کبودی به دلیل آسیب دیدن یا پاره شدن رگای خونی در زیر پوست نمایان می شه و معمولا خودبه خود ازبین میره و احتیاجی به درمون کبودی نخواهید داشت، اما روشایی واسه کاهش درد و از بین بردن اثر اون هست که بهتره بدونین.

 

۱. درمون با یخ

یخ رو بی معطلی پس از آسیب دیدن به جهت کاهش جریان خون در دور منطقه کبودشده بذارین. خنک کردن رگای خونی باعث می شه تا مقدار خونی که به بافتای دور اون می رسه، کاهش پیدا کنه؛ اینطوری از کبودی زیاد جلوگیری می کنین و تورم کمتری هم ایجاد می شه.

شما می تونین یک بسته یخ رو در درون کیسه بذارین و در یک پارچه یا حوله بپیچید و به مدت ده دقیقه روی منطقه آسیب دیده بذارین. دوباره ۲۰ دقیقه صبر کنین و دوباره این عمل رو تکرار کنین.

۲. درمون با گرما

از گرما واسه افزایش گردش خون و جریان اون میشه کمک گرفت. این روش واسه زمانی که کبودی ایجاد شده و به دنبال رفع اون هستین، مفید هستش. گرمادهی به ناحیه کبودشده به کاهش درد عضلات شما کمک می کنن. واسه این کار از یک حوله ی داغ یا بطری آب گرم استفاده کنین. حموم آب داغ هم روش دیگری واسه بهبودیه.

۳. وارد کردن فشار به ناحیه کبودشده

ناحیه کبودشده رو با یک باند کشی ببندید. این کار به بافتا فشار میاره و از نشت رگای خونی جلوگیری می کنن. با استفاده از روش فشرده سازی شدت کبودی رو کم کنین. این روش در کاهش درد و تورم مؤثر هستش.

۴. نگه داشتن ناحیه کبودشده در ارتفاع

اگه پاها یا دست تون کبود شده، عضو کبودشده رو بالاتر از ارتفاع قلب خود بگیرین. این کار به کاهش درد و خالی کردن مایع دور ناحیه کبودشده کمک می کنن. با بالا بردن ناحیه کبودشده، فشارخون در اون ناحیه کاهش پیدا میکنه و فشار درد کمتری روی اون احساس می کنین. اگه می خواید به استراحت بدین، این روشی بسیار عالی هستش و به روند درمون کبودی هم سرعت می بخشه.

۵. گیاه آرنیکا

آرنیکا (Arnica) گیاهی هومیوپاتیه که گفته می شه در درمون نا آرومی و تورم بسیار مؤثره. این گیاه درمانی ایده آل واسه کبودیه. نتایج مطالعه ای علمی در سال ۲۰۱۰ نشون داد که پماد آرنیکای موضعی به طور مؤثر کبودی به دلیل لیزر رو درمون می کنه. شما در طول روز می تونین چندین بار از پماد یا ژل آرنیکا در درمون کبودی استفاده کنین. آرنیکا رو به شکل خوراکی هم می تونین استفاده کنین.

۶. کرم ویتامین K

ویتامین K شامل موادیه که به لخته شدن خون کمک می کنه. در مطالعه ای علمی در سال ۲۰۰۲ نشون داده شد که استفاده از کرم ویتامین K در درمون کبودی که پس از روشای درمانی با لیزر ایجاد می شه، مؤثره. واسه استفاده از این روش، کافیه روزی کمه کم دو بار کرم ویتامین K رو روی ناحیه کبودشده بمالید.

۷. آلوئه ورا

در تحقیقات علمی نشون داده شده که آلوئه ورا در کاهش درد و نا آرومی بسیار مؤثر عمل می کنه و شما می تونین اونو به طور موضعی روی منطقه آسیب دیده بذارین. اما دقت کنین که حتما از ژل آلوئه اون طرف خالص استفاده کنین و برچسب محصول دلخواه رو به دقت بخونین که مواد افزودنی در اون وجود نداشته باشه تا اثر بیشتری از اون ببینین.

۸. ویتامین C

ویتامین C دارای خواص ضدالتهابیه و در سرعت بخشیدن به بهتر شدن زخم و درمون کبودی مؤثر عمل می کنه. شما می تونین شکلای مختلف مختلف این ویتامین رو به شکل ژل، کرم و یا سرمایی که شامل ویتامین C هستن، از داروخونه تهیه کنین و به شکل موضعی روی ناحیه کبودشده استفاده کنین. می تونین اونو به عنوان مکمل غذایی استفاده کنین. خوردن میوه و سبزی تازه به مقدار زیاد هم راه دیگری واسه جذب ویتامین Cه.

۹. آناناس

بروملائین نام ترکیبی از آنزیمای موجود در آناناسه. بروملائین در کاهش شدت کبودی و کاهش نا آرومی اون کمک می کنه. می تونین میوه آناناس رو واسه جذب بروملائین بخورین و یا از مکملای بروملین استفاده کنین. می تونین کرم موضعی بروملائین رو هم تهیه کنین و در درمون کبودی از اون کمک بگیرین.

۱۰. گیاه سنفیتون

گیاه کامفری (Comfrey) که در زبون فارسی بهش «سنفیتون» یا «هماور طبی» هم گفته می شه بیشتر در درمون مریضیای پوستی و نا آرومی استفاده می شه. نتایج تحقیقات علمی نشون داده، کرمای این گیاه دارای قدرت شفابخشی بالایی در درمون کبودیه.

شما می تونین چند بار در روز این کرم رو روی ناحیه کبودشده بمالید. می تونین از برگای خشک شده اون به شکل فشرده روی ناحیه کبودشده استفاده کنین. واسه این روش، برگا رو به مدت ۱۰ دقیقه در آب جوش بذارین. بعد مایع اضافی رو جدا کنین و برگای خیس رو لای حوله یا پارچه ای بذارین و واسه درمون کبودی روی ناحیه دلخواه قرار بدین.

نکته آخر در درمون کبودی

شاید درمون کبودی پوست شما چندین هفته طول بکشه. واسه اینکه با سرعت هرچه بیشتر درمون کبودی نتیجه بخش باشه، به مراقبت از بدن و استراحت خود توجه ویژه ای داشته باشین. استفاده از روشای درمون خونگی کبودی که اینجا به اونا اشاره شد، به سرعت درمون شما کمک زیادی می کنن.

در طول دوره درمون کبودی، روند درمون رو همیشه کنترل کنین؛ به یاد داشته باشین که کبودیا می تونن نشونه ای از گرفتگی شدید ماهیچها یا شکستگی استخوان باشه که باید در موارد زیر به دکتر مراجعه کنین:

  • اگه کبودی و آسیب دیدگی جزئی به نظر می رسه، اما هنوز بعد از سه روز احساس درد دارین.
  • اگه ناحیه کبودشده گسترش پیدا کرد.
  • اگه دلیلی واسه کبودی پیدا نکردید و بعد از یه مدت کبودی بازم وجود داشت. (البته توجه داشته باشین که کبودیا در ناحیه ساق پا بیشتر حاصل ضربه های مختلف در اثر فعالیت روزانه س که به زودی بهبود پیدا می کنن.)
  • اگه در ادرار یا مدفوع خون مشاهده کردین.

این علائم نشون از آسیب جدیه و بهتره به دکتر مراجعه کنین.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *