آموزشی

معنی رهبریِ عمل گرا و نحوه به کارگیری اون "

 

فرض کنین اخیراً در شغل جدیدی به عنوان مدیر و رهبر یه گروه مشغول به کار شدین.

در اول، خیلی مشغول کارایی میشید که باید صورت گیرند. لازمه که درک و شناخت کاملی از اهداف و مأموریتای گروه داشته باشین، وظایف رو مشخص کنین و به اعضای تیم بسپارید، به همه اعضای تیم انگیزهای لازم رو بدین و به یک زمانبندی دقیق پایبند باشین. در اینجور شرایطی میدونید که چندین نفر زیردست شما کار می کنن، پس بخش خیلی از وقت تون رو باید صرف هدایت تک تک اونا بکنین.

در اول همه چیز به نظر خوب می سد و به عنوان نتیجه سعی شما، اعتماد به نفس افراد در حال رشد و پیشرفته. اما بعد از گذشت چند هفته کم کم متوجه میشید که کارا در بعضی از بخشا به بدترین شکل و به طور اشتباه پیش می رن. گروه به عنوان یک مجموعه واحد به شکل منظم کار نمی کنه و فرهنگ بد سرزنش کردن بقیه درمیان چند نفر از اعضای گروه، خود رو نشون داده. یکی از کارای مهم گروه در موعد مقرر به اتمام نرسیده و شما اونقدر مشغول هدایت کردن افراد بودین که این موارد رو ندیده اید و حالا دیگر خیلی دیر شده!

مدیریت یه گروه مثل تردستی و نگه داشتن با هم چندین توپ در هواست. اگه یکی از توپا بیفته الگوی کلی حرکت توپا به هم می ریزه. متأسفانه، یکی از اشتباهای عادی مدیران اینه که وقت زیادی رو به یکی از مسئولیت هاشون اختصاص میدن و این باعث می شه تا از یکی دیگر از مسئولیتای مهم شون غافل شن.

در این مورد یک مدل مدیریتی، مثل رهبریِ عمل گرا به شما کمک می کنن تا بین بخشای کلیدی کار خود که مسئولیت شون با شماس تعادلی برقرار کنین و مثل شعبده بازی که چندین توپ رو به هوا انداخته و می چرخونه، هیچکدام از توپا (مسئولیت هاتون) رو به زمین نیندازید. در این مقاله می بینیم که رهبریِ عمل گرا چیه و چیجوری میشه از اون در مدیریت تیما استفاده کرد.

رهبریِ عمل گرا

رهبریِ عمل گرا (ACL، کوتاه شده ی Action Centered Leadership) مدلیه که اولین بار در سال ۱۹۷۳ و به وسیله جون ادیر (John Adair) متخصص بخش ی رهبری در مدیریت، منتشر شده. این مدل به خاطر این اینجور نام گذاری شده که اعمال و اقدامات کلیدی که رهبران گروه واسه مدیریت تیم هاشون باید به کار ببرن رو مشخص کرده. این مدل به دلیل اینکه مسئولیتای کلیدی رو در سه بخش ی کلیدی دسته بندی کرده، می تونه به مدیران ورهبران گروه ها کمک بسیاری کنه. این سه بخش عبارتند از:

 • وظیفه: رسیدن به اهداف تیم
 • تیم: تشکیل و پیشرفت تیم، طوری که مفیدتر و مؤثرتر بکنه.
 • فرد: کمک کردن به افراد واسه ارتقای پتانسیل اونا در محیط کار.

این سه بخش با سه دایره با مساحتای مشترک در شکل زیر نشون داده شدن.

این مدل میگه که رهبران واسه رسیدن به موفقیت گروه شون باید بین کارایی که در این سه بخش صورت میدن، تعادل بسازن. این سه بخش به همدیگه وابسته هستن؛ اگه رهبری بر یکی از این سه بخش تمرکز بیشتر از حد داشته باشه و از دو بخش ی دیگر غافل شه، گروه با مشکلاتی روبرو میشه.

نکته:

با اینکه در شکل نشون داده شده که هرسه دایره اندازه یه جوری دارن، اما این معنیش این نیس که رهبران همیشه باید سعیای خود رو به اندازه یه جوری بین این سه بخش تقسیم کنن. مناسب ترین روش ایجاد تعادل بین این سه بخش با توجه به موقعیت و در طول زمان مشخص می شه. مناطق پررنگ در شکل، نشون دهنده ی موقعیت هاییه که در اون واسه رسیدن به موفقیت یکی از عناصر به یک یا دو عنصر دیگر وابسته.

تصور کنین که اعضای تیم تون دارن خوب با همدیگه کار می کنن و هر کدوم از اونا دارای مهارتیه که واسه رسیدن به موفقیت مورد نیازه. با وجود این، یکی از اعضای تیم وظیفه ی خود رو خوب انجام نمی ده. اون انگیزه کافی نداره و کاراش رو در موعد مقرر به اتمام نمی رساند. کم کم روحیه ی کل گروه تضعیف می شه، چون که اون فرد، بهروه وری کل اونا رو پایین میاره و تیم نمیتونه کارا رو در موعد مقرر آماده کنه چون که اون کار خود رو به پایان نرساندهه. اینجا مشکلی که در (بخش ی) افراد به وجود اومده داره روی (بخش ی) وظیفه و به دنبال اون، (بخش ی) تیم اثر منفی می ذاره. تصور کنین چه اتفاقی میفته وقتی که اهداف تیم تون رو خوب و به طور کامل تشریح نکرده باشین. ممکنه هرکدام از افراد دارای مهارتای عالی باشن و واقعا خوب با همدیگه کار کنن، اما به دلیل اینکه هیچ یک از افراد دقیقا نمی دونن که واسه رسیدن به چی کار می کنن، فرآیندی که در اون مشغول به کار هستن باعث رسیدن به هدف نمی شه.

در این مثال، هم نیازای افراد و هم نیازای تیم در نظر گرفته شده اما نیازمندیای بخش ی وظیفه ندیده گرفته شدن و از آنجایی که گروه دقیقا نمی دونه چیجوری وظایف خود رو به انجام برسونه، با شکست روبرو می شه.

چگونگی اجرا مدل رهبریِ عمل گرا

فعالیتایی که در سه بخش ی کلیدی رهبری با اونا روبرو هستین رو بازنگری کنین و مطمئن شید که زمان تون رو به طور مناسبی بین این سه بخش تقسیم کردین. اینجا فهرستی از وظایف عادی واسه هر سه بخش از مسئولیتای مدیریتی اومده. می تونین به عنوان یک راهنما از اونا استفاده کنین و طبق موقعیت خاص خود، وظایفی رو به اونا اضافه یا کم کنین.

وظیفه

 • هدف تیم تون رو مشخص کنین و این هدف رو به همه اعضای تیم منتقل کنین.
 • هدف پایانی تیم رو به طور شفاف و روشن اعلام کنین.
 • مطمئن شید که همه اعضای گروه از منابع، افراد و فرآیندهایی که باید استفاده کنن، درک کامل دارن.
 • واسه وظیفهای پروژه موعد مقرر مشخص کنین و کیفیت و استانداردی که از کیفیت کارا توقع دارین رو به آگاهی اعضای گروه برسونین.
 • واسه چگونگی رسیدن به هدف پایانی گروه یک برنامه ریزی کامل با جزئیات مشخص، طراحی کنین.

گروه

 • سبک کاری گروه رو مشخص کنین. ( رسمی، غیررسمی و راحت و …)
 • مطئمن شید که هر کدوم از اعضای گروه دارای مهارت و آموزش کافی واسه رسیدن به هدف پایانی گروه هستن.
 • اگه تیم تون به گروه های کوچیک تر تقسیم شده و به شکل این گروه ها کار می کنن، واسه هرکدام از این گروه ها رهبری مشخص کنین و مطمئن شید که آموزش دیده باشه.
 • روابط افراد گروه رو تحت نظر داشته باشین و مشکلات و اختلافات احتمالی بین اونا رو در صورت ضرورت خودً حل و فصل کنین.
 • انگیزه و روحیه ی تیم رو بالا نگه دارین.
 • به شکل منظم به اعضای تیم در مورد عملکردشون بازخورد بدین.

افراد

 • به خاطر آزمایشِ افراد گروه تون هر چند وقت یه بار به طور روبرو با اونا ملاقات داشته باشین. نقاط قوت و ضعف، نیازها و مهارتای ویژه ی اونا رو شناسایی کنین .
 • مطمئن شید که هر کدوم از افراد مهارت و توانایی لازم واسه اجرای درست و موفق نقش خود رو دارن.
 • به طور مناسبی به ستایش افراد گروه واسه خدمات شون بدین و پاداشای مناسبی واسه اونا در نظر بگیرین.
 • واسه تعیین نقش هر کدوم از افراد به اونا کمک کنین و وظایفی که مسئولیت اونو قبول می کنن رو مورد بررسی و تأیید بذارین.
 • اگه به نظرتون رسید که یکی از اعضای تیم از وظایف خود عقب مونده، اونو هدایت کنین که دوباره به روال قبلی خود برگردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *