در طول تاریخ مطالب زیادی درباره خصوصیات یک رهبر خوب و اینکه اصلا کی رو رهبر به حساب میاریم، نوشته شده. سون تِزو، ژنرال جنگی در چین قدیم و نویسنده ی کتاب «هنر جنگیدن» رهبر رو کسی توضیح می کنه که «قوانین اخلاقی رو وضع می کنه و سخت پایبند به شکلای مناسب و نظمه.» تاریخ دان قرن نوزدهم توماس کارلایل به فکر بود که افراد رهبر به دنیا بین و نمیشه کسی رو واسه رهبری تربیت کرد. در حالی که فیلسوف انگلیسی هربرت اسپنسر بر این باوره که رهبران نتیجه جامعه ای هستن که در اون زندگی می کنن.

 

با گذشت ده ها سال از اون زمان، تحقیقات و گزارشای پژوهشی زیادی انجام شده که تواناییا، سبکا و ویژگیای مختلف رهبری رو با جزئیات توضیح دادن و شکلای مختلف مختلف رهبر رو مشخص کردن. با توجه به این تحقیقات، روشنه که تعریف واحد و مشخصی واسه رهبری وجود نداره. چیزی که واسه یک رهبر خوب کار می کنه واسه رهبر دیگر ممکنه مناسب نباشه و این به شرایط و شخصیت هر فرد بستگی داره. اما نکته مهمی که تقریبا همه محققان، تاریخ دانان و حتی خود رهبران بر سر اون توافق دارن اینه که: یک رهبر خوب باید بتونه الهام بخش تیم خود باشه.

رهبران می تونن بهترین خروجی رو از کارمندان شون بگیرن

کامل ویلانت، مؤسس، رئیس و مدیر عامل شرکت پردازش پرداخت یاپ استون باور داره: «الان بهترین رهبران راه و روش ثابتی دارن، خود رو درگیر کار می کنن و پایه گذار فرهنگی در شرکت هستن که بعد از اونا بمونه. تحت یک رهبری قوی، هیچ منطقه آسایشی وجود نداره، چون که هر یک از اعضای تیم به طرف بیشترین پتانسیل شون هدایت می شن. جدا از اینکه این، رهبران بزرگ سعی دارن کسائی مثل خودشون (رهبران قوی) رو استخدام کنن و الهام بخش اونا شن. کسائی که بتونن مأموریت شرکت رو پیش ببرن و به تک تک کارمندان انگیزه بدن.»

رهبری یعنی تخصیص دادن و خدمت کردن

تریکا سیورتینو رئیس شرکت eaHELP می گه: «این ویژگی مهم ترین امتیاز یک رهبره و واسه کسی که سخاوت مندانه زمان و تجربه اش رو در اختیار تیمش قرار نده و اونا رو تشویق نکنه هیچ عذری پذیرفته نیس. پس یک رهبر خوب هیچوقت نباید توقع داشته باشه که در ازای خدماتی که ارائه می ده چیزی دریافت کنه. شما از جایگاه ویژه ای برخوردارید که می تونین قدرت افراد رو کشف کرده، در اونا نفوذ کنین و در آخر از اونا تجلیل به عمل بیارین. اگه می خواید افراد رو رهبری کنین و رهبر خوبی باشین، باید بدون توجه به نتیجه کارتون، همه تجربه ای که دارین رو در اختیار بقیه بذارین. رهبرانی که در این کار کوتاهی می کنن در آخر مانع پیشرفت تیم شون می شن.»

رهبری نیاز به بلند پروازی داره

یکی از بهترین خصوصیات یک رهبر، بلندپروازی اوست. کُری بگت مؤسس شرکت تکنولوژی می گه: «رهبران با ویژگیای خیلی زیادی توضیح می شن، مثل احساساتی، رؤیاپرداز، کاریزماتیک، انگیزه بخش و تشویق کننده. با این حال رهبری چیز ساده تری به نظر می رسه. رهبری بلند پروازیه. بلند پروازی باعث می شه زیاد کار کنین، مصمم شید و بی قید و شرط به دنبال موفقیت باشین. این ویژگی باعث پخش شدن انرژی می شه و افراد به طور طبیعی بهش می پیوندند. اگه شما رهبر سازمان تون هستین، فقط یک چیز درباره نقش تون هست که لازمه بدونین: هیچوقت اجازه ندین بلند پر وازی تون از بین برود.»

رهبران خوب، نگاه خوبی دارن

دیوید مور، مؤسس و معاون منطقه ای گروه ادیسون می گه: «یک رهبر خوب می تونه در شرایط سخت هم احساسات خود رو کنترل کنه. مثلا ممکنه بهترین مشتری تون رو از دست بدین یا معامله ای که مدت زیادی روی اون کار کردین ناموفق بمونه. بدون توجه به این مشکلات، واسه یک رهبر بسیار مهمه که در موقعیتای سخت قادر به هدایت درست و تشویق تیم خود باشه و در طول راه همیشه مثبت بمونه. روحیه ی تیمی خیلی وابسته به نگاه رهبر هستش.»

رهبری یعنی اینکه با افرادتان در رابطه باشین

اندرو کواکس مدیر عامل و مؤسس برند بازسازی اموال باور داره: «یک رهبر افراد رو در دور خود جمع می کنه و اونا رو در موقعیتی قرار می ده که به موفقیت نزدیک شن. این کار بسیار سخته چون که رهبر باید شناخت خوبی از تک تک افراد خود داشته باشه، مثلا بدونه هدف شغلی اونا چیه و چی به اونا انگیزه می ده. هنگامی که رهبر خود رو پایبند می کنه که به هر یک از افراد واسه رسیدن به اهداف شخصی شون کمک برسونه، واقعا به عظمت سازمان کمک کرده. جدا از اینکه این، رهبران خوب شنوندهای خوبی هم هستن. اونا به اشارهای کلامی و غیرکلامی توجه می کنن تا بفهمن چی در سازمان در حال رخ دادنه. این به شما کمک می کنن که پیش از بزرگ شدن مشکلات به اونا رسیدگی کنین.»

رهبران نمونه های خوبی هستن

ریچارد کیسان، رئیس و مدیر عامل شرکت پیشرفت برندا باور داره که: «رهبر یک سازمان، در یک اندازه بزرگ نمونه خوبی از کسی ارائه می ده که افراد می تونن واسه انجام کارای شون از اون پیروی کنن. شما باید به عنوان رهبر تیم و سازمان تون، رفتار افراد رو طوری که خودتون با کارمندان، شرکای کسب وکار و مشتریان برخورد می کنین، هدایت کنین. به عنوان یک رهبر مسئولیت مشخص کردن اهداف، نوآوری، انگیزه دادن و ایجاد اعتماد در سازمان بر عهده ی شما هستش. یک رهبر مشتاق و مهربون می تونه به شرکت انرژی بده و نمونه ای از همکاری، اعتماد و آرامش باشه. به جای اینکه به دنبال پیدا کردن اشتباهات و سرزنش کردن بقیه باشه، روی راه حلا و مثبت بودن تمرکز کنه.»

رهبران نمی تونن تنها دووم بیارن

ریچارد هیتنر نویسنده کتاب «جلوتر از سایها» و قائم مقام یک شرکت تبلیغاتی باور داره که: «در محیط کسب وکار ناپایدار و متغیر امروزی، یک رهبر تموم و کمال نباید خود رو از مرکز فعالیتا دور نگه داره. بیان لیاقت واسه آزمایش، تصمیم گیری و اداره یک کسب وکار در حال رشد، اعتماد به نفس رهبر رو زیاد می کنه. یک مدیر خوب هیچوقت با افراد کوچیک و ضعیف همکاری و مشارکت نمی کنه بلکه با کسائی که تواناییا و لیاقتای مدیریتی قدرتمندی دارن همکاری می کنن. کسب وکاری که فقط یک مدیر خوب داره همیشه کسب وکار کوچیکی باقی خواهد موند.»

منبع : businessnewsdaily

جلسات کاری رو تبدیل به وسیله موفقیت خود کنین


۳

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *