میخچه و پینه یک لایه سفت و سخت پوسته و زمانی شکل می گیرن که پوست تحت فشار زیاد باشه. میخچه و پینه معمولا روی انگشتان پا یا دست به وجود میاد و حس ناجوری رو در شما به وجود میاره. اگه سالم هستین و سابقه مریضی خاصی ندارین، فقط کافیه کارایی رو واسه درمون میخچه و پینه انجام بدین. در بیشتر افراد اگه عامل فشار روی پوست ورداشته شه، میخچه و پینه هم به خودی ِخود بهبود پیدا میکنه. اگه دیابت یا مریضی دیگری دارین که موجب کاهش جریان خون در انگشتان می شه، خطر دچار شدن به میخچه و پینه هم خیلی زیاد می شه. در این جور مواقع بهتره به دستورات دکتر خود عمل کنین.

 

علائم میخچه و پینه

 • ایجاد یک سطح کلفت و خشن روی پوست؛
 • یک برآمدگی سفت و برجسته؛
 • وجود درد زیر پوست؛
 • پوست لکه دار، خشک و شکننده.

نباید از یاد برد که میخچه و پینه مثل هم نیستن.

میخچه معمولا کوچیک تر از پینهه و یک نقطه مرکزی داره که پوست دور اون ملتهبه. میخچه روی بخشای مختلف پا که حتی تحت فشار وزن نیس، ممکنه گسترش یابد، مثلا در رو، دور یا حتی بین انگشتان یا ممکنه روی قسمتایی از پا که وزن بدن رو تحمل می کنه هم به وجود بیاد. میخچها اگه تحت فشار قرار گیرند، دردناک هستن.

پینها به کم دردناک هستن. معمولا در کف پا به ویژه در زیر پاشنه، کف دستا یا روی زانوها به وجود بین. اندازه و شکل پینها بیشتر متفاوته و معمولا بزرگ تر از میخچه هستن.

کی به دکتر مراجعه کنیم؟

اگه میخچها و پینها دردناک و متورم شدن، بهتره واسه درمون به دکتر مراجعه کنین. اگه دیابت دارین یا جریان گردش خون در کف پای شما ضعیفه، قبل اینکه خودتون دست به درمون خونگی بزنین، اول با دکتر مشورت کنین، چون حتی یک جراحت کوچیک روی پا هم ممکنه موجب عفونت شه.

دلیل پیدایش میخچه و پینه

فشار همیشگی روی بخشی از پوست یکی از دلایل به وجود اومدن میخچه و پینهه. ازجمله علل به وجود اومدن میخچه و پینه میشه به موارد زیر اشاره کرد:

۱. پوشیدن کفشای نامناسب

کفشای تنگ و پاشنه بلند ممکنه قسمتایی از پا رو تحت فشار بذاره. وقتی کفش شما خیلی گشاد باشه، پاتون همیشه داخل اون سُر می خوره و با کف کفش اصطکاک ایجاد می کنه. پای شما ممکنه با درز یا دوخت کفش همیشه آزرده شده باشه.

۲. درآوردن جوراب

پوشیدن کفش و صندل بدون جوراب یکی از دلایل ایجاد آسیب روی پاهاست. جورابایی که اندازه پا نیستن ممکنه مشکلاتی واسه شما به وجود بیارن.

۳. نوازندگی یا استفاده از ابزارآلات دستی

پینه بستن دستا ممکنه نتیجه فشار همیشگی قسمتی از پوست در استفاده از ابزارآلات نوازندگی، استفاده از وسیله دستی یا حتی نوشتن باشه.

عوامل خطر

عوامل زیر خطر دچار شدن به میخچه و پینه رو افزایش می ده:

 • انحراف شست: انحراف انگشت شست پا یک برآمدگی غیرطبیعیه که به دلیل تغییر شکل مفصل انگشت بزرگ پا به وجود میاد.
 • انگشت چکشی: انگشت چکشی یک ناهنجاری در انگشت پاست که موجب پنجه ای شدن انگشت می شه.
 • دیگر ناهنجاریای پا: شرایط خاص مثل استخوان زائد می تونه موجب آزردگی پا داخل کفش شه.
 • محافظت نکردن از دستا: استفاده از ابزارآلات دستی بدون پوشیدن دستکش باعث می شه، پوست شما به طور همیشگی در تماس با عوامل آزاردهنده ی پوست باشه.

جلوگیری از بروز میخچه و پینه

 1. کفشایی بپوشید که اندازه پاتون باشه. اگه نمی تونین انگشتان تون رو درون کفش خیلی راحت تکون بدین، پس کفش تنگی رو انتخاب کردین و بهتره به یک مغازه ی کفش فروشی برید و کفش مناسب تری بخرین.
 2. از پوششای مناسب استفاده کنین. اگه کفشی که می پوشید پاتون رو می زنه بهتره واسه قسمتایی که با پوشیدن کفش آزرده می شن از یک پوشش مناسب استفاده کنین. می تونین از جداکننده ی انگشت یا پارچهای پشمی بین انگشتان تون استفاده کنین.
 3. هنگام استفاده از ابزارآلات دستی، از دستکش مناسب استفاده کنین یا دسته ابزارهایتان رو با یک پارچه ببندید.

تشخیص

دکتر پاتون رو بررسی می کنه و سعی می کنه از علل ضخامت پوست مثل زگیل و کیست جلوگیری کنه. ممکنه اگه دچار میخچه، زگیل یا هر نوع ناهنجاری دیگری باشین، از شما بخواد یک عکس رادیولوژی از پاتون بگیرین.

درمون خونگی و اقدامات پزشکی

درمون میخچه و پینه معمولا شامل پرهیز از انجام کارهاییه که موندگاری اون مشکل شما رو بیشتر می کنه. شما می تونین با پوشیدن کفشای مناسب، استفاده از پدهای محافظ و بقیه اقدامات محافظتی روند درمون رو سرعت ببخشین.

اگه میخچه و پینه بهبود نیابد یا برخلاف علاجای انجام شده هنوز دردناک باشه، اقدامات پزشکی می تونه به شما کمک کنه:

۱. گرفتن پوستای زائد

دکتر پوست ممکنه قسمتای کلفت پوست تون رو بگیره یا میخچه رو به وسیله یک جراحی کوچیک خارج کنه. سعی نکنین این کار رو خودتون انجام بدین، چون ممکنه پاتون عفونت کنه.

۲. داروهای برطرف کننده میخچه

دکتر پوست ممکنه کرم شامل اسید سالیسیلیک ۴۰ درصد رو تجویز کنه. این کرما بدون تجویز دکتر هم در دسترس هستن. دکتر به شما می گه که تا چه مدت باید از این کرم استفاده کنین. ممکنه استفاده از سنگ پا یا سوهان ناخن رو واسه ازبین بردن پوستای مرده قبل از استفاده از کرم به شما پیشنهاد کنه. استفاده از ژل اسید سالسیلیک هم می تونه جانشین مناسبی واسه کرم اون باشه.

۳. کفی کفش

اگه پاتون ناهنجاری داره، شاید دکتر یک کفش پوش مناسب براتون تجویز کنه تا از تشکیل دوباره میخچه و پینه جلوگیری کنه.

۴. جراحی

در موارد نادر، ممکنه دکتر واسه درمون ناهنجاری استخوان جراحی رو پیشنهاد کنه.

اگه دیابت دارین یا گرفتار به مریضی خاصی هستین که گردش خون در پاهایتان به کندی صورت میگیره، قبل از درمون میخچه یا پینه با دکتر خود مشورت کنین. اگه از سلامتی جسمی خوبی بهره مند هستین و مشکلی در این مورد ندارین، دستورات زیر می تونه در درمون میخچه و پینه ی پا مؤثر باشه:

۵. استفاده از پدهای اضافی

اگه می خواید میخچه یا پینه ی پاتون پیشرفت نکنه، بهتره از پد واسه کفش خود استفاده کنین. واسه مراقب و جلوگیری از پیشرفت میخچه می تونین از پدهای درمانی استفاده کنین. این پدها آغشته به محلول اسید سالیسیلیکه که ممکنه باعث تحریک پوست سالم شه، استفاده از این پدها به ویژه واسه افراد دیابتی یا افرادی که گردش خون پایینی دارن، پیشنهاد نمی شه.

۶. خیس کردن دست و پا

خیس کردن دست و پا در آب گرم و شامل صابون موجب نرم شدن میخچه و پینها می شه. این کار برداشتن پوست کلفت ایجادشده روی پا رو آسون تر می کنه.

۷. استفاده از سنگ پا یا سوهان

هنگام حموم، روی پینه یا میخچه سنگ پا یا سوهان بکشین تا لایه کلفت روی اون ورداشته شه. از یک جسم تیز واسه برداشتن پوست روی پینه یا میخچه استفاده نکنین. اگه دچار دیابت هستین، استفاده از سنگ پا هم پیشنهاد نمی شه.

۸. مرطوب نگه داشتن پوست

مرطوب نگه داشتن پوست دستا و پاها، باعث می شه همیشه پوست نرم و لطیفی داشته باشین.

کفش و جوراب راحت بپوشید. همیشه از کفشا و جورابای راحت و مناسب استفاده کنین تا میخچه و پینه ی شما به طور کامل درمون شه.