بیشتر ما واریس رو به شکل رگای آبی و بنفش تیره ای می شناسیم که به شکل برجستگیایی در سطح پوست پخش شدن. بیشتر مردم فکر می کنن واریس مریضی ای ست که فقط زنان بهش دچار می شن، ولی باید بدونین که واریس گریبان گیر مردها هم می شه.

واریس، شایع ترین مریضی عروقی انسانه که حدود ۲۰-۱۰% جمعیت رو گرفتار می کنه. بیشتر زنان باردار و سن بالا درگیر مریضی واریس هستن؛ چون اونا دوره ای از تغییرات هورمونی رو تجربه می کنن و تعادل هورمونای بدن شون با تغییرات به هم می خوره. با پا به سن گذاشتن (زن و مرد)، فرد بیشتر دچار نا آرومی می شه و رگا به دلیل گشاد شدن در زمان نا آرومی، کم کم، حالت طبیعی ارتجاعی خود رو از دست میدن.

احتمال ابتلای زنان به واریس دست ِکم دو برابر بیشتر از مردانه، ولی بهتره بدونین سن و نژاد در این موضوع مؤثر نیس. افرادی که پوست روشنی دارن بیشتر از دچار شدن به واریس شکایت می کنن، چون رگای واریسی در پوست اونا بیشتر به چشم بین؛ این در زیبایی بدن اونا هم اثر بیشتری داره.

روشای زیادی واسه پیشگیری و درمون واریس هست، از جراحیای هزینه بر گرفته تا استفاده از روغنای اسانس طبیعی. واسه درمون واریس احتیاجی نیس از همون اول به کرمای حساسیت زا (یعنی کرمایی که باعث درد و ورم پوست می شن) یا جراحی گرون لیزر پناه ببریم. بهتره اول علاجای خونگی رو امتحان کنیم. علاجای عادی پزشکی همیشه مفید نیستن و باید اونا رو در انتهای لیست درمانی خود بذاریم. با علاجای خونگی، می تونیم برجستگی رگا رو کاهش بدیم و راحت خاطر باشیم که مشکلات جانبی هم ندارن.

روشای درمانی طبیعی واسه واریس

نشریه ی انجمن پزشکان آمریکا در سال ۲۰۱۲ در گزارشی گفته: «درمون واریس از راه های مختلفی امکان پذیره : روشای محافظه کارانه (دارو درمانی، پوشیدن جوراب واریس و تغییر سبک زندگی)، روشای نیمه تهاجمی (اسکلروتراپی و قطع بافتای داخل مجرایی)، روش تهاجمی (جراحی) و روش ترکیبی (ترکیبی از چند روش بالا)».

طبق گزارش سال ۲۰۰۷ در نشریه ی دانشکده ی سلطنتی جراحی بریتانیا، در جراحی رگای واریسی عصبای مریض هم آسیب می بینه. واریس در نصف بیماران، پس از گذشت ۱۰ سال دوباره بازگشت داشته. وجود رگای واریسی معمولا نشونه ای مخفی از بروز مشکل وریدیه که حتما با درد یا ورم همراه نیس. اگه واسه درمون واریس به دکتر یا متخصص پوست مراجعه کنین، شاید قبل از صحبت درباره جراحی به شما پیشنهاد می ده که سبک زندگی تون رو اصلاح کنین. با این کار می تونین میزان تجمع خون در رگا رو پایین بیارین. البته این تغییر فقط به درمون واریس محدود نمی شه، بلکه پرانرژی تر میشید، پوست تون شفاف می شه، به سلامتی قلب تون کمک می کنین و گوارش غذا هم بهتر صورت میگیره. از تموم فوائدی که واسه علاجای خونگی شمردیم، بهترین امتیاز، بی خطر بودن و مقرون به صرفه بودن اون در برابر عمل جراحیه. پس با ادامه این مطلب با پنج روش درمانی طبیعی واسه واریس آشنا شید.

۱. ورزش

حتما با فواید ورزش آشنا هستین، ورزش منظم یکی از بهترین کارهاییه که واسه بهتر شدن گردش خون در رگا و پایین آوردن ورم پا میشه انجام داد. برطبق گزارش مؤسسه ی ملی قلب، خون و ریه ی آمریکا، نشستن (به ویژه نشستن در وضعیت نامناسب مثل زمانی که گردن رو به جلو خم می کنین یا چار زانو نشستن) و ایستادن دراز مدت و بدون حرکت، خطر دچار شدن به واریس و ناراحتیای به دلیل تجمع خون در رگ رو چند برابر می کنه.

زمانی که شما مدت زمان طولانی بی حرکت می مانید، رگا عمل برگردوندن خون به قلب رو سخت تر انجام میدن و واسه جنگ با نیروی جاذبه مشکل پیدا می کنن. ورزش مقدار هورمونا رو به شکل طبیعی تنظیم کرده، وزن شخص رو کم می کنه و نمی ذاره از حد طبیعی خارج شه و فشارخون رو پایین میاره. تموم این موارد با هم به درمون واریس کمک می کنن.

طبق نظر کارشناسان مؤسسه ی مریضیای قلبی و عروقی کارولینا، واسه جلوگیری از دچار شدن به واریس باید نرمشایی رو مثل بالا بردن پا، بالا نگه داشتن مچ پا، حرکات دوچرخه و خم کردن مچ پا به دور انجام بدین تا رگای پا کش بیان و قوی شن. ورزشایی مثل پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری که فشار کمی به بدن وارد می کنن هم، فشار وارده به رگا رو کاهش میدن.

اگه از اون دسته افرادی هستین که با ورزش کردن عضلات تون درد میگیره، پس به آرامی ورزش کنین و بعد از اون برروی عضله ای که درد گرفته، کیسه یخ یا آب گرم بذارین. واسه کاهش درد و ورم به دلیل واریس، پاها رو بالا بگیرین یا جوراب واریس بپوشید. با این کار به پایی که خون در اون به درستی به جریان نمی افته، فشار ملایمی وارد می کنین.

۲. مراقب وزن خود باشین

افرادی که اضافه وزن دارن، به ویژه زنان و افراد میانسال، بیشتر درخطر دچار شدن به واریس هستن. سنگینی وزن اضافی، فشار زیادی به رگاتون وارد می کنه و به ورم یا برگشت جریان برعکس خون دچار میشید. این پدیده در سیاهرگای بزرگی که نزدیک سطح پوست هستن (مثل سیاهرگ صافن در پا) بیشتر رخ می بده.

«هافینگتون پست» در مقاله ای، به رابطه بین چاقی و واریس پرداخته. در این مقاله اومده که تشخیص رگای واریسی و درمون اونا در افرادی که اضافه وزن دارن، مشکل تره؛ چون در فرد گرفتار، تا زمانی که پاها ملتهب و اندازه رگا بزرگ نشه، نمیشه متوجه مریضی شد. اندازه رگا در بخش داخلی پا در این حالت به بیشتر از ۴ الی ۵ سانتیمتر می رسه.

۳. استفاده از روغنای اسانس واسه تنظیم هورمونای بدن

روغنای اسانس واسه بهبود گردش خون مفید ند، میزان ورم رو پایین میارن و هورمونای بدن رو تنظیم می کنن. یکی از بهترین روغنا واسه درمون مشکلات وریدی، روغن «سرو» است. این روغن، سرعت گردش خون رو بالا می بره و دستگاه گردش خون رو تقویت می کنه. موضع مورد نظر رو دوبار در روز با پنج قطره از این روغن ماساژ میدید و این کار رو به مدت چند هفته ادامه بدین. درصورتی که دچار درد عضلانی، ورم یا تاول شدید، مصرف اونو قطع کنین و روغن رقیق دیگری رو مثل روغن نعنا، روغن درخت چای یا اسطوخدوس امتحان کنین.

۴. رژیم غذایی ضد نا آرومی

غذاهای خاصی هستن که مانع ایجاد نا آرومی می شن و با تقویت گردش خون، سرعت بهبود واریس رو افزایش میدن. این غذاها از گسترش واریس در آینده هم جلوگیری می کنن. پیروی از رژیم غذایی ضعیف، به شریانا آسیب می زنه، کیفیت گردش خون رو پایین میاره و مشکلاتی مثل فشار خون، نبود تعادل هورمونی و افزایش وزن رو به وجود میاره. منظور از داشتن رژیم غذایی ضعیف، خوردن موادی مثل چربیای ترانس، شکر، کافئین، الکل و غذاهای فرآوری شده. بیشتر این غذاها شامل مقادیر خیلی بالایی از سدیم هم هستن. سدیم زیاد، باعث دفع مقدار آب زیاد از بدن می شه و باعث می شه سمایی در بدن تولید شه که شدت ورم رگای واریسی رو بالا می بره.

غذاهایی که خاصیت ضد التهابی بالایی دارن و ظاهر واریس رو بهبود می بخشن، عبارتند از:

 • مواد غذایی که دارای فیبر زیادی هستن: فیبر واسه سلامت قلب مفیده و واسه خوب کار کردن دستگاه گوارش ضروریه. خوردن روزانه ۳۰ الی ۴۰ گرم فیبر بهترین روش واسه پیشگیری از یبوسته. دچار شدن به یبوست در شکم تولید نفخ می کنه و نفخ به رگای دور شکم و پاها فشار میاره. غذاهایی که شامل مقدار بالایی فیبر هستن، عبارتند از: تخم شربتی و تخم کتان (هردو دارای امگا ۳ هستن و خاصیت ضد التهابی دارن)، سبزیجات، میوه ها و حبوبات تازه.
 • غذاهای پر از آنتی اکسیدان: آنتی اکسیدانا به استواری رگا کمک می کنن، ضد نا آرومی ان و شریانا رو سالم نگه می دارن. ویتامین C و ویتامین E، آنتی اکسیدانای معروفی هستن. این دو ویتامین فت و فراوون در سبزیجاتِ برگ سبز و مرکبات پیدا می شن. ویتامین E از لخته شدن خون جلوگیری می کنه، رقیق کننده ی طبیعی خون و واسه سلامت قلب مفیده. ویتامین C ماده ضد نا آرومی قوی ایه و واسه پوست هم معجزه می کنه.
 • ادرارآورهای طبیعی: پزشکان در مواردی که صلاح بدونن به تجویز قرصای ادرارآور می پرازن تا ادرار دفعی رو افزایش داده و آب اضافی یا ورم بدن رو کم کنن. با مصرف خوراکیای زیر می تونین میزان دفع ادرار رو بالا ببرین. این خوراکیا عبارت ان از: سبزیای تازه (جعفری، گشنیز و ریحان)، رازیانه، برگای سبز گیاه قاصدک، خیار، مارچوبه و کرفس.
 • غذاهایی که شامل مقادیر زیادی منیزیم هستن: تجمع خون در رگای پا، فشار خون و گرفتگی عضلات پا (سندرم پای بی قرار) علائم اخطار دهنده ای هستن که به روشنی نشون میدن مواد الکترولیتی بدن ما کم شده. الکترولیتا یونای شیمیایی رادیکالی هستن و در هدایت الکتریکی درون سلولا و نورونا نقش دارن. پتاسیم و منیزیم مثل موادی هستن که ساختار مایع الکترولیت بدن ما رو تشکیل میدن. واسه مقابله با این علائم آزار دهنده، باید خوردن موادی مثل سبزیای برگ سبز، آوکادو، موز، سبزیجات خونواده کلم و سیب زمینی شیرین رو در اولویت بذارین.
 • غذاهای ادویه دار: غذاهایی که شامل ادویهایی مثل فلفل قرمز و کاری هستن، دمای بدن رو بالا می برن. اینطوری با مصرف ادویه گردش خون بهتر می شه، حتی میشه میزان اشتها رو هم کنترل کرد و جلوی اضافه وزن رو گرفت.
 • ماهیای دریایی: ماهی و غذاهای دریایی مثل ماهی آزاد، شیر ماهی، ماهی کولی، ساردین و ماهی تن شامل روغن امگا ۳ هستن. کارشناسان واسه داشتن گردش خون سالم مصرف این روغن رو بسیار پیشنهاد می کنن.
 • سرکه سیب: سرکه ی سیب پخش خون رو در دیواره ی رگا بهتر کنه و ضد التهابه. بعضی بیماران گرفتار به واریس گفتن که با ترکیب کردن سرکه ی سیب با گیاه دارویی «هاماملیس» و ماساژدادن اون روی موضع ملتهب، ورم کاهش یافته و ظاهر رگای واریسی طی چند هفته بهبود پیدا میکنه.

۵. استفاده از دو گیاه داروییِ قره قاط و شاه بلوط هندی

بوته ی قره قاط و درخت شاه بلوط هندی واسه درمون واریس مفید ند و استفاده از اونا واسه بدن بی ضرره. بشر هزاران ساله که از این دو گیاه واسه درمون خونگی مریضیا استفاده می کنه. کارشناسان اونا رو واسه درمون مشکل وریدی طولانی مورد مطالعه قرار دادن. از نشونه های مشکل وریدی میشه به درد، ورم قوزک پا، احساس سنگینی، تیر کشیدن پا و گرفتگی عضلانی اشاره کرد. قره قاط و شاه بلوط هندی به دفع آب اضافیِ بدن کمک می کنه و مشکلات گردش خون، ورم، اسهال، گرفتگی عضلانیِ به دلیل سندرم پیش از قاعدگی و ناراحتیای پوستی رو درمون می کنن.

میوه درختچه ی قره قاط در اروپا به بلوبری معروف و خوردنیه. می تونین عصاره این میوه رو بگیرین یا با اون یه جور چای دم کنین. از پوست درخت شاه بلوط هندی، دانه، برگ و گلای اون به شکل عصاره، کرم، چای و کپسول استفاده می کنن. به دنبال عصاره شاه بلوط هندی ای باشین که میزان «آئیسین» فعال اون ۱۶ الی ۲۰ درصد باشه. روزانه باید ۱۰۰ میلی گرم از این عصاره رو استفاده کنین. بعضی کارشناسان هم میگن میزان مصرف قره قاط دوبار در روز و هر بار ۱۶۰ میلی گرمه.

می تونین این دو گیاه رو هر روز با ۲۰۰ میلی گرم گیاه دارویی «کوله خاس»، ۲۰۰ میلی گرم عصاره هسته ی انگور و ۴۰۰ واحد ویتامین E مخلوط و استفاده کنین. این ترکیب، گردش خون رو تقویت، از رگا در برابر فشار و آسیب محافظت و خون رو رقیق می کنه. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند هم پیشنهاد کردن که افراد گرفتار به واریس مصرف موادی رو که شامل ماده شیمیایی «روتین» هستن، زیاد کنن. «روتین» از خونواده «بیوفلاونوئید» هاست و از دیواره ی رگا محافظت می کنه و کارایی اونا رو افزایش می ده. «بیوفلاونوئید» درد و ورم به دلیل رگای واریسی رو آرامش می ده. مواد غذایی ای که شامل این ماده هستن، عبارت ان از: هسته ی انگور، پوست درخت کاج، بوته قره قاط، زالزالک و گیاهانی که شامل آنتی اکسیدان هستن (مثل میوه های شامل ویتامین C).

فرق بین رگای عنکبوتی و رگای واریسی

بیشتر مردم این دو اصطلاح رو به یک معنا به کار می برن، ولی این دو ناراحتی پوستی، از هم متمایزند. دلیل دچار شدن به اونا شاید برابر باشه، ولی شکل ظاهری شون با همدیگه فرق داره.

رگای عنکبوتی، که بهش مویرگ فراخی هم میگن، برروی پوست به شکل خطوط نازک یا شبکه مثل ظاهر می شن. بعضی هم به این رگا اصطلاحا خوشهای ستاره فشان می گن؛ چون ظاهرشون مثل نقطه های کدریه که همه در یک نقطه از سطح پوست متمرکز شدن. این ساختار بی شباهت به خوشهای ستاره ای درون کهکشونا نیس.

رگای عنکبوتی مثل رگای واریسی مناطقی مثل پا، پشت ران، ماهیچه ساق پا، قوزک و از مچ به پایین رو درگیر می کنن. این رگا از واریس کوچکتر ند و ازآنجایی که برروی لایه های سطحی پوست قرار دارن، درد و علائم حادی از خود نشون نمی دن. رگای مشبک هم ناهنجاری وریدی دیگریه که اندازه رگ در اون بزرگتر از رگای عنکبوتی و کوچکتر از رگای وریدیه.

دلیل دچار شدن به واریس

خونی که رگای واریسی حمل می کنن، بدون اکسیژنه و به خاطر این، این رگا به رنگ آبی هستن. رگای واریسی بیشتر پاها رو درگیر می کنن (به ویژه ران و ماهیچه ی ساق پا)، ولی ازآنجایی که سیاهرگای کل بدن می تونن واریسی شن، در دیگر انداما مثل صورت، پوست شکم و پشت کمر هم اونا رو می بینیم.

نکته ای که ذهن کارشناسان و همه مردم رو درگیر کرده، اینه که چه افرادی به واریس گرفتار می شن؟ طبق بررسی کارشناسان بخش رادیولوژی و جراحی دخالت ای دانشگاه پنسیلوانیا، میزان دچار شدن به واریس در افراد زیر بیشتره:

 • افرادی که بالای ۴۰ سال دارن.
 • افرادی که شغل اونا ایجاب می کنه چندین ساعت در حالت نشسته یا وایس تاده قرار بگیرن. دراین حالت، خون در پاها جمع شده و سرعت گردش خون هم در رگا کم می شه.
 • افرادی که جنب و جوش بدنی کمی دارن و ترجیح میدن یک جا بشینن.
 • افرادی که به دلیل پیروی از رژیم غذایی غیرمغذی، ورزش نکردن، آسیب دیدن از ناحیه دست وپا، نبود تعادل هورمونای بدن و درمعرض استرس شدید بودن گردش خون ضعیفی دارن و دچار نا آرومی شدیدی شدن.
 • زنان باردار یا زنانی که تازگیا وضع حمل کردن.
 • نوجوانانی که زمان بلوغ رو تجربه کرده، زنانی که قرص ضدبارداری مصرف می کنن و زنانی که به زمان یائسگی خود نزدیک می شن.
 • افرادی که بین اعضای خونواده خود سابقه واریس دارن.
 • افرادی که پوست روشن دارن و در خطر تابش شدید آفتاب قرار گرفتن و پوست شون آسیب دیده.

در افراد گرفتار به واریس، پیشرفت مریضی تنها مسئله ای نیس که باید با اونو به رو شن. عوارضی مثل خستگی، درد عضلانی و سنگینی دست وپا هم اونا رو آزار می ده.

کارشناسان پوست میگن باوجوداینکه سازوکار ایجاد واریس شناخته شده، ولی هنوز نمیشه بروز این مریضی رو فقط به یک دلیل محدود کرد. دلیل کلی ی این مریضی تولید خونای راکدیه که درون رگا رو پر کرده و به اونا فشار میاره. یک نهاد مریضیای قلبی و عروقی در گزارشی آورده که رگای واریسی تحت فشار جاذبه گشاد می شن. کم کم این رگا بزرگتر می شن، پیچ وتاب می خورن، برروی پوست برآمدگیایی ایجاد می کنن و دردناک می شن.

در بدن یک فرد سالم، خون به کمک شبکه ای از سرخرگا و مویرگا از قلب به اندامای بدن میره. بعد به شکل یک طرفه ازطریق سیاهرگا به قلب برمیگرده. حرکت ماهیچها به سیاهرگ فشار میاره و اینطوری، خون به قلب پمپ می شه. از این نکته درمی یابیم که یکی از فواید ورزش منظم، تقویت جریان خونه.

سیاهرگا در ساختمان خود دریچهای یک طرفه ای دارن. وظیفه ی این دریچها یک طرفه کردن حرکت خون به طرف قلبه و اجازه نمی دن خون به عقب و پایین پا برگردد. در رگای واریسی، مقدار کمی خون به عقب برمیگرده و ایجاد نا آرومی می کنه. ضعیف کار کردن دریچهای سیاهرگی، قدرت گردش خون رو پایین میاره. البته هنوز مشخص نیس که به چه دلیل دریچه ی سیاهرگای بعضی افراد نسبت به افراد دیگر ضعیف تر عمل می کنه. با جمع شدن خون در رگای واریسی، دیواره ی رگا سخت می شه و توانایی ارتجاعی خود رو از دست میدن. اینطوری رگا دیگر نمی تونن عمل پمپ کردن خون به قلب رو خوب سابق بکنن.

ازآنجایی که واریس در رگایی شکل میگیره که دریچه شون مشکل داره، بیشتر رگای عمقی و پر چاله رو درگیر می کنه. سیاهرگ سافن که بهش سیاهرگ بلند هم میگن، سیاهرگ بزرگیه که زیر پوست پا قرار گرفته. این سیاهرگ نسبت به رگای دیگر بیشتر واریس میگیره. به تجمع خون در سیاهرگا مشکل وریدی گفته می شه. این مشکل رگ رو گشاد می کنه و به دنبال اون خونی که در کنار دیواره های رگ جریان داره، بی حرکت می مونه و دیواره ی رگ رو سخت می کنه.

تجمع خون در رگ به دلایل زیر رخ می ده:

 • تغییرات هورمونی در زمان بارداری یا یائسگی: ازآنجایی که زنان نسبت به مردها بیشتر در خطر تغییرات هورمونی قرار می گیرن، احتمال دچار شدن به واریس در اونا بیشتره. طبق این نظریه، هورمونای زنانه رگا رو سست می کنن و احتمال نشت کردن خون به بیرون از رگ رو افزایش میدن. اگه زنی در زمان بارداری یا بلوغ باشه، از قرصای ضدبارداری استفاده کنه یا وارد دوره یائسگی شه، احتمال اتفاق نشتی از رگای اون بیشتر می شه. بدن زنان باردار طبق رشد کودک خون بیشتری تولید می کنه؛ ازاین رو اونا به دلیل تقابل این حجم زیاد خون با نیروی جاذبه و فشار، در پاها یا دور معده شون با استعداد دچار شدن به واریس هستن.
 • ناهنجاری در ساختمان رگا از بدو تولد.
 • نا آرومی رگا یا وجود لخته ی خون در اونا.
 • آسیب دیدن رگا، مریضی قلبی یا مانعی در رگ که جلوی گردش طبیعی خون رو بگیره.
 • افزایش وزن بدن: زمانی که وزن فردی ازحد عادی بالاتر برود، گردش خون اونم یواش تر می شه. پای اینجور شخصی بیشتر ملتهب می شه و رگا تحت فشار بیشتری قرار می گیرن.

به چه دلیل باید نگران رگای واریسی باشیم؟

رگای واریسی در بیشتر موارد بدون علائم آزاردهنده هستن و مردم اونا رو به چشم یک مشکل زیبایی می بینن. مقدار خونی که در رگای واریسی تجمع پیدا میکنه، کمه و بیشتر حجم خون به قلب بر می شه، ولی با این اوصاف، داشتن واریس واسه شما یه جور هشداره که بدونین گردش خون شما مشکل داره.

در بعضی موارد، رگای واریسی پاره می شن و مشکلاتی مثل زخمای روباز پوستی و ورم رو به وجود میارن. زمانی که واریس با درد همراه باشه، فرد در ساق و پاها دچار درد عضلانی و ورم می شه. این علائم دردناک خواب راحت رو از فرد سلب می کنه و کار، ورزش و پیاده روی عادی رو واسه اون مشکل می کنه.

بعضی افراد و به ویژه خانومای باردار علائمی مثل احساس سنگینی و پر بودن در پاها، بی قراری، خستگی، گرفتگی عضلات، زخمای پوستی و خارش رو تجربه می کنن. در رگای واریسی ممکنه لخته ی خون شکل بگیره و در این حالت شخص فورا باید تحت درمون قرار بگیره.

نتیجه گیری

واریس، شایع ترین مریضی عروقی انسانه که حدود ۲۰-۱۰% جمعیت رو گرفتار می کنه.

زنان دست کم دو برابر مردها به واریس گرفتار می شن، ولی سن و نژاد مریض بر میزان دچار شدن اثر نمی ذاره.

علاجای طبیعی واریس عبارتند از: ورزش، جلوگیری از اضافه وزن، استفاده از روغنای اسانس واسه تنظیم هورمونای بدن، استفاده از رژیم غذایی ضدالتهاب و گیاهان دارویی مثل قره قاط و شاه بلوط هندی.

مواد غذایی ای که به دلیل داشتن خاصیت ضدالتهابی واسه درمون واریس بسیار مفید هستن، عبارتند از: غذاهای غنی از فیبر، غذاهای شامل آنتی اکسیدان، ادرارآورهای طبیعی، غذاهای غنی از منیزیم، خوراکیای ادویه دار، ماهیای دریایی و سرکه سیب.

رگای عنکبوتی هم مثل رگای واریسی در پا، پشت ران، ماهیچه ی بین ران و ساق و از مچ به پایین ظاهر می شن. این رگا از رگای واریسی کوچیک تر هستن، درد ندارن و بدون علامت هستن. دلیل فرقای اشاره شده به سطحی تر بودن اونا نسبت به رگای واریسی برمیگرده.