلولای مرده پاک سازی می کنه.

 • یک قاشق چای خوری جوش شیرین رو با یک قاشق چای خوری آب یا آب لیمو مخلوط کنین تا یک ماسک خمیری شکل به دست بیاد. صورت خود رو تمیز کرده و از این ماسک جهت لایه ورداری پوست استفاده کنین. در آخر صورت تون رو با آب ولرم بشورید و با حوله خشک کنین. این ماسک رو می تونین دو سه بار در هفته استفاده کنین.
 • روش دیگر استفاده از جوش شیرین اینه که یک قاشق چای خوری جوش شیرین رو با یک قاشق چای خوری عسل نپخته مخلوط کنین و روی پوست خود که اونو از قبل نم ناک کردین بمالید. یک دقیقه پوست خود رو به آرامی ماساژ بدین و بعد با آب ولرم بشورید. در آخر مقداری آب سرد روی صورت تون بپاشید تا منافذ پوست بسته شن. این ماسک لایه بردار رو می تونین هفته ای یک بار استفاده کنین.

۶. خیار

خیار مرطوب کننده، قابض و مغذی پوسته که به دلیل بازسازی سلولای پوستی تخریب شده و پاک سازی پوست از سلولای مرده، موجب درخشندگی و بهبود ظاهر کلی پوست می شه.

 • یک عدد خیار رو به قطعات کلفت بُرش بزنین و این بُرشا رو قبل از خواب باحوصله به همه جای صورت خود بمالید و صبح روز بعد با آب گرم بشورید. این کار رو می تونین هر شب قبل از رفتن به رختخواب بکنین.
 • می تونین مقدار مساوی آب خیار و آب لیمو رو با همدیگه مخلوط کنین و این ترکیب رو روی پوست خود بمالید. صبر کنین تا پوست تون خشک شه و بعد با آب گرم بشورید. این کار رو هم می تونین هر روز بکنین.

۷. پاپایا

پاپایا در بهبود بافت پوست و رفع لک صورت کاربرد داره. این میوه از خاصیت روشن کنندگی طبیعی برخورداره که موجب کاهش لکای پوستی می شه. آنزیم پاپائین موجود در پاپایا، دارای خواص آنتی باکتریال و تواناییای درمانی ایه که به ریزش پوست مرده و آسیب دیده کمک می کنه.

 • یک عدد پاپایای رسیده رو به قطعات کوچیک بُرش بزنین و با یک قاشق چای خوری پودر چوب صندل و یک قاشق چای خوری عسل مخلوط کنین تا یک ماسک خمیری شکل به دست بیاد. این ماسک رو روی صورت و گردن خود بمالید و بعد از نیم ساعت با آب خنک بشورید و بعد با حوله خشک کنین. در آخر مقداری گلاب به شکل خود بزنین. این ماسک رو می تونین هفته ای یک بار استفاده کنین تا شاهد تغییرات روشن در رنگ پوست تون باشین.

۸. گردو

گردو به پوستای خشک و کدر، تازگی و تازگی می بخشه. این مغز مقوی دارای آنتی اکسیدان هاییه که موجب بازسازی سلولای پوست و افزایش درخشندگی اون می شن. از پودر گردو می تونین به عنوان لایه بردار پوست استفاده کنین و از شر آلودگیایی که به وسیله پاک کنندهای معمولی قابل پاک سازی نیستن خلاص شید.

 • دو قاشق چای خوری پودر گردو رو با دو قاشق غذاخوری ماست ساده مخلوط کنین تا یک ماسک خمیری شکل به دست بیاد. این ماسک رو روی صورت و گردن خود بمالید و بعد از اینکه خشک شد، روی صورت تون مالش بدین و بعد با آب ولرم بشورید. این ماسک رو می تونین هفته ای یک بار استفاده کنین.
 • سه عدد گردو رو شب خیس کرده و صبح روز بعد با یک قاشق چای خوری گلاب مخلوط کنین تا یک ماسک خمیری شکل به دست بیاد. این ماسک رو روی صورت خود بمالید و بعد از یک ساعت با آب ولرم بشورید. هفته ای یک بار می تونین از این ماسک استفاده کنین.
 • می تونین هر روز صبح دو یا سه عدد گردو رو با یک لیوان شیر بخورین تا از خواص مفید گردو واسه پوست بهره مند شید.

۹. روغن نارگیل

روغن نارگیل پر از آنتی اکسیدان هاییه که از فعالیت رادیکالای آزاد که موجب ایجاد پوست مرده و کدر می شن، جلوگیری می کنه. خواص آنتی باکتریال و ضدقارچی روغن نارگیل به داشتن پوستی بدون لک کمک می کنه. روغن نارگیل به دلیل توانایی نفوذ به بافتای زیرین پوست، از خاصیت نرم و مرطوب کنندگی برخورداره.

 • مقداری روغن نارگیل رو در مایکروویو کمی گرم کنین. روغن گرم شده رو به شکل، گردن، دستا و پاها بمالید و مدت ۱۰ دقیقه به آرامی روی پوست خود ماساژ بدین و بعد با آب ولرم بشورید. این کار رو می تونین هر روز بکنین.

۱۰. نعناع

مِنتول یکی از ترکیبات اصلی نعناعه که خاصیت خنک کنندگی و آرامش دهندگی داره و موجب حفظ سلامت و درخشندگی پوست می شه. نعناع دارای خواص درمانی فوق العاده ایه که به مقابله با عفونتای پوستی کمک می کنه.

 • یک قاشق چای خوری پودر نعناع رو با یک قاشق غذاخوری ماست ساده و یک قاشق غذاخوری گِل سرشور در داخل کاسه ای مخلوط کنین. این مخلوط رو به مدت یک ساعت استراحت بدین تا همه مواد به خورد همدیگه برن. بعد مخلوط رو خوب هم بزنین تا یک ماسک خمیری شکل به دست بیاد. از این ماسک خونگی روی صورت و گردن خود بمالید و بعد از اینکه به طور طبیعی خشک شد با آب ولرم بشورید. این ماسک رو می تونین هفته ای یک بار استفاده کنین تا پوست تون صاف و بدون لک شه.

نکته مهم

ماسکی رو انتخاب کنین که با نوع پوست تون موافق باشه و اگه حساسیت یا مشکل پوستیِ خاصی دارین، در انتخاب ماسک دقت بیشتری به خرج بدین. یادتون باشه هر ماسکی که انتخاب می کنین، فقط در صورتی موثر هستش که اونو واسه یه مدت به طور منظم استفاده کنین.

منبع : top10homeremedies.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *