فصول گرم سال، با تموم زیبایی و لطافتی که به همراه خود میارن، یک عیب هم دارن و اونم حضور پشه هاست! این موجودات کوچیک می تونن با نیش خود، موجب آزار و حتی مریضی آدما شن. پشها می تونن ناقل مریضیای کشنده ای مثل مالاریا باشن. با ما در این مقاله همراه شید تا شما رو با روشای درمون نیش پشه آشنا کنیم.

پشها با تغذیه از خون آدم و حیوانات، زنده می مونه. اونا با استفاده از اندام لوله مثل، نازک و تیزی که در دهن خود دارن، پوست آدم یا حیوانات رو سوراخ می کنن و خون اونا رو می مکند. پشها به اندازه ای بزرگ هستن که میشه اونا رو با چشم غیرمسلح دید. پشهای نر شاخکایی پردار دارن که به اونا در تشخیص حضور پشهای ماده، کمک می کنه. شاخکای پشهای ماده، به اندازه نرها پرپشت نیس. نرها معمولا حدود یک هفته عمر دارن و ماده ها می تونن تا چندین ماه هم زنده بمونن.

شاید پشها موجوداتی کوچیک باشن و عمر کوتاهی داشته باشن، اما می تونن تأثیرات مخربی بر زندگی آدم بذارن. از خارش منطقه گزیده شده گرفته تا انتقال مریضیا، پشها می تونن بیشتر آزاردهنده و بعضی وقتا مرگبار باشن.

ما بیشتر گزیده شدن رو هنگامی که اتفاق میفته احساس نمی کنیم، چون سوراخ ایجاد شده بسیار کوچکه. اما بعد از این که تأثیر خود رو گذاشت، می تونه بسیار آزاردهنده و آسیب زننده باشه.

از علائم گزش پشه میشه به خارش، تورم، کبودی و بعضی وقتا عفونت پوستی اشاره کرد. در بعضی از نقاط جهان، نیش پشه می تونه باعث مریضیای کشنده ای مثل مالاریا و تب استخوان شکن شه.

محل زندگی و عادات مشترک پشها

پشها در بین چمنا و بوتهایی که در نزدیکی محل زندگی آدما هستن، زندگی می کنن. معمولا بهترین جای واسه جفت گیری پشها، در کنار آبای راکده. پشها بیشتر در جایایی مثل سنگابای بلااستفاده (سنگابای کم عمقی که واسه آب تنی و نوشیدن پرندگان در باغچه قرار میدن)، ناودانای بسته، راه آبا، استخرها، تالابا و جایای دیگری که آب در اون بی حرکت باشه، گردِ هم بین. ‍

این پشهای ماده هستن که آدم رو نیش میزنن. با اینکه پشهای نر و ماده هر دو از آب و شهد گیاهان تغذیه می کنن، اما پشهای ماده واسه تولیدمثل به خون هم نیاز دارن. زمانی که اونا شما رو نیش میزنن، باعث ایجاد برجستگی روی پوست و خارش اون ناحیه می شن. اونا می تونن مریضیای مختلفی رو بین حیوانات و آدما (و از یک آدم به آدم دیگر) منتقل کنن.

وقتی پشها ما رو نیش میزنن، در بین مکیدن خون، بزاق خود رو وارد بدن مون می کنن؛ این بزاق شامل پروتئینیه که خیلی از آدما بهش حساسیت دارن. پس سیستم ایمنی بدن بهش واکنش نشون می ده و باعث به وجود اومدن برجستگیای قرمز رنگ و خارش می شه.

پشها قربانیان خود رو (از بین آدما) طبق بوی کربن دی اکسید و دیگر مواد شیمیایی موجود در عرق بدن انتخاب می کنن.

نیش پشه چه عوارضی داره؟

تقریبا بی معطلی بعد از پشه گزیدگی، اون ناحیه از پوست تون حالت برجسته پیدا می کنه. در بعضی موارد، ممکنه نقطه کوچیکی رو هم وسط اون ببینین. این برجستگی خیلی زود متورم، قرمز و سخت می شه. پشها ممکنه هم زمان بقیه نقاط بدن شما رو هم بگزند.

اگه سیستم ایمنی بدن شما دچار مشکل باشه، احتمال داره بدن تون واکنشای شدیدتری نشون بده، مثل کهیر، ورمای بزرگ یا قرمزی و تورم غدد لنفاوی. معمولا مشکلات نیش پشه در کودکان بیشتر از بزرگسالانه.

بعد از نیش پشه، چه احساسی دارین؟

زمانی که پشه نیش خود رو در پوست تون فرو می کنه، ممکنه احساس سوزش داشته باشین. پس از اون آزاردهنده ترین آسیب، خارش پوسته.

در بیشتر مواقع، واکنش بدن به نیش پشه بسیار خفیفه و ظرف چند روز از بین میره. نیش پشه، بیشتر در کودکان و افرادی که دچار نقصی در سیستم ایمنی بدن شون هستن، دردسرساز می شه. در موارد نادر، ممکنه که فرد واکنش آلرژیک شدیدتری رو تجربه کنه که باعث درد بدن، سردرد و تب می شه.

پشها چه مریضیایی رو منتقل می کنن؟

پشها می تونن ویروسا، باکتریا و انگلا رو از راه بزاق خود منتقل کنن. زمانی که پشها شما رو نیش میزنن، می تونن پاتوژنا (عوامل مریضی زا) رو به بدن تون منتقل کنن و باعث مریضیای خطرناک و حتی کشنده شن، مثلا پشهایی وجود دارن که ناقل مریضیای مالاریا، ویروس رسیدن غربی، تب دنگی، تب زرد و چندین ویروس دیگر هستن که باعث مریضی آنسفالیت (نا آرومی مغز) می شن.

مریضی مالاریا در آمریکا نادره اما در بقیه نقاط جهان گسترش بیشتری داره. به گفته سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۱۵ بیشتر از ۲۰۰ میلیون مورد مریضی مالاریا گزارش شده که در بیشتر اونا، پشها عامل انتقال مریضی بودن. این باعث شده تا پشها به عنوان یکی از مرگبارترین حیوانات شناخته شن.

بعضی مریضیا هم از راه نیش پشه منتقل نمی شن که از بین اونا میشه به مریضی ایدز و هپاتیت اشاره کرد.

جلوگیری از نیش پشه چیجوری امکان پذیره؟

شما نمی تونین از نیش پشها جلوگیری کنین اما این شانس رو دارین که احتمال اونو کم کنین. همونجوریکه گفته شد، پشها در آب پرورش پیدا می کنن، پس تا جایی که امکان داره، در نزدیکی آبای بی حرکت سکونت نکنین. هر چیزی رو که احتمال داره آب در اون جمع شه و بی حرکت بمونه، خالی نگه دارین. آب حوضای کوچیک رو یک بار در هفته عوض کنین و زمانی که استخر کوچیک کودکان مورد استفاده قرار نمی گیره، آب اونو تخلیه کنین.

باید چمنا و گیاهان نزدیک منزل تون رو کوتاه و منظم نگه دارین. واسه پنجره هاتون توری نصب کنین تا مانع از ورود پشها شه. اگه به جایی پر از درخت و چمن می روید، لباسای آستین بلند و شلوارهای بلند بپوشید و از مواد دافع حشرات استفاده کنین.

واسه جلوگیری از دچار شدن به مریضیایی که به وسیله پشها منتقل می شن، قبل از سفرهای خارجی مطمئن شید که به روزترین واکسیناسیون رو دریافت کردین. می تونین از دکتر خود بخواهید که واسه پیشگیری از مالاریا یا مریضیای دیگر، داروهای خوراکی تجویز کنه.

۱. لیمو

لیمو دارای خواص ضدالتهاب و بی حس کنندگی طبیعیه و مؤثرترین درمون نیش پشه به حساب میاد. لیمو رو به دو نیم تقسیم کنین و قسمت داخلی یکی از نیمها رو روی محل گزیدگی، بمالید تا آرامش یابد. حتی می تونین پوست زرد لیمو رو به پوست تون بمالید.

آرامش

از آب لیمو در محل پشه گزیدگی استفاده کنین، چون که به کاهش دچار شدن به عفونت کمک می کنه. یکی دیگر از راهکارهای درمون اینه که به آب لیمو ریحان له شده اضافه کنین و این ترکیب رو روی ناحیه آسیب دیده پوست بذارین.

۲. پیاز یا سیر خرد شده

پیاز و سیر به کاهش تورم و آرامش خارش به دلیل نیش پشه کمک می کنن. جدا از اینکه اون، بوی قوی اونا، حشرات و پشها رو دفع می کنه. پیاز یا سیر رو خرد کنین و مستقیما روی ناحیه گزیدگی، بذارین. بذارین چند دقیقه بمونه و بعد اونو بشورید.

۳. جوش شیرین

جوش شیرین می تونه خارش به دلیل نیش پشه رو رفع کنه. جوش شیرین قلیاییه و Ph پوست رو خنثی می کنه و خارش رو آرامش می ده. یک قاشق چای خوری جوش شیرین رو در یک لیوان آب حل کنین. پارچه ی تمیزی رو به این محلول آغشته کنین و بعد اونو روی ناحیه گزیدگی بذارین (به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه).

راه حل دیگری هم هست: با استفاده از عنبرسایٔل و جوش شیرین، خمیر درست کنین. مقداری از این خمیر رو به مدت ۱۰ دقیقه روی پوستی که پشه نیش زده، بذارین. بعد اون ناحیه رو با آب ولرم بشورید.

۴. آلوئه ورا

آلوئه ورا یک ضدعفونی کننده ی طبیعی و یکی از بهترین علاجا واسه نیش حشراته. این گیاه، درد، تورم و خارش رو کم می کنه و باعث افزایش سرعت درمون می شه.

قسمت گوشتی برگ آلوئه ورا رو برش بدین تا ژل اون خارج شه. اگه گیاه آلوئه ورا ندارین، می تونین از ژل اون استفاده کنین که در خیلی از مغازها موجوده و می شه خیلی راحت تهیه کرد. آلوئه ورا رو به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در یخچال بذارین تا خنک شه. بعد ژل رو مستقیما روی محل گزیدگی بمالید.

۵. نمک

نمک به دلیل داشتن خواص ضدعفونی کننده و ضدالتهاب خود، یکی دیگر از علاجای آسون واسه جای نیش پشهه. محلولی تشکیل شده از چند قطره آب و مقدار کمی نمک درست کنین و روی محل پشه گزیدگی بذارین. در روش دیگر می تونین پودر سیر، نمک و آب (هر کدوم به مقدار برابر) رو با همدیگه ترکیب کنین و خمیر به دست اومده رو روی محل گزیدگی بذارین. شاید به مدت چند ثانیه احساس سوزش کنین اما درد و خارش تون به سرعت آرامش پیدا میکنه. اگه نزدیک ساحل زندگی می کنین، در دریا شنا کنین تا با نمک طبیعی موجود در آب، پوست خود رو شست وشو بدین.

۶. یخ

دمای سرد گسترش مواد نا آرومی زا رو در محل پشه گزیدگی، محدود می کنه؛ یخ باعث می شه تا ناحیه گزیده شده بی حس شه و علائم مختلف اون فورا آرامش یابد. کیسه یخ رو به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در ناحیه گزیدگی بذارین. این کار باعث آرامش تورم و خارش می شه. اگه یخ در دسترس نبود، ناحیه آسیب دیده پوست رو به مدت چند دقیقه زیر شیر آب سرد بگیرین. یا می تونین یک بطری آب سرد یا کیسه ای از سبزیجات منجمد رو روی پوست خود بذارین.

۷. الکل

الکل یک ضدعفونی کننده ی خونگی معمولیه که می تونین از اون واسه آرامش سوزش به دلیل نیش پشه و کاهش احتمال دچار شدن به عفونت استفاده کنین. مقداری پنبه رو آغشته به الکل کنین و روی پوست بمالید. اول ممکنه کمی سوزش بسازه اما خیلی زود خارش و تورم از بین میره. اگه الکل ندارین، می تونین از دهن شویه استفاده کنین، چون شامل مقدار زیادی الکله.

۸. روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضدعفونی کننده س که می تونه زخمایی باکتریایی مثل جوش و جای نیش پشه رو بهبود بخشد. این ماده در کاهش تورم و خارش مؤثره.

مقداری پنبه رو به روغن درخت چای آغشته کنین و روی محل گزیدگی بمالید. اگه پوست تون حساسه، از این روش درمانی استفاده نکنین چون باعث تحریک پوست می شه. در این صورت می تونین از روغنای اسانس دار دیگری مثل روغن اسطوخودوس یا سدر استفاده کنین.

۹. خمیردندان

خمیردندان می تونه در کاهش خارش به دلیل گزش پشه مؤثر باشه. مقداری از خمیردندان رو روی پوست بمالید.

واسه اینکه سریع تر و بهتر نتیجه بگیرین، از خمیردندان با عصاره نعناع استفاده کنین، چون دارای خواص ضدالتهابه. می تونین از خمیردندانایی که شامل جوش شیرین یا جوهر نعناع خشک هستن، استفاده کنین. بهتره از خمیردندانای ژله ای استفاده نکنین.

۱۰. آسپرین

آسپرین خاصیت ضدالتهاب بالایی داره که می تونه در کنترل تورم به دلیل نیش پشه مؤثر باشه. یک عدد قرص آسپرین رو بسابید تا پودر شه. چند قطره آب بهش اضافه کنین تا حالت خمیری به خود بگیره. خمیر رو روی محل گزیدگی بذارین و بذارین چند ساعت بمونه. بعد اونو با آب ولرم بشورید. می تونین محل گزیدگی رو با آب مرطوب کنین، بعد قرص آسپرین رو روی اون بمالید.

خیلی از افراد، با علاجای خونگی اشاره شده در این مقاله، بهبود یافته ان. با این حال، اگه تورم و سوزش ادامه پیدا، حتما با دکتر خود مشورت کنین.

منبع: healthline top10homeremedies