چه در ده ۲۰ زندگی تون باشین و چه در سنای بالا تر، هیچ دل ِ خوشی از سیاهی و پف زیر چشم ندارین. با این که بروز حلقه های سیاه دور چشم علامت مریضی نیس، ولی باعث می شه که احساس خوبی نداشته باشین یا حتی پیر تر از سن تون به نظر برسین؛ چیزی که هیچ کدوم از ما اونو دوست نداریم.

معمولا با افزایش سن، پف زیر چشم که خود رو به شکل حلقه های تیره نشون می ده هم بیشتر ظاهر می شه. این موضوع نیاز به درمون پزشکی نداره ولی چه جوری میشه از شر اون خلاص شد؟

واسه جواب به این سؤال، اول باید بفهمیم که دلیل پف زیر چشم چیه؟ البته عوامل مختلفی در این موضوع نقش دارن ولی دلیل اصلی اون، ضعیف شدن و افتادگی بافت پوست دور محل بیرون اومدن آب زیر زمینی که باعث تجمع مایع در این بافت و پف آلود به نظر رسیدن محوطه ی زیر چشم می شه.

جدا از اینکه ژنتیک، آلرژیای فصلی، اگزما، تجمع آب در زیر پوست و خوابیدن روی صورت، از موارد دیگری هستن که می تونن این شرایط رو زیاد کنن. این رو هم فراموش نکنین که سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر و نوشیدنیای الکلی هم باعث به وجود اومدن این مسئله می شن.

خوشبختانه با تغییر عادتای بد، تغییر سبک زندگی و رعایت رژیمای سالم، می تونین از شر پف و تیرگی زیر چشماتون خلاص شید. درادامه این راه ها رو باهم بررسی می کنیم.

پف زیر چشم یک مسئله شایعه که با افزایش سن شدت میگیره و معمولا افرادی که دیگر احساس جوونی نمی کنن، شکایت خیلی از اون دارن. بافت چربی که در دور چشم هست و از چشم محافظت می کنه، با افزایش سن به طرف پلک پایین حرکت می کنه و باعث می شه تا پلک متورم به نظر برسه. جدا از اینکه این، مایعی که در ناحیه زیر چشم جمع می شه هم به افزایش این تورم دامن می زنه.

واسه آزادی از این موضوع، راه های طبیعی زیادی هست که به شما کمک می کنه تا پف زیر چشماتون رو کم کنین.

۱. مراقب آلرژیای فصلی باشین

افرادی با سابقه آلرژی، بهتر از هرکی دیگری میدونن که آلرژی شون چه زمانی برگشت می کنه؛ چون با وجود علائمی مثل عطسهای همیشگی و آبریزش چشم و آبریزش بینی، شک نداشته باشین چشم هاشون متورم میشه.

شما می تونین واسه پیشگیری، علاجایی خونگی مثل روغنای طبیعی رو امتحان کنین. بهتره که همیشه یک قوطی کوچیک از مخلوط روغنای مناسبِ این وضعیت رو دم دست داشته باشین تا آلرژی غافلگیرتان نکنه.

۲. مصرف نمک رو کم کنین

مصرف نمک معمولا واسه ما یادآور فشار خون بالاست ولی بهتره که بدونین، سدیم باعث تجمع مایع و درنهایت تورم دور چشم می شه. اگه می خواید که نمک استفاده کنین بهتره که از نمکای دریایی تصفیه شده، اونم به مقدار بسیار کم استفاده کنین. از غذاایی که نمک در اونا زیاده مثل پیتزا و بعضی از سوپا، پرهیز کنین. سبزیجات تازه، به ویژه کرفس می تونه اشتهایتان به نمک رو کاهش بده.

۳. ورزش کنین

ورزش کردن راهی طبیعی واسه کاهش اثرات افزایش سن و بازگرداندن سرحالی به پوسته. شما می تونین با انجام نرمشای مخصوص، سرحالی خاصی به پوست دور چشم تون ببخشین. خانوم ماری ورونیک نادیا (Marie-Veronique Nadeau) مربی و نویسنده ی کتاب «کشیدن پوست صورت با یوگا» توضیح می ده که یوگای صورت شامل تمرینات ملایمی واسه عضلات اینه که باعث آرامش و سفت شدن عضلات صورت می شه.

استفاده از فشار ملایم سر انگشتان و حرکت دادن آروم اونا روی صورت، بخشی از این تمریناته که شکلای مختلف مختلفی داره. فراموش نکنین که یوگای معمولی هم می تونه واسه صورت بسیار مفید باشه. حالتای مختلفی مثل ایستادن روی شونه ها و خم کردن کمر از پشت، می تونن گردش خون به طرف صورت رو زیاد کنن که باعث دور شدن مایعات اضافی دور چشم و درنتیجه از بین رفتن تورم می شه.

۴. نحوه ی خوابیدن تون رو اصلاح کنین

خوابیدن به پشت می تونه مانع از این شه که مایع بیشتری تحت تأثیر نیروی جاذبه دور چشمان تون جمع شه. اگه لازمه واسه خوابیدن بهتر، بالش دیگری رو زیر سرتون اضافه کنین. البته این بالش باید به خواب بهتر تون کمک کنه وگرنه، نخوابیدن خود از عوامل دیگریه که می تونه تیرگی زیر چشماتون رو زیاد کنه.

۵. شست وشو با آب نمک رو امتحان کنین

شست وشوی روزانه سینوسا با آب نمک، یکی از روشای قدیمی مؤثره که می تونه به از بین بردن پف زیر چشما کمک کنه. این روش واسه اولین بار در علاجای آیورودیک (Ayurvedic) هندی، مورداستفاده قرار گرفت و بهش نتی پات (Neti Pot) گفته می شه. نتی پات درواقع ظرفی مثل به قوری چایه که آب نمک درون اون، می تونه رطوبت اضافه موجود در سینوسا رو که درنتیجه ی آلرژیای فصلی، سرماخوردگی یا عفونت به وجود اومده، جذب کنه. سرمای نمکی با غلظت پایین در همه داروخونها وجود دارن و طرز استفاده از اون بسیار ساده س!. واسه استفاده، آب نمک رو از یکی از سوراخای بینی به داخل بکشین و اجازه بدین تا از سوراخ دیگر تخلیه شه. بهتره که اینکار رو در روشویی انجام بدین. ممکنه این روش در اول واسه تون عجیب باشه ولی به این فکر کنین که این کار موجب تصفیه سینوسا می شه و به شما احساس سرزندگی می ده.

۶. پیش از خواب آرایش تون رو پاک کنین

باقی ماندن آرایش روی چشم می تونه، موجب نا آرومی چشم و درنتیجه آبریزش و متورم شدن اون شه. جهت جلوگیری از این موضوع، قبل از خواب آرایش چشماتون رو به آرامی و به طور کامل پاک کنین.

۷. درطول روز آب زیادی بخورین

درصورتی که پوست دور چشماتون خشک شن، این نواحی متورم و تیره رنگ به نظر می رسن. بهتره که درطول روز به جای بقیه نوشیدنیا، آب زیادی بخورین. با این کار هم خودتون احساس بهتری دارین و هم پوست دور چشمان تون مرطوب می مونه و درنتیجه نورانی تر و جوون تر به نظر می رسه.

۸. سیگار رو ترک کنین

می دونستین که سیگار کشیدن باعث خشک و ضعیف شدن پوست صورت و بقیه اعضای بدن تون می شه؟ سیگار به طور ویژه ای باعث پیر شدن زودرس پوست دور چشم می شه. مواد به کار رفته در سیگار سمی هستن و می تونن در دور چشما نا آرومی بسازن که جدا از اینکه چروک شدن پوست، باعث به وجود اومدن حلقه های تیره و پف زیر چشم هم می شن.

اگه فکر می کنین که ترک سیگار واسه تون سخته، بهتره از یک متخصص کمک بگیرین.

۹. کمپرس آب سرد و خیار رو امتحان کنین

اگه چشماتون خسته و متورمه، کمپرس آب سرد رو امتحان کنین. این روش نه تنها در درمون پف زیر چشم مؤثره، بلکه آرامش بخش هم هست و به پوست تون تازگی می بخشه. واسه این کار می تونین از دو قاشق تمیز و سرد، قطعات خیار سرد شده یا کیسه های کوچیک چای رو که یک قطره روغن اسطوخدوس بهش اضافه کردین روی چشماتون قرار بدین. دقت کنین که مهم ترین مسئله در این روش خونگی، سرد بودن مواد مورداستفادهه.

۱۰. مراقب نور خورشید باشین

زیاد ماندن در زیر نور آفتاب، جدا از اینکه خشک کردن پوست ، به چروک شدن و افتادگی اون منجر می شه. یک ضد آفتاب خوب، یک جفت عینک آفتابی مقاوم در مقابل اشعه UV و یک کلاه می تونن معجزه کنن و از پوست تون درمقابل نور خورشید محافظت کنه و از تیره شدن پوست دور چشمان تون جلوگیری کنن.

۱۱. از یک کرم چشم طبیعی استفاده کنین

از اونجا که افزایش سن به شکل عادی باعث از بین رفتن کلاژن و خشک شدن پوست می شه، لازمه که پوست همیشه مرطوب شه. کرمای خیلی زیادی در بازار وجود دارن ولی پیشنهاد می کنیم تا از کرم خونگی که از روغن گل رز، اسطوخدوس، لیمو و آلوئه ورا ساخته شده، استفاده کنین. شما می تونین این کرم رو در صبح، شب یا هر دو زمان استفاده کنین.

می تونین از این کرم قبل از خواب استفاده کنین. این کرم به دلیل داشتن مواد ذکرشده، می تونه نا آرومی پوست رو کاهش بده و به بازسازی اون کمک کنه.

۱۲. کلاژن بیشتری رو به رژیم غذایی تون اضافه کنین

کلاژن زیاد ترین پروتئین در بدنه و در ماهیچها، استخوانا، پوست و تاندونا هست. این پروتئین، به پوست استواری و توانایی برگشت می ده و به جایگزینی سلولای مرده کمک می کنه. با افزایش سن، ساخت کلاژن در بدن با سرعت کمتری انجام می شه و کمبود کلاژن، یکی از عوامل به وجود اومدن پف زیر محل بیرون آمدن آب زیر زمینی.

افزایش سطح کلاژن می تونه به پوست کمک کنه تا محکم تر و لطیف تر شه و سلولای اون به شکل طبیعی و با سرعت بیشتری بازسازی شن. واسه افزایش کلاژن می تونین سوپ استخوان مرغ یا پودرای شامل کلاژن رو به رژیم غذایی تون اضافه کنین.

علائم و دلایل تیرگی و پف زیر چشم

پف زیر چشما می تونه از دید ظاهری شامل تورم سطحی، پوست افتاده و چروکیده همراه با حلقه های تیره رنگ باشه. گرچه ممکنه که از ظاهر این علائم خوش تون نیاد ولی خطرناک نیستن و معمولا نیاز به درمون پزشکی ندارن. البته اگه این پف، به شکل دائمی و شدید و همراه با علائم دیگری مثل قرمزی، خارش یا درد باشه، حتما باید به دکتر مراجعه کرد. ، اگه تورم همراه با علائم گفته شده، در ناحیه دیگری از بدن مثل پاا هم هست، می تونه نشونه حساسیت به ماده ای خاص باشه و لازمه که تحت درمون پزشکی بگیره. در این صورت واسه تشخیص درست دلیل تورم، دکتر حتما باید از سوابق پزشکی شما مثل دچار شدن به تیروئید یا عفونتای دیگر مطلع شه.

با افزایش سن و کاهش کلاژن، ساختار بافت پوست و ماهیچه های پلک ضعیف تر و موجب افتادگی پوست می شن. ممکنه که بافتای چربی که به شکل عادی دور چشم وجود دارن، به نواحی زیر چشم منتقل و باعث تجمع مایع و ایجاد تورم در زیر چشم شن. عواملی که باعث ایجاد این وضعیت و باقی ماندن مایع در زیر پوست می شن، تغییرات آب وهوا، تغییر در سطح هورمونا، خوردن غذاای شور، کم خوابی، حساسیت و مشکلات پوستی هستن، به ویژه اگه تورم با خارش و قرمزی همراه بوده و مسری باشه.

عامل رشد اپیدرمال (EGF) چیه؟

مجله «The Society of Translational Oncology» در یکی از مقاله هاش، توضیح می ده که افزایش سلولی در تموم طول زندگی یه چیز حیاتیه که می تونه در بهبود شکلای مختلف زخما، خراشای پوستی یا هرگونه نا آرومی، نقشی مهم اجرا کنه. میشه به این موارد، تیرگی و پف زیر چشما رو هم اضافه کرد.

میدونیم که سلولا نقش مهمی در زندگی و مقاومت بدن ما بر عهده دارن و اینجا دقیقا همون جاییه که عامل رشد اپیدرمال یا EGF مطرح می شه. EGF بخشی از شبکه ای پیچیدهه که شامل عاملای رشد و گیرنده هاییه که به کمک همدیگه، رشد سلولی رو ممکن می کنن. EGF یا به وسیله خود سلولا، آزاد یا جذب می شه تا به افزایش سریع تر اونا کمک کنه یا به وسیله سلولای مجاور جذب می شه تا اونا بتونن زود تر تقسیم شن. در خیلی از موارد EGF بسیار مفیده.

در تحقیق دیگری در همین مجله، اثر استفاده از سرمای موضعی شامل EGF و تأثیر اون در از بین بردن تیرگی و پف زیر چشم بررسی شده. ۱۶ مورد در این تحقیق شرکت کردن و به جز ۲ مورد، بقیه ی افراد در آخرین معاینه، پیشرفت قابل توجه ای نشون دادن. در دو مورد، ۷۶ الی ۱۰۰ درصد، در سه مورد ۵۰ الی ۷۵ درصد و در ۹ مورد باقی مونده ۲۵ الی ۴۹ درصد از تیرگیا از بین رفته بود. ۱۱ نفر در آخرین معاینه به فکر بودن که پف زیر چشم هاشون شک نداشته باشین نسبت به شروع استفاده از این سرم کمتر شده. ۷ نفر هم از ظاهر جدیدشان خیلی اعلام رضایت کردن.

درنهایت، نتایج این بررسی نشون داد که استفاده از سرم موضعی شامل EGF می تونه در بهبود تیرگی و پف زیر چشم، مو ٔثر باشه. EGF در خیلی از داروهای بدون نسخه هست ولی راه های مؤثر تری هم واسه رفع پف زیر چشما در دسترسه.

خطرا:

پوست دور چشم بسیار حساسه. درهنگام استفاده از مواد در دور چشم تون حتما احتیاط کنین. اگه شرایط فعلی تون بدتر شد یا نا آرومی بیشتری مشاهده کردین، سریع به دکتر مراجعه کنین.

برگرفته از : Dr. Axe

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *