آموزشی

معرفی رشته روانشناسی و بازار کار اون 

 

 

نگاهی عمیق تر به معرفی رشته روانشناسی

روانشناسی یکی از ۵ رشته مهم و پرطرفدار دانشگاهی در جهانه و موضوعات و مباحث اون موردعلاقه ی بیشتر افراده. اما نکته اینجاست که اگه این رشته رو در سطح کارشناسی بخونیم و تا مقاطع ارشد و دکتری ادامه ندیم، چه مشاغل مناسبی واسه مون هست؟

چه قصد تحصیل در رشته روانشناسی رو داشته باشین و چه به مطالعه جانبی در این مورد علاقه مند باشین، روانشناسی به شما در درک ذهن و رفتار آدم کمک می کنن. شاید در شغل شما به دانستن روانشناسی احتیاجی نباشه اما دانستن روابط بین فرد، ارتباطات و رفتار آدم نقش مهمی در موقعیت کاری تون داره.

مشاغلی که روانشناسی به بهتر شدن و پیشرفت اونا کمک می کنه، از این قرار هستن:

۱. نماینده ی فروش

وقتی با روانشناسی آشنا هستین یا در سطح کارشناسی این رشته تحصیل کردین، می تونین در جایگاه نماینده ی فروش و مشاغل مربوط به بازاریابی فعالیت کنین. باخبر شدن از روابط بین فردی در این مشاغل به شما کمک زیادی می کنه.

در این مشاغل باید بتونین خوب صحبت کنین و رابطه برقرار کنین. روانشناسی این توانایی و مهارت ها رو در شما تقویت می کنه. باخبر شدن از ارتباطات، روانشناسی اجتماعی و شخصیت شناسی بسیار مهم و تأثیرگذار هستش.

۲. کارشناس

هنر قانع کردن بقیه مبحثی مهم در علم روانشناسیه. در هم هدف اصلی قانع کردن مشتری و تشویق مخاطبه. به خاطر این، دوستانی که در سطح کارشناسی در رشته روانشناسی تحصیل کردن، با انتخاب مشاغل موجود در مورد ی می تونن به موفقیت برسن.

پس اگه در رشته روانشناسی درس خوندین و به هم علاقه دارین، با گذراندن دوره های تخصصی یا کارآموزی، خود رو واسه ورود به بخش ی آماده کنین.

۳. تکنسین و مشاور روان دکتر

اگه معرفی رشته روانشناسی رو خوب پیگیری کنین، نسبت به مشاغل جور واجور و زیادی که این رشته در اختیارتون می ذاره، آگاه میشید. از مجموعه مشاغل مناسب واسه رشته روانشناسی میشه به این موارد اشاره کرد:

 • تکنسین و مشاور روان دکتر؛
 • تکنسین و مشاور سلامت روان؛
 • مددکار اجتماعی؛
 • مشاور توان بخشی؛
 • مشاور خونواده.

در بیشتر مواقع در این شغلا، فرد باید تحت نظر متخصصی با مدارج علمی بالاتر فعالیت کنه. در توضیح شغل این افراد اموری مثل رسیدگی به نیازای روزانه مریض، آموزش مهارتای اجتماعی، هدایت جلسات درمانی و… هست.

۴. مشاور تحصیلی و شغلی

اگه کمک رساندن به بقیه واسه کشف استعدادهای پنهون اونا واسه تون جالبه، انتخاب شغل مشاور بسیار مناسب هستش. در این شغل به بقیه کمک می کنین تا رشته و شغل موردعلاقه و مناسب خود رو پیدا کنن، شغل خود رو عوض کنن و یا آمادگی واسه ورود به بازار کار و تحصیل رو در خود تقویت کنن.

در بعضی موارد هم مشاوران شغلی و تحصیلی به افراد ضعیف واسه تقویت مهارتای زندگی و شغلی کمک می کنن و یا در آموزش مهارتای شغلی به بقیه کمک و راهنمایی ارائه میدن.

۵. افسر تحقیق و پیگیری

اگه به فعالیت در بخش ی پلیس جنایی علاقه دارین، همکاری با نیروی انتظامی در بخش تحقیق و پیگیری هم ایده بدی نمیشه. وظیفه ی شما پیگیری رفتار مجرم و متهمان در مدرسه، خونه و محیط کاره. با مشاهدات رفتاری فرد باید نتایجی رو در اختیار روان درمانگرها و دادگاه قرار بدین.

۶. نویسنده

رشته روانشناسی به تقویت مهارت نوشتن هم کمک می کنه. افرادی که در رشته روانشناسی فارغ التحصیل می شن، مهارت زیادی در نوشتن پیدا می کنن. به خاطر این می تونن به مشاغل مربوط به نویسندگی هم بدن. مثلا نوشتن سرمقالات در نشریات جورواجور، کارشناس تولید محتوا در بازاریابی یا نویسنده ی تخصصی در مورد ی روانشناسی و… .

۷. محقق بازار

افرادی که در بخش ی تحقیقات بازار فعالیت می کنن، امور مختلفی رو سر و سامان میدن، مثل مصاحبه، نظرسنجی، تفسیر داده ها، بررسی نتایج و… . واسه این کار، تخصص افرادی که در مورد ی روانشناسی تحصیل کردن در روش شناسیای علمی و آماری مفیده.

۸. مددجوی کودکان

اگه دوست دارین در شغلی فعالیت کنین که مستقیما با روانشناسی در ارتباطه، مددجویی کودکان هم ایده ی خوبیه. در صورت علاقه می تونین به شکل پاره وقت در مراکز آموزشی مثل مهدکودکا و دبستان یا در مرکزی جداگونه به خاطر مشاوره و رسیدگی به مشکلات روانی و روحی کودکان خدمات ارائه کنین.

۹. دستیار آزمایشگاه

اگه به بخش تحقیقاتی روانشناسی علاقه مند باشین، دستیاری در آزمایشگاه واسه بررسی تحقیقات عملی و علمی روانشناسی بسیار مناسب هستش. واسه فعالیت در این بخش می تونین به مراکز تحقیقاتی دانشگاهی، دولتی یا خصوصی که روی رفتار آدمی مطالعه می کنن، مراجعه کنین.

۱۰. کارشناس خدمات عمومی و اجتماعی

با مدرک کارشناسی روانشناسی می تونین در مراکز خدمات عمومی و اجتماعی دولتی یا سازمانای مردم یار همکاری کنین. در این مراکز خدمات مشاوره ای در مورد ی روانشناسی به افراد با مسائل مختلف ارائه می شه.

۱۱. تدریس

با مدرک کارشناسی روانشناسی می تونین واسه تدریس این واحد درسی در دبیرستانا یا کار آموزش ساده اقدام کنین. واسه فعالیت به عنوان آموزگار باید دوره های تدریس و تربیت معلم رو بگذرونین و آمادگی کار با علم آموزان رو در خود تقویت کنین.

بهترین دانشگاهای رشته روانشناسی در رتبه بندی جهانی

در بررسی رتبه بندی جهانی Q.S، دانشگاهای برتر دنیا در موردای مختلف مشخص و درجه بندی می شن. طبق این رتبه بندی در سال ۲۰۱۷ از بین ۳۰۰ دانشگاه مورد بررسی، ۱۰ مورد از بهترینا از این قرار هستن:

 • بهترین در جایگاه اول: دانشگاه هاروارد-آمریکا ی آمریکا؛
 • دومین دانشگاه برتر: استنفورد- آمریکا ی آمریکا؛
 • سومین دانشگاه برتر: کمبریج – انگلستان؛
 • چهارمین دانشگاه برتر: آکسفورد- انگلستان؛
 • پنجمین دانشگاه برتر به طور اشتراکی: دانشگاه کالیفرنیا، برکلی- آمریکا ی آمریکا و دانشگاه ییل-آمریکا ی آمریکا؛
 • هفتمین دانشگاه برتر: دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس UCLA- آمریکا ی آمریکا؛
 • هشتمین دانشگاه برتر ب طور اشتراکی: مرکز فناوری ماساچوست MIT-آمریکا ی آمریکا و UCL واقع در لندن؛
 • نهمین دانشگاه برتر: دانشگاه نیویورک NYU-آمریکا ی امریکا؛پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *