پیشرفت فردی یک فرایند مادام العمره. در این فرایند یاد می گیرین که تواناییا و توانایی هاتون رو بهبود بدین، هدف از این تواناییا رو در زندگی پیدا کنین و از اونا واسه استفاده از بیشترین حد پتانسیل هاتون استفاده کنین.

اما اهمیت پیشرفت فردی در زندگی شما چقدره؟ اصلا در زندگیتون جایی داره؟ یا اینکه حس می کنین در جنبه های مادی زندگی گیر افتادین و قرار نیس به جایی برسین؟

 

در زندگی بیشتر ما وقتیه که معتقدیم داشتن یک زندگی بهتر امکان پذیره و رویای رسیدن به چیزای بزرگ و داشتن یک زندگی با ارزش و با هدف رو داریم. اما ممکنه خستگی و سرخوردگی این رویاها رو کمرنگ یا حتی نابود کرده باشه. حالا دیگر به یک زندگی متوسط عادت کردیم و با اون می سازیم. از اون بدتر اینکه هیچ دیدی نسبت به آینده نداریم و انگار سوار یک چرخ فلک بی انتها شده ایم.

اما خبر خوب اینه که لازم نیس اینطور باشه!

قدم اول اینه که یک نگاه رو راست به زندگی و شرایطتتان بندازین و ببینین چه چیزایی باید تغییر کنن. بعد نقشه بکشین که چه جوری این تغییرات رو انجام بدین. انجام هر کار باارزشی به زمان و سعی زیادی نیاز داره، پس اگه می خواید زندگیتون رو تغییر بدین باید بدون معطلی سعی کنین که بعضی وقتا خیلی هم آسون نیس.

مهم نیس که امروز کجا هستین، الان مهم ترین موضوع وارد کردن رشد و پیشرفت فردی به زندگی و ادامه همیشگی اینه. البته این تصمیم با شماس، شمایید که تصمیم می گیرین می خواید رویاهایتان رو دنبال کنین یا به همون زندگی خسته کننده همیشگی ادامه بدین. بالا اومدن هر روز فرصتی واسه گرفتن تصمیمات جدید و بهتر کردن زندگیه. پس تنها کاری که باید بکنین اینه که تصمیماتی بگیرین و کارایی بکنین که زندگی شما رو بهتر کنه.

از خودتون بپرسید آخرین بار کی بود که زندگی روزمره رو متوقف کردین، از چرخ فلک پیاده شدید و پرسیدید “من واسه بهتر زندگی کردن چیکار می کنم؟” به خودتون تبریک بگید چون الان اینجا هستین و این مطلب رو می خونین.

از کجا باید شروع کرد؟

در این فرایند شما روی خودتون سرمایه گذاری می کنین. روی پیشرفت فردی برنامه ریزی می کنین و اینکه چه جوری در مقایسه با خودتون بهترین باشین. وقتی که این کار رو می کنین، روابط، کار، زندگی خانوادگی و حس کلی شما درمورد زندگی روبه راه تر می شه. البته به این معنی نیس که هیچ مشکل و مانعی در زندگی شما وجود نداره. مشکلات همیشه وجود دارن، اما شما بهتر از پس اونا برمی آیید و آماده هستین.

اول از همه یک برنامه یا چک لیست درست کنین. می تونین توی دفترچه یادداشتتان بنویسین یا یک جدول درست کنین. به هر حال هدف اینه که پیشرفتتان رو آزمایش کنین. مثلا در بخشای سلامتی، پیشرفت فکری و پیشرفت احساسی و روحی می تونین با این زیرمجموعها شروع کنین:

سلامتی

 • یک ورزش جدید به برنامه روزانه تون اضافه کنین. (اگه برنامه روزانه ندارین، فرصت خوبیه که به فکر اون باشین.)
 • مقدار غذایی که می خورید رو کم کنین، عوضش از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنین.
 • هر روز یک لیوان آب بیشتر بخورین.
 • نیم ساعت زودتر به رختخواب برید.

پیشرفت فکری

 • هر هفته یک کتاب جدید بخونین. (حتی دوهفته یک بار یا ماهانه)
 • ماهی یک بار به نمایشگاهای هنری، تاتر یا کنسرت سر بزنین.
 • به یک ژانر یا هنرمند جدید موسیقی گوش بدین.
 • درمورد یک فیلسوف یا نویسنده جدید بخونین.

پیشرفت احساسی یا روحی

 • مدیتیشن یاد بگیرین، یا یک روش جدید واسه تمدد اعصاب یا تنفس عمیق یاد بگیرین.
 • واسه دوستان و خونواده تون وقت بذارین.
 • به دنبال روشایی باشین که تفکر مثبت رو به یک عادت فکری تبدیل کنین.

هر برنامه یا طرحی که با سلیقه و نیازای شما متناسبه انتخاب کنین. بخش مهم ماجرا اینه که یک تصمیم آگاهانه بگیرین تا نقش موثری در پیشرفت فردیتون داشته باشین، همیشه بخواهید خودتون رو بهتر کنین و واسه یادگیری چیزها و مهارتای جدید آماده باشین.

منبع : skillsyouneed

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *