بعد از سردرد، معده درد طولانی، یکی از بدترین و ضعیف کننده ترین دردهاییه که می تونه هر روزمون رو دچار مشکل کنه. معده درد که در بیشتر موارد بهش «شکم درد» هم میگن، مشکلیه که پیداکردن درمانش کار سختیه مگه اینکه دلیلش رو بدونین. اگه همیشه یکی دو راه حل واسه معده درد، دم دست تون داشته باشین، می تونین در همون مرحله شروع، برطرفش کنین. واسه آشنایی با درمون معده درد به روش خونگی، مقاله زیر رو بخونین.

 

می تونین به جای خوندن این نوشته، ویدیوی زیر رو هم ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

معده درد اونقدر متداوله که همه زمانی اونو تجربه کردن و دلایل زیادی می تونه داشته باشه. بیشتر این دلایل جدی نیستن و علائم اون فورا برطرف می شن. این دلایل طیف زیادی دارن؛ از بدهضمی و سندرم روده ی تحریک پذیر گرفته تا ورم معده (گاستریت) و ریفلاکس اسید معده (GERD) و… کلا، معمولا احتیاجی نیس واسه پیداکردن راه حل این درد، بالاتر از آشپزخانه تون برید.

۱. یک فنجون چای بابونه بخورین

اولین درمون معده درد به روش خونگی خوردن چای بابونهه. بابونه با عملکردش به عنوان یک ضدالتهاب (مثلا ممکنه مخاط معده به دلیل ورمای تکراری به دلیل باکتری، ملتهب شده باشه)، می تونه درد معده رو آرامش بده و عضله ی بالایی مجرای گوارشی رو شل و آروم کنه. وقتی این عضله شل می شه، فشردگیا و انقباضاتی که غذا رو در طول سیستم گوارش پیش می برن، کمی راحت و آزاد شده و درد به دلیل گرفتگیا و اسپاسما کاهش پیدا می کنه.

چیزایی که نیاز دارین:

 • یک عدد چای کیسه ای بابونه یا ۱ تا ۲ قاشق چایخوری بابونه ی خشک شده
 • یک ماگ
 • آب داغ

کاری که باید انجام بدین:

آب جوش رو روی چای کیسه ای بریزین و سر ماگ رو بذارین، اجازه بدین ۱۰ دقیقه دم بکشه. اگه از بابونه ی خشک استفاده می کنین، ۱ تا ۲ قاشق چایخوری از اونو درون ماگ ریخته و روی اون آب جوش بریزین. درپوش ماگ رو بذارین و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه اجازه بدین دم بکشه. آروم آروم بخورین.

۲. کمپرس گرم بذارین

لازم نیس کمپرس تون داغ باشه، کافیه گرم باشه و احساس راحتی کنین. می تونین از یک بطری آب گرم واسه این کار استفاده کنین. گرما کمک می کنه تا عضلات، شل و آروم شن، پس اگه دچار قولنج معده شدید، کمی گرما می تونه کمک زیادی به آرامش درد و ناراحتی تون بکنه. می تونین زیر پتوی برقی تون برید و استراحت کنین تا علائم تون برطرف شه. گرما باعث می شه هر گونه درد و انقباض از شما دور شده و به شما کمک می کنه عضلات تون ریلکس شده و احساس تهوع تون کم بشه. طولانی اش نکنین چون ممکنه به پوست تون آسیب برسونین.

چیزایی که نیاز دارین:

 • یک کیسه آب گرم، بطری آب گرم و یا چیزی مثل اینا
 • یک جای گرم و راحت واسه دراز کشیدن

کاری که باید انجام بدین:

جایی واسه دراز کشیدن پیدا کنین و کیسه آب گرم رو روی شکم تون بذارین. دمای اون نباید اذیت تون کنه اما گرمایش رو احساس کنین. دست کم ۱۵ دقیقه در این حالت بمونین؛ تا هر وقت که فکر می کنین لازمه این کار رو تکرار کنین و اگه لازم بود کیسه رو دوباره گرم کنین.

۳. آب برنج بخورین

سومین درمون معده درد به روش خونگی نوشیدن آب ِ برنجه. آب ِ برنج دقیقا همون چیزیه که از اسمش پیداست؛ آبی که بعد از آبکش کردن برنج به جا می مونه. آب ِ برنج مثل یک مرهم عمل می کنه، یعنی ماده ای که با تشکیل یه جور محافظ نرم روی یک سطح، نا آرومی رو کم می کنه که اینجا این سطح، مخاط معده ی شماس.

چیزایی که نیاز دارین:

 • یک دوم فنجون برنج سفید
 • ۲ فنجون آب
 • یک دیگ

کاری که باید انجام بدین:

برنج تون رو با دوبرابر مقدار آبی که معمولا واسه پختن اون استفاده می کنین بار بذارین. از گرما کم یا متوسط استفاده کنین و زمانی که برنج نرم شد، دیگ رو از روی گرما وردارین و اجازه بدین دیگ با در ِ بسته، ۳ دقیقه بمونه. بعد برنج رو آبکشی کنین. در صورت تمایل می تونین به آب ِ برنج، کمی عسل اضافه کنین و اونو گرم بخورین. برنجی که باقی مونده رو واسه استفاده در غذایی دیگر نگهداری کنین.

۴. دمنوش نعنا بخورین

معمولا گفته می شه نعنا واسه رفع تهوع و ناراحتی معده مفیده؛ چون منتول موجود در برگای اون، یک ضد درد و خونه طبیعیه. می تونین یک فنجون چای نعنا فلفلی یا نعنای سریع بخورین، عصاره نعنا رو بو بکشین، آب نبات نعنایی بمکید و یا برگای خود نعنا رو بجوید. با این راهکارها دردهای یهویی معده مهار شده و احساس تهوع کاهش پیدا می کنه. چای نعنای تازه یا کلا چای نعنا، به آروم سازی و شل کردن عضلات معده کمک کرده و جریان صفرا رو بهتر کنه که در آخر واسه گوارش خوبه. به ویژه اگه دچار بدهضمی یا نفخ شده باشین، چای نعنا بسیار مفیده.

چیزایی که نیاز دارین:

 • یک مشت برگ نعنای تازه یا ۱ تا ۲ قاشق چایخوری نعنا خشک
 • ماگ
 • یک فنجون آب

چه باید بکنین:

روی نعنا یک فنجون آب جوش بریزین و درپوش ماگ رو بذارین، ۵ تا ۱۰ دقیقه اجازه بدین دم بکشه و وقتی هنوز گرمه اونو بخورین. اگه نعنای تازه دارین می تونین واسه آرامش درد معده اونو بجوید. اگه دوست دارین می تونین از چای کیسه ای نعنا استفاده کنین.

۵. آب لیمو سنگی گرم بخورین

اگه مشکل تون بدهضمیه، آب لیمو سنگی به رفع ناراحتی تون کمک می کنه. خاصیت اسیدی زیاد لیمو سنگی به تولید اسید هیدروکلریک کمک کرده و پس غذای خورده شده، بهتر جدا سازی می شه. با بالابردن میزان اسیدهیدروکلریک تولید شده، شما به گوارش غذا با سرعتی مناسب کمک می کنین. آب رسانی خوبی به بدن تون می شه و سیستم گوارش تون، روان و خوب کار می کنه.

چیزایی که نیاز دارین:

 • یک لیمو سنگی تازه
 • آب گرم

۶. چای زنجبیل بخورین

گذشتگان از زمان قدیم واسه درمون هر چیزی از درد گرفته تا تهوع، سراغ زنجبیل می رفتند و این خرافه نیس.

خوردن چای زنجبیل ششمین راه درمون معده درد به روش خانگیه. زنجبیل به طور طبیعی شامل موادیه که به اونا جینجرول و شوگاول میگن. این مواد شیمیایی به آروم سازی عضلات نرم کمک می کنن؛ مثلا عضله ای که رودها رو دربر میگیره، پس انقباضای معده کاهش پیدا کرده و درد قولنج آرامش پیدا میکنه. زنجبیل به عنوان یک ضدالتهاب طبیعی به شکلای مختلفی هست که همه اونا مفید هستن. آدامسای زنجبیلی و مکملای اون مصرف راحتی دارن، و خیلیا هم نوع نوشیدنی اونو ترجیح میدن. نوشیدن چای گرم به عنوان یک درمون خونگی واسه دردهای شکمی بسیار موثره.

چیزایی که نیاز دارین:

 • ریشه ی زنجبیل، ۲ تا ۵ سانتیمتر
 • یک پوست کن یا چاقوی تیز
 • ۱ تا ۲ فنجون آب
 • عسل (درصورت تمایل)

چه باید بکنین:

۲ تا ۵ سانتیمتر از ریشه ی زنجبیل تازه رو بشورید، پوست بکنین و بعد رنده یا خرد کنین. ۱ تا ۲ فنجون آب رو به جوش بیارین و بعد زنجبیل رو بهش اضافه کنین (اگه می خواید نوشیدنی غلیظ تری داشته باشین، از مقدار آب کمتری استفاده کنین). اجازه بدین ۳ دقیقه بجوشه و ۲ دقیقه ی دیگر هم روی گرما ملایم باشه. اونو از روی گرما وردارین، صافش کنین و کمی عسل بهش اضافه کنین. نوشیدنی تون رو آروم آروم بخورین.

۷. دانه های رازیانه رو بجوید

اگه معده دردتون به خاطر بدهضمی باشه، جویدن دانه های رازیانه مفیده؛ چون شامل آنتول (anethole) است. یک روغن ناپایدار که می تونه ترشح آنزیمای گوارشی رو زیاد کنه، واسه کاهش نا آرومی مفیده و درد به دلیل اونو آرامش می ده. اگه از گاستریت و نا آرومی معده رنج می برین، رازیانه می تونه از درد و ناراحتی تون کم کنه.

چیزایی که نیاز دارین:

 • نیم تا یک قاشق چایخوری دانه رازیانه

چه باید بکنین:

بعد از غذا، نیم یا یک قاشق چایخوری از دانه رازیانه رو بجوید. اگه باردار هستین، از این راه حل پرهیز کنین.

۸. آب معدنی گازدار و لیموترش بخورین

لیموترش هم مثل لیموسنگی به کاهش شکم درد کمک می کنه. لیموترش رو با آب معدنی گازدار ترکیب کنین تا یک نوشیدنی ساده و خوش طعم واسه آرامش دردتون داشته باشین. اگه پرخوری کردین و دلیل شکم دردتون اینه، دی اکسیدکربن موجود در آب معدنی گازدار، شما رو مجبور به آروغ زدن می کنه، پس فشار شکم تون کمتر می شه. ثابت شده که نوشیدن این ترکیب واسه برطرف کردن سوء هاضمه و یبوست بسیار مفیده.

چیزایی که نیاز دارین:

 • حدود ۲۵۰ میلی لیتر آب معدنی گازدار
 • آب لیموترش تازه

چه باید بکنین:

آب معدنی گازدار رو با آب نصف یک لیموترش ترکیب کنین و جرعه جرعه بخورین.

۹. رژیمBRAT

هر کسی که کودک نوپا داره، رژیم BRAT یا موز، برنج، سس سیب و نون تست رو می شناسد و می دونه که آرامش شکم درده. این رژیم، به برطرف کردن تهوع یا اسهال کمک می کنه. رژیم BRAT شامل غذاهای کم فیبر می شه. هیچ کدوم از این خوراکیا نمک یا ادویه ندارن که علائم رو بدتر کنن. این رژیم ترکیبی واسه زمانی که احساس ناراحتی در معده دارین اما باید چیزی بخورین، بهترین انتخابه. سعی کنین نون رو تُست کنین، نون نیم سوز حالت تهوع رو کم می کنه.

۱۰. سرکه ی سیب

حتما با خواص سرکه سیب آشنا هستین. خوردن سرکه ی آب سیب دهمین راه درمون معده درد به روش خانگیه. اگه می تونین اونو خالی بخورین، با قاشق غذاخوری امتحانش کنین تا ناراحتی معده تون برطرف شه. اگه هم نمی تونین، یک قاشق غذاخوری از سرکه ی آب سیب رو با یک فنجون آب و یک قاشق چایخوری عسل ترکیب کرده و آروم آروم بخورین.

اسید موجود در سرکه ی آب سیب می تونه به کاهش هضم نشاسته کمک کرده و اجازه بده نشاسته وارد رودها شه و باکتریای مفید روده رو حفظ کنه. بعضیا هر روز یک قاشق سرکه ی آب سیب می خورن تا از بروز معده درد پیشگیری کنن.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنین

بعضی وقتا مشکلات شکمی نشون دهنده ی یک مشکل جدی هستن. استفراغای دراز مدت شما رو در خطر کم آبی قرار می ده. نوشیدن جرعهای کوچیک آب کمک می کنه بدن تون دچار کم آبی نشه. اگه تهوع و معده دردتون بیشتر از ۴۸ ساعت طول کشید به دکتر مراجعه کنین. اگه فهمیدین بعد از خوردن غذاهای خاصی یا انجام کارای خاصی همیشه دچار ناراحتی معده میشید، درمورد علائم تون با دکتر صحبت کنین. ممکنه چیزی نباشه اما مراجعه به دکتر تون می تونه احتمال مریضی کرون، یک آلرژی غذایی و یا بقیه مریضیا رو مورد بررسی بذاره.

منبع : everydayroots.com healthline.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *