تصور کنین در جمعی حاضر هستین و یک نفر بی معطلی صحبت می کنه. اون از غذای دیروز ظهرش تا مهم ترین مسائل خاورمیانه حرف می زنه. همه رو خسته می کنه و نمی دونه که بعضی وقتا سکوت کردن چقدر لذت بخشه. اگه شمام اسیر اینجور افرادی شدین، متأسفم و اگه خدای نکرده یکی از اونا هستین، از شما دعوت می کنم اقدام به درمون پرحرفی تون کنین. واسه اینکه در جمع و ارتباطات خود حضوری مؤثر داشته باشین، باید یاد بگیرین که گوش کنین و قبل از صحبت کردن، فکر کنین. اگه این عیب خود رو قبول نکنین، کم کم دور و بریا علاقه شون رو نسبت به شما از دست میدن. درمون پرحرفی و وقت شناسی در صحبت کردن و رفت و اومد رو جدی بگیرین و با رعایت نکاتی ساده، در هر جمعی گل سرسبد مجلس شید.

قدم اول: افزایش خودآگاهی

۱. دلیل پرحرفی تون رو پیدا کنین

شاید شمام از اون دسته از افرادی هستین که زیاد در مورد خودشون صحبت می کنن و اصلا متوجه نیستن که بقیه از این کار خوش شون نمیاد. بعضی افراد همیشه صحبت می کنن و مایل ان در هر جمعی سکوتا رو بشکنند. چون در سکوت احساس نامطلوبی دارن. یا بعضی از افراد از صحبت کردن، واسه تخلیه ی اضطراب و نگرانیای خود استفاده می کنن. در هر صورت:

 • دلیل و ریشه ی پرحرفی رو پیدا کنین.
 • ببینین در مقابل چه افرادی یا در چه موقعیتایی بیشتر حرف میزنین، تا دلیل رو بهتر بفهمین.
 • با شناخت زمانایی که پرحرف میشید، می تونین رفتارتون رو کنترل کنین.
 • سعی کنین با کمک آزمونا و مشاورهای روان شناسی، الگوی رفتاری تون رو پیدا کنین و خود رو بهتر بشناسین.

۲. واکنش بقیه رو موقع پرحرفی خود

بعضی وقتا فردی که پرحرفی می کنه، اصلا متوجه ی رفتار خود نیس. اون حرف می زنه و اون قدر حرف می زنه که در آخر با رو ترش کردن یا واکنشای بقیه متوجه می شه که زیاده روی کرده و مجبور به عذرخواهی می شه.

بدونین که در موقعیتای زیر باید صحبت تون رو تموم کنین:

 • وقتی دیگر به شما توجه نمی کنن و خود رو با فرد دیگری مشغول صحبت می کنن.
 • وقتی مخاطب تون خسته شده و حوصله اش سر رفته.
 • وقتی حواس مخاطب تون پرت شده، مثلا به تلفن خود نگاه می کنه یا حواسش به تبلت و کامپیوترشه (البته اون داره حواس خودشو پرت می کنه).
 • وقتی خیلی سریع و سریع صحبت می کنین و واسه درست فهمیدن حرف هاتون به تمرکز نیازه.

۳. اون قدر درباره خودتون حرف نزنید!

بعضی از افراد پرحرف، مرتبا از خودشون، تجربه ها و خاطره هاشون تعریف می کنن و حتی یک درصد هم احتمال نمی دن که بقیه به اندازه اونا، مشتاق شنیدن درباره جزئی ترین اتفاقات سفر شمال اونا در تابستون یا خورد و خوراک کودک شون نیستن. واسه ایجاد رابطه لذت بخش با بقیه، باید با اونا رفت و امد کرد. متکلم وحده نباشید. درمون پرحرفی باعث می شه از تجارب و مصاحبت با بقیه استفاده کنین و دوست داشتنی تر بشین.

 • هر گفت و گو جاده ای دوطرفهه، پس در گفت و گو به طرف مقابل خود هم مهلت حرف زدن بدین.
 • نظرات بقیه رو و واسه شنیدن این نظرات اشتیاق نشون بدین. اگه فقط شما حرف بزنین، بقیه فکر می کنن که خودخواه هستین و البته شاید پر بی راه هم نمیگن. واسه جلوگیری از ایجاد این احساس از بقیه سؤال کنین و اونا رو دعوت به مصاحبت و مشارکت کنین.
 • قبل از صحبت کردن فکر کنین.

خیلی بده که بدون اندیشیدن، سخن بگید. از قدیم گفتن: «حرف رو در دهن مزه مزه کن». چه عجله ای دارین که بی تأمل و سریع، نظرات خود رو اعلام کنین. با بی تفکر حرف زدن، به احتمال زیاد از حرفایی که سریع بر زبون آورده اید، پشیمون میشید.

 • قبل از صحبت کردن به خودتون زمان بدین. سخن گفتن با تفکر، نشونه بلوغ و صبره.
 • اگه واسه تون مهم نیس که بقیه از پرحرفی شما اذیت می شن، دست کم به مغز بی گناه خود رحم کنین و به خاطر میزان انرژی زیادی که از شما به خاطر پرحرفی هدر میره، کمی سکوت کنین.

۴. قبول کنین که سکوت لذت بخشه

سکوت بعضی وقتا بسیار قشنگ و خوشاینده. سکوت به مغز آرامش می ده و افکار رو پالایش می کنه. لزومی نداره که همیشه صحبت کنین. به خودتون استراحت بدین. سکوت کردن، بهترین تمرین واسه بالا بردن صبره و صبر یکی از قشنگ ترین ویژگیای بشریه.

 • خود رو موظف به شکستن سکوت جمع نکنین. بعضی وقتا سکوت نشونه مناسبی واسه عوض کردن بحث یا خروج از اینه. چه اصراری دارین، شمام مثل بقیه بخشی از این سکوت باشین.
 • با بالا رفتن سن معمولا افراد ساکت تر می شن و بیشتر گوش می کنن. این خود نشونه ای از لذت و اهمیت سکوته؛ سکوتی که نتیجه تجربه. اگه همیشه صحبت کنین در بهترین مهمانیا و جمعا هم که باشین، نمی تونین از فضای خوب و خوب دور خود بهره ببرین.

قدم دوم: شنونده ی خوبی باشین

۱. از بقیه سؤال کنین و به صحبتای اونا اشتیاق نشون بدین

از خود گفتن، دیگر بسه. راجبه بقیه از اونا سؤال کنین و به جواب هاشون اشتیاق نشون بدین. واسه درمون پرحرفی لازمه مهارتای شنیدن رو در خود تقویت کنین. شما در مرکز اهمیت جهان قرار ندارین؛ پس کمی هم از بقیه .

 • اگه از روز کاری خود حرف میزنین، سعی کنین با سوال کردن از شرایط و احوال بقیه، اونا رو هم وارد بحث کنین و بذارین چند دقیقه صحبت کنن.
 • در گفت و گو، با بقیه مشارکت کنین. حواس خود رو قابل احترام بر فردی که صحبت می کنه متمرکز کنین. فکر کنین وقتی در حال حرف زدن هستین، مخاطب شما حواسش به تلفن یا چیز دیگری جلب شده، از این کار خوش تون میاد؟ شک نداشته باشین نه.
 • با بقیه بیشتر آشنا شید. به ویژه اگه مخاطب شما کم حرفه. سعی کنین از موضوعاتی مثل علایق، تفریحات، خونواده، ورزش و… سؤال کنین تا اونو بهتر بشناسین. در این صورت دفعه ی بعد که همدیگه رو ملاقات می کنین راحت تر وارد گفت وگو میشید و شما به رادیویی که همیشه صحبت می کنه، تبدیل نخواهید شد.

۲. بقیه رو تشویق به حرف زدن کنین

وقتی در یک جمع، شما پرحرف ترین هستین و بقیه افراد ساکت و آرامی هستن، طبیعیه که شما بیشتر از هر وقت دیگر حرف میزنین و گوینده ی بلامنازعی میشید که گوی و میدون در دستان خودشه. پس باید با کمی سعی دست بقیه رو هم بگیرین و اونا رو هم وارد بحث کنین. اما حواس تون باشه:

 • بعضی از افراد خجالتی هستن و اصرار به حرف زدن واسه اونا سخته.
 • واسه به حرف کشاندن افراد خجالتی، سعی کنین فضایی صمیمی بسازین تا اونا احساس راحتی کنن. با سؤالاتی مثل: «نظر تو در این مورد چیه؟» یا «دوست دارم نظر تو رو هم بدونم»، اونو وارد گفت و گو کنین.
 • اگه افراد حاضر، همدیگه رو خوب نمی شناسند، سعی کنین با پیش کشیدن موضوعات مشترک، همه رو در بحث موثر کنین.
 • هر چه بیشتر به صحبتای بقیه گوش کنین، اشتیاق اونا هم واسه شنیدن حرفاتون بیشتر می شه.

۳. وسط حرف بقیه نپرید

معمولا افراد پر حرف، صحبتای بقیه رو قطع می کنن و این کار موجب ناراحتی بقیه می شه و تکرار پیوسته ی اون باعث می شه که فرد پرحرف خیلی راحت یک مژه، از چشم بقیه بیفته. پس هیچوقت وسط حرف بقیه نپرید. اگه این عادت شماس، شک نداشته باشین نیاز به درمون پرحرفی خود دارین. بعضی وقتا هم سرعت صحبت کردن بقیه با شما متفاوته. اجازه بدین بقیه حرف شون رو بزنن. صبور باشین و باور کنین که یکی دو دقیقه تحمل کردن، هیچکی رو خونه خراب نمی کنه.

 • بعد از اینکه صحبت کسی تموم شد، ۴ تا ۵ ثانیه بهش زمان بدین. شاید اون بخواد در تکمیل حرف هاش چیزی اضافه کنه.
 • اگه در بین صحبت بقیه، فکر یا نظری به ذهن تون رسید حرف اونو قطع نکنین و در معطلیای مناسب سعی کنین نظر خود رو بازگو کنین. یا اگه ضرورتی بر گفتن در همون موقع می ببینن، مؤدبانه عذرخواهی کنین و فکرتون رو با اون در بین بذارین.

۴. شنونده ای مؤثر و با احساس باشین

وقتی به حرفای کسی گوش می کنین، مثل یک مجسمه نباشید. سعی کنین با حرکات سر، تأیید کردن حرفا، سوالای به موقع و…، نشون بدین که صحبتای اونو گوش کردین و منظورش رو می فهمید.

 • با تکرار جملات گوینده بهش نشون میدید که گوش می کنین و روی صحبت هاش تمرکز کردین. مثلا، وقتی کسی می گه: «من همیشه دوست داشتم به یزد سفر کنم»، شما می تونین بگید: «پس همیشه دوست داشتی که به یزد سفر کنی» و با تکرار و تأیید جملات اون، حضور مؤثر خود رو به عنوان یک شنونده اعلام می کنین.
 • خوب گوش کردن و واکنشای به موقع از ایجاد سوءتفاهما جلوگیری می کنه و موجب درک دوطرفه و فهمیدن همدیگه می شه.

قدم سوم: از بقیه کمک بگیرین

۱. قبول کنین پرحرف هستین

وقتی قبول کردین که پرحرف هستین و دوست داشتین با درمون پرحرفی، رفتارتون رو تغییر بدین، از دوستان و دور و بریا نزدیک تون کمک بگیرین. از اونا درباره رفتارتون سؤال کنین. مثلا درباره زمانایی بپرسید که مرزهای پرحرفی رو در می نوردید و غیرقابل تحمل میشید.

از دور و بریا نزدیک خود در مورد تجارب مثل شون بپرسید. مثلا اینکه اونا هم پرحرفی کردن و واسه کنترل خود چه می کنن.

۲. جمعی رو که در اون قرار دارین، بشناسین

واسه تغییر رفتارها و نحوه ی رفت و امد با بقیه باید بدونین که مخاطب شما کیست و در هر جمعی چیجوری باید رفتار کنین. تغییر عادات در اول سخت هستن، اما با شناخت درست موقعیتا و زمانای جورواجور قدم مهمی در درمون پرحرفی برمی دارین.

 • مخاطب خود رو بشناسین. تو یه گروه بزرگ قرار گرفتین یا فقط با یک فرد روبه رو هستین. مخاطب یا مخاطبان شما پرحرف ان یا برخلاف شما ساکت هستن؟ حرف زدن در جمع کاری، صمیمی یا کلاس درس متفاوته.
 • هر موقعیتی روابط و تعاملات خاص خود رو داره. به رفتار بقیه دقت کنین؛ اگه همه ساکت هستن، شمام ساکت باشین. شما پرحرف هستین و در اینجور وضعیتی امکان بروز پرحرفی شما دوبرابر می شه. اگه هم شروع به صحبت می کنین، گوینده ی مطلق نباشید و بقیه رو هم به گفت و گو دعوت کنین.

۳. شکلای مختلف پرحرفی رو بشناسین

پرحرفی دلیلای مختلفی داره. بعضی وقتا پرحرفی نشونه ای از برون گرایی یا ویژگیای رفتاری افراده. اما بعضی از اقسام پرحرفی دلالت بر مریضیای روحی و روانی داره. بیشتر اوقات پرحرفی افراد به خاطر اضطراب و هیجانه.

 • اگه بر پرحرفی خود اصلا کنترل ندارین و لحن و جملات شما سریع و تهاجمیه یا اگه برخلاف میل باطنی خود، پرحرف و بداخلاق هستین، بهتره با یک مشاور صحبت کنین و به آرامش و کنترل بیشتری دست پیدا کنین.
 • سعی کنین شخصیت خود رو بشناسین. مثلا اینکه نوع شخصیت شما از نظر تقسیم بندیای مختلف روان شناسی چیه. اگه فردی برون گرا هستین، حتما تمایل زیادی به رفت و اومد و صحبت کردن با بقیه دارین. اما باید خود رو کنترل کنین وگرنه با زیاده روی در حرف زدن و پرحرفی، بقیه رو آزار میدید.
 • یادتون نرود که اضطراب و هیجان ممکنه شما رو به پرحرفی بندازه. راه هایی واسه تمرکز ذهنی بیشتر پیدا کنین تا بتونین همیشه آروم بمونین. مدیتیشن روش مناسبی واسه حفظ آرامش و بالا بردن تمرکزه.

۴. پیش مشاور برید

بعضی وقتا، عادتای رفتاری نامناسب مثل پرحرفی در کار و زندگی اجتماعی مشکل ایجاد می کنن. در این مواقع واسه درمون پرحرفی و عادات غلط میشه از مشاورین کمک گرفت.

 • با مشاور صحبت کنین و سعی کنین مهارتای ارتباطی خود رو بهتر کنین.
 • یاد بگیرین که در دایره ی ارتباطی خود با بقیه، مرزهایی مشخص کنین تا احترام خود و بقیه رو حفظ کنین. مشاوری خوب، می تونه در این موردا شما رو کمک کنه.

پرحرفی حالت نامطلوبی از عادات رفتاریه که اگه درمون نشه، شما رو به القابی مثل: خروس بی محل، رادیو پیام، اخبار سراسری و… مزین می کنن. پس با درمون پرحرفی و کنترل اون، این ویژگی بد رو تبدیل به یک توانایی بزرگ در ارتباطات خود کنین. بیان باور و رفت و امد با بقیه هنری مهمه که با اون به فردی دوست داشتنی و محبوب بدل میشید.

منبع : wikihow